Annan Planı : 2005 yazında masada

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 13 Aralık 2004 Saat : 1:20


 

Eğer Annan Planı çerçevesinde yaptığımız görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanırsa yeni görüşmelerin 2005 yılı başında tekrar yapılacağı tüyosu bizlere zaten Şubat-Mart-Nisan 2004 tarihlerinde Lefkoşa Uluslar arası Havaalanında (Yerolakko) görüşmelere katıldığımız dönemde verilmişti.  Bunu daha evvel köşemizde de dile getirip sizleri bu konuda bilgi sahibi yapmıştık.

ABD hükümeti Ekim ayı içinde, Türkiye’nin AB’ye giden yolunun Kıbrıs Rumlarının veto engeline takılmaması için, Kıbrıslı Rumların ve Türklerin 2005 yılı başlarında, BM himayesi altında yeniden birleşmeyi müzakere etmek için tekrar konferans masasında bir araya gelebileceklerini Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Thasos Papadopulos’a resmen ileterek tedbirini  aylar önce aldı.

Genel Sekreter Kofi Annan, Kıbrıs konusunda yeni girişim yapmak,  31 Aralık 2005’e kadar kendisinin ve meslektaşlarının giderlerini karşılamak ve BM Kıbrıs ofisinin yeniden faaliyete geçirilebilmesi için BM Genel Kurulu 5. Komitesi’nden yarım milyon dolarlık fonun onaylanmasını istedi. Bu isteği ile ilgili olarak da “Gerekli olduğunda Kıbrıs sorununun bütünsel çözümünü amaçlayan müzakerelere kısa süre içerisinde başlamak için hazır olmak gerektiği” yönünde bir açıklama yaptı.

Bu hazırlıklar nihayet daha da belirginleşti, kesinlik kazanmaya başladı ve hatta isim bile kondu, “Üç Aylık İyi Niyet Misyonu”.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan gelecek yılın ilkbahar aylarında Üç Aylık İyi Niyet Misyonu teklifinde bulunmayı planlıyor.  2005 yılının ilkbahar aylarında Üç Aylık İyi Niyet Misyonu çerçevesinde taraflara sunulacak yeni “Annan” planı,  geçmiş görüşmelerde ortaya çıkan tüm olumsuzlukları, pürüzleri, dersleri ve istekleri göz önüne alarak 5.ci Annan  planının bir devamı şeklinde olacak. Ama bu yeni planın adının “Annan Planı versiyon 6” olup olmayacağından emin değilim. Zannederim “Annan Planı” tanımlamasının geçmişteki psikolojik etkisi göz önüne alınarak adı değiştirilecek.

Annan, 17 Aralıkta başlayacak AB-Türkiye-Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti sarmalından dolayı çözüm bulma süresinin kısıtlı olduğunu vurgulayarak taraflara bir an evvel anlaşmaları için baskı yapacak.

AB-Türkiye-Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti sarmalının kökeninde, Türkiye’nin müzakereler için AB ile masaya oturduğu vakit karşısında oturacak  kişilerden bir tanesinin  Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti olması ve Kopenhag kriterlerinde yer almamasına rağmen, Türkiye’den, müzakerelerden önce Kıbrıs sorunu halletmesi ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetini tanıması talebi yatıyor. Türkiye’nin masanın karşı tarafındaki 25 üye ile konuşup, tartışıp, pazarlık yaparken, 25 üyeden 24’ünü tanıyıp 25 inciyi tanımaması olanaksız.

Buna karşın Türkiye’de son derece haklı olarak  B.M. koşullarında Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılmadan ve Kıbrıs’lı Türklerin de içinde bulunacağı “BİRLEŞİK KIBRIS CUMHURİYETİ” kurulmadan yani adadaki taraflar birbirleri ile anlaşıp ortak bir devler kurmadan ben sadece Rumları temsil eden Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetini tanımam diyor.

BM, ABD ve AB ile birlikte Türkiye ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetini topluca memnun etmenin bir tek yolu, 17 Aralık’ta Türkiye’ye müzakere tarih verip, müzakereler başlamadan evvel de Kıbrıs’ta tarafları karşılıklı oturtup  içinde Kıbrıs’lı Türklerin de bulunacağı “BİRLEŞİK KIBRIS CUMHURİYETİ” kurmak ve bu yeni devleti de Türkiye’nin hemen tanımasından geçmektedir.

Başka çözüm yok.

Şimdilik senaryo aşağıdaki gibi gözükmektedir.

 • 17 Aralık’ta Türkiye’ye müzakere tarihi verilecek.
 • Müzakere tarihine kadar Üç Aylık İyi Niyet Misyonu çerçevesinde hazırlanmış yeni Annan Planı Kıbrıs’ta tarafların önüne konacak.
 • Taraflar bu yeni plan üzerinde anlaşacaklar.
 • BİRLEŞİK KIBRIS CUMHURİYETİ kurulacak.
 • Türkiye bu yeni devleti tanıyacak.

Ab ile Türkiye’nin üyelik müzakereleri başlayacak.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 68
  Annan Planı : 2005 yazında masada için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar