Avrupa Kıbrıs konusunu bilmiyor

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 3 Nisan 2006 Saat : 5:40


 

Bir taraftan, 24 Ekim MGK toplantısında uygun bulunan ve TC Bakanlar Kurulu tarafından 19 Mart 2006 tarihinde imzalanarak Yürürlüğe giren MİLLİ GÜVENLİK SİYASET BELGESİ’ne (Gizli Kırmızı Anayasa) bakıyorum, diğer taraftan da Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) Roma’da yaptığı toplantıda Kıbrıs sorunu ile ilgili olan ve Türkiye’ye asker çekme çağrısında bulunulduğu karara bakıyorum.

 

Bu kararlar taban tabana zıt. Şimdi sırayla alınan kararların Kıbrıs’la ilgili bölümlerine bakalım.

 

AKP Hükümeti onaylı Milli Güvenlik Siyaset Belgesindeki Kıbrıs ile ilgili bölümü;

 1. Kıbrıs sorununun çözüm yeri BM’dir.
 2. Türkiye’nin adada garantörlük hakkı bulunmaktadır.
 3. Türk askeri varlığı Kıbrıslı Türklerin güvenliği için hayati değerdedir. Kıbrıs’ta askeri varlığın sürdürülmesi esastır.
 4. Kalıcı bir barış sağlanana kadar KKTC güçlendirilerek korunacaktır.
 5. Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarması savaş nedeni (Casus belli) olacaktır.

 

Avrupa Halk Partisi’nin 17. toplantısında, Kıbrıs’lı Türklerle barış içinde yaşamak iddiasında olan DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’in önerisi ve bir dizi temaslarından sonra çıkan kararın Kıbrıs ile ilgili bölümü;

 1. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin birliğine, bağımsızlığına, temel bütünlüğüne ve egemenliğine destek teyit ediliyor.
 2. Kıbrıs Rum toplumunun demokratik iradesine saygı gösteriliyor ve çözüme henüz ulaşılmaması nedeniyle üzüntü dile getiriliyor.
 3. BM Genel Sekreterine, Kıbrıs’ın tüm toplumlarınca kabul edilebilecek bir çözüm için girişiminin tekrarlanması çağrısı yapılıyor.
 4. Kıbrıs sorununa çözüm bulunması konusunda uluslararası girişimlere aktif şekilde katılması için AB’ye çağrı yapılıyor.
 5. Kıbrıs sorununa BM kararları ve AB ilkelerine dayanan dengeli bir çözüm bulunması çabalarına olumlu katkı yapmaya devam etmesi için Türkiye hükümetine çağrıda bulunuluyor.
 6. Adada gerginliğin azaltılması ve kalıcı çözümün ön hazırlığı için gerekli adım olduğuna inanıldığından, Türk hükümetine adadaki askeri güçlerini, BM kararlarına göre somut bir takvim içerisinde ve en yakın zamanda geri çekme çağrısı yapılıyor.
 7. Türk hükümetine AB’nin 25 üyesini de kapsayacak şekilde ek protokolü onaylayıp uygulama çağrısı yapılıyor.
 8. Türk hükümetine Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıması çağrısı yapılıyor. İlgili müzakerelerin Türkiye ve birisi Kıbrıs Cumhuriyeti olan 25 AB üyesi ülkeyle yapılacağına dikkat çekiliyor.
 9. Uluslararası hukuka uygun olması kaydıyla, Kıbrıs Türk toplumuna ekonomik ve ticari yardımla ilgili tüm çabalara destek belirtiliyor.

 

EPP’nin Kıbrıs konusunda aldığı karar tam anlamıyla yanlış ve uluslararası arenada kabul görecek kalitede değil. Gerçeklerden de çok uzak. Tam manası ile hayal üzerine kurulu.

 

Avrupa’lıların Kıbrıs konusuna bizim gözlüğümüzden bakmadıkları da kesin. İspatı yulardaki maddelerde açıkça görülüyor.

Rumlar da arkalarına Avrupa’lıları alarak Kıbrıs sorununa çözüm bulmak gayretlerinin hiçbir sonuç veremeyeceğini bir türlü anlayamıyorlar. İki toplum arasındaki bağların bu tür girişimlerle kopma noktasına geldiğini hiç göremiyorlar.

 

EPP kararları içinde Kıbrıs sorununu çözmek için BM’ye çağrı yapılıyor ama AB’de içinde olsun isteniyor. Türkiye askerini çeksin, limanlarını Rum hava ve deniz taşıtlarına açsın, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetini de tanısın deniyor ama, bunlar istenirken çok değil daha 10 gün evvel açıklanan AKP Hükümeti onaylı Milli Güvenlik Siyaset Belgesindeki Kıbrıs ile ilgili bölüm, hiç dikkate alınmıyor.

Bence havada kalacak ve gerçekleri içermeyen bu tür kararlarla boşuna uğraşılıyor ve adadaki iki toplumun arası bir daha kapanmamak üzere açılıyor.

 

Zaten Kıbrıs’lı Türkler arasında  Rumlarla ortak devlet isteyenlerin sayısı hızla aşağılara inerek yüzde yirmilerin altına düştü, bu türlü girişim ve tek yanlı kararlarla sıfıra kadar da inecek. Sonrası sen sağ, ben selamet, adada iki ayrı devlet.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 48
  Avrupa Kıbrıs konusunu bilmiyor için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar