AP iyice sapıttı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 19 Şubat 2010 Saat : 12:12


 

Avrupa Parlamentosu’nun Dış İlişkiler Müdürlüğü’nün, Kıbrıs’taki durum ve müzakere sürecine ilişkin kendi iç organlarını bilgilendirmek amacıyla hazırladığı  belge gerçekten de bir yüz karası.
Avrupa Birliği için tam bir utanç belgesi.


Belgenin bir bölümünde, “Kıbrıs adasının Güney kısmı ile Kuzey kısmı” arasında nüfus ve asker sayıları bakımından bir de karşılaştırma var.
Karşılaştırma var da araştırma yok.
Tamamen kafadan atma bilgiler e yer vermişler.


Belge, Güney Kıbrıs’ta 789,300 Kıbrıslı yaşarken Kuzey’de de 88,900 Kıbrıslı ile 160,000 “Türk kökenli” kişinin yaşadığını açıklıyor.
Bu yüz karası ve hiçbir geçerliliği olmayan belge sayesinde bizler “Türk” olmaktan çıkarıldık ve Kıbrıs Rumcasında sadece Kıbrıslı Rumları tanımlayan “Kypriaki” yani “Kıbrıslı” oluverdik.

Kökenimiz “Türk” de değil ve ne idüğü belirsiz, dili olamayan, kültürü olamayan, tarihi olmayan, edebiyatı olmayan ve de ırkı olmayan “Kıbrıslı milleti” oldu aniden.   


Annan Planını adada mevcut iki halk oylasa da, 21 Aralık 1963 tarihinden itibaran bütün Birleşmiş Milletler belgelerinde GC (Greek Cypriot – Kıbrıslı Rum) ve TC (Turkish Cypriot – Kıbrıslı Türk) olarak adada iki ayrı halkın veya topluluğun olduğu kesin kes belirtilse de, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasında “İki halktan veya o dönemin tanımı ile iki toplumdan” bahsedilse de bu belge ile bizi artık “Kıbrıslı- Kypriaki” yaptılar.


Güneyde yaşayan 789,300 Kıbrıslı’nın 230,000’nin Yunanlı, Rus, Gürcü, Kürt, Lübnanlı Arap ve Pontus’lulardan oluştuğunu ağzına bile almayan bu kara cahil kişiler, utanmadan Kıbrıs’ın kuzeyinde 88,900 Kıbrıslı ile 160,000 “Türk kökenli” kişinin yaşadığından bahsediyorlar.


Bu aynı yüz karası belgede KKTC’de bulunan Türk askeri sayısının 35 ila 40,000 arasında olduğu, teknik olarak hala geçerli olan 1959 Garantörlük Anlaşması uyarınca, Türkiye’nin adada 650, Yunanistan’ın ise 950 asker bulundurma hakkının olduğu belirtilmekte.


Adadaki Türk askerinin sayısının 35-40,000 olduğu hiçbir gerçek belgeye dayanmamaktadır. Tamamen uyduruk ve kafadan atma bir sayıdır bu.
21 Ocak 2009 tarihinde Ledra Palas’ta yapılan toplantıda BM Barış Gücü (UNFICYP) komutanı Albay G.A.C. Hughes’un Türk ve Rum siyasi parti liderlerine yaptığı sunuda açıkladığı sayı Türk barış Kuvvetleri için 21,000, Güvenlik Kuvvetleri için de 3,000 dir.


Buna karşın Kıbrıslı Rumların bir çatışma anında yaklaşık 94,000 kişiyi birkaç saat içinde organize bir şekilde silahlı olarak toplayabilecek ve daha evvelden belirlenmiş mevzilere sevk edebilecek bir sistemi mevcut olduğundan hiç bahsetmemektedirler.

Bu amaçla evlerinde yeterli silah ve söz konusu silahın mermilerini bulunduran ve RMMO’da askerlik hizmetini tamamlamış 60,000 adet İHTİYAT askeri;
Her koşulda tepeden tırnağa silahlı 2 dönem, toplam 24,000 adet RMMO askeri;
1960 Anayasasına göre sayıları 900 olması gerekirken 1,500 olan Yunanistan’dan gelen Yunan Alayı (ELDIK) mensupları; ve
Yunanistan’dan gelen ve sayıları 2009 yılında 20,000’ini bulan “Paralı Askerler”le birlikte seferi haldeki Rum Silahlı Kuvvetleri toplamda 94,000 kişilik bir saldırı gücü oluşturmaktadır güneyde.
Ama Avrupa Parlamentosu’nun yalancı milletvekilleri ve bürokratları, bu sayıyı 10,000 RMMO askeri ve 60,000 yedek asker olarak açıklamaktan veya yalan beyanda bulunmaktan hiç utanç duymamaktadırlar.
 
Bu kadar yalandan sonra Avrupa Birliği’ne kim, nasıl inanacak gerçekten de bilemiyorum. Hem Kıbrıs’ta taraf olmak istiyorlar hem de gerçekleri araştırmak zahmetine bile katlanmıyorlar. Üstüne bir de yalan belge yayınlıyorlar.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 39
  AP iyice sapıttı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar