Annan Kıbrıs için girişimmi başlatıyor?

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 12 Şubat 2005 Saat : 2:22


 

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, geçen günkü Londra ziyaretinde düzenlediği basın toplantısında Kıbrıs konusuna da değindi ve “Türk tarafının Kıbrıs için görüşmelerin yeniden başlamasına hazır olabileceklerine dair işaretler verdiğini” söyleyerek, Rum lider Tasos Papadopulos’tan adanın birleşmesi amacıyla hazırlanan ve 24 Nisan’da yapılan referandumla Rum tarafının reddettiği planına itirazlarını listelemesini ve “Yeni Çözüm Planı”nda yapılmasını istediği değişiklikleri kaleme almasını tavsiye etti.

İnanın, bu bana göre tam bir “Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü”  olayı.

Genel sekreter Kofi Annan daha önceleri,  iki taraftan da talep gelmeden adada bir misyon üstlenmeyeceğini ve Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos’dan yazılı teminat almadığı takdirde de, yeni bir girişim üstlenmeye niyetli olmadığını söylemekteydi. Son derece haklı. Bir kere dili yandığı için, artık başarılı olacaksa ve tarafları anlaştırabilirse masayı kuracak. Nedeni B.M.’ye sunmak istediği Kıbrıs raporu, aradan sekiz ay geçmesine rağmen hala havada duruyor. İlk defa bir BM Genel sekreterinin raporu aradan sekiz ay geçmesine rağmen onaylanmadı. Annan artık ikinci kez başarısızlığı tatmak istemiyor.

Peki şimdi ne oldu da, Genel sekreter Kıbrıs Türkleri görüşmeye hazır, Rumlar da isteklerini bildirsin diyor. Yolda yeni bir plan mı var?. Bunun yanıtı EVET…Zaten 17 Aralık’tan öncesinden beridir değişik bir isim altında yeni bir planın hazırlanacağını öngörmekte ve söylemekteydim….Yemeği hazırlamak ve sonra da pişirmek için gerekli malzemeler mutfağa getirilmeye başlandı..

Kıbrıs’ta kalıcı çözüm için Türkiye’nin diplomatik girişimlerini hızlandırdığı bir dönemde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın bu ani ve düne göre değişik tavrı çok dikkat çekici.

Aslında Kıbrıs konusundaki gelişmeler de çok hızlı.

DİSY lideri Anastasiades’in 46 yıl sonra Türkiye’yi ziyareti aslında kendi başına çok önemli bir gelişme ve konu. Bu ziyarette, Kıbrıs’taki tüm siyasi partilerin muhalifi olan Anastasiades, istek ve düşüncelerini birinci ağızdan Türkiye’ye söyledi. Artık arada aracı yok, hakem de yok. Fikir alış verişi ve tartışmalar yüz yüze.

Ankara ve Londra’da tüm bunlar yaşanırken Papadopulos, “tarafsız değildir” diyerek Annan’ı eleştirmeye başladı ve hemen arkasında da kadim dostu Dışişleri Bakanı Yorgos Yakovu’da  Annan’ın bu son tavsiye çağrısına uymayacaklarını açıkladı.

Papadopulos, Annan’ın Londra’da yaptığı açıklamada, Türk tarafının Kıbrıs için görüşmelerin yeniden başlamasına hazır olduğunu vurgulamasına ve kendisisinden de çözüm planında yapılmasını istediği değişiklikleri kaleme almasını tavsiye etmesine çok canı sıkıldı. Papadopulos’a göre, Kıbrıs Türk tarafının ne yaptığı çok önemli değil ve zaten Kıbrıs’lı Türkler de kendisinin muhatabı değil.  Ona göre muhatabı Türkiye Başbakanı R.T. Erdoğan ve Kıbrıs konusunu Erdoğan ile müzakere etmesi gerekli. Başbakan Erdoğan şimdiye kadar Genel sekretere görüş ve önerilerini yazılı bildirmediği için “kendisi ne münasebet de bildirsin” düşüncesinde. Ve bu nedenle de bu tavsiye niteliğindeki çağrıyı reddetti.

İyimi etti kötü mü… Bence ateşle oynuyor…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 44
  Annan Kıbrıs için girişimmi başlatıyor? için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar