AP Seçimlerinin Verdiği Mesaj (2/3)

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 15 Haziran 2014 Saat : 8:00


 

Kıbrıslı Türklerin oy kullanmasına mani olmak için bu uygulama ve iyi de işledi, görevini de hakkıyla yerine getirdi. Gerçekte yasal kılıfı iyice hazırlanmış, tam bir önleyici tuzaktı bu…İşin garip tarafı, “Sahte devlet” diye adlandırdıkları KKTC’de seçimlerden haftalar önce Televizyon, radyo ve yazılı basında alenen “Adres” kaydı çağrısı yapılıp bunun için bir hafta-ongün süre tanınırken, AB üyesi ve insan haklarına saygılı oldukları ile övünen Rumlar, bu ilanı seçimden 2 gün evvelki son iş günü olan Cuma günü sabah yaptılar ve aynı gün saat 14.30’da da kayıtları kapattılar. Hangi Kıbrıslı Türk duyacaktı bu ilanı, hangisi işini gücünü bırakıp Rum tarafına mesai saati içinde geçecekti ve de kaydını yaptıracaktı?

 

Oy kullanmaya giden Kıbrıslı Türklerin bir kısmı oyunu kullanamadan geri döndü. Rum basınına göre, toplamda, kayıtlı Kıbrıslı Türklerin sadece yüzde 3.19’u oyunu kullanabilmiş. Bana göre ise bu oran biraz farklı.

 

Rumlara göre adada yaşayan ve “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşı olarak addettikleri Kıbrıslı Türklerin sayısı yaklaşık olarak 95 bin 900.

Bu kayıtlı 95 bin 900 Kıbrıslı Türk’ün, yaklaşık 28 bininin kaydındaki adres, doğal olarak 1974 öncesi adresleri olduğu ve şimdi o eski adreslerinde yaşamadıkları için yasal kılıfı hazırlanmış büyük bir açıkgözlülükle oy kullanma listesinden isimlerini çıkarttılar.

Geriye kalan yaklaşık 68 bin Kıbrıslı Türk’ün yaklaşık 10 bininin kaydında adres bulunmamış nasıl olduysa. Rum Yönetimi nasıl olmuşta adressiz vatandaş kaydı yapmış, anlamak hiç mümkün değil.

 

Geriye kala kala 58 bin 638 Kıbrıslı Türk seçmen kalmış. Bu geriye kalanların içinden ise sadece bin 869 tane Kıbrıslı Türk oy kullanmaya gitmiş.

 

AB’ye göstermelik olarak düzenledikleri bu Avrupa Parlamentosu milletvekilliği seçimlerinde Kıbrıslı Türklerin kullandıkları oy sayısının yüzdeliğini yüksek göstermek için oy kullananların sayısını, kırpa kırpa kuşa çevirdikleri Kıbrıslı Türklerin seçmen listesi sayısına bölerek buldular ve sonucunda da Kıbrıslı Türklerin yüzde 3.19’si (gerçekte 3.187) oy kullandı diye açıklama yaptılar.

 

Eğer binbir dalavere ile Kıbrıslı Türk seçmenleri liste dışı bırakıp, seçmen sayısını aşağıya çekmeselerdi, seçmen sayısı 95 bin 900 olacaktı. Oy kullanamayıp geriye dönenlerin sayısı 150 olduğuna göre, toplam oy kullanan Kıbrıslı Türklerin sayısı da 150 kişi daha fazla olarak, 2019 olacaktı.

Oy kullanan Kıbrıslı Türklerin gerçek yüzdeliğini bulmak için de söz konusu 2019 sayısının toplam kayıtlı Kıbrıslı Türk seçmen sayısına bölmek gerekiyor. Bu işlem sonrası ortaya çıkan sayı yüzde 2.10. Gerçekte Kıbrıs Rum kesiminde kaydı olan Kıbrıslı Türklerin sadece yüzde 2.1’i oy kullandı, yüzde 3.19’değil.

 

İyi bir kandırmaca ve göz boyama aslında bu “Kıbrıslı Türklerin Yüzde 3.19’u oy kullandı” açıklaması. Tabii bunu herkesin yutmadığı da çok açık ve net.

 

Bu söz konusu 2019 sayısı, gerçekte bir mesaj daha vermekte, iyi okunabilip analiz edilebilirse.

280 bine yaklaşmış olan KKTC halkından sadece 2019 kişi, Rumlarla birlikte yaşanabileceğine inanıyor demektir aynı zamanda. Bunun yüzdeliğe vurursanız, yüzde birin bile altında olan yüzde 0.72 sayısı çıkar sonuç olarak… (Devam edecek 3/3)

 

 

Ata ATUN

e-mail: ata@kk.tc

http://www.ataatun.com

16 Haziran 2014

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 64
  AP Seçimlerinin Verdiği Mesaj (2/3) için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar