Avrupa Komisyonu tavsiye kararı Rumların aleyhine

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 29 Kasım 2006 Saat : 7:15


 

Dün toplanan Avrupa Komisyonu, Finlandiya önerileri sonrasında tüm gelişmeleri değerlendirdi ve 6 Aralık’ta yapılacak toplantıyı beklemeden bir tavsiye kararı aldı.

 

Bu tavsiye kararı geçerli bir karar mı?

Bu tavsiye kararı son, yani nihai karar mı?

Şimdilik “Hayır”, geçerli bir karar değil.

Böyle bir tavsiyenin AB kararına dönüşebilmesi için oy birliği gerekiyor. Bu nedenle de 15 Aralık zirvesinin beklenmesi gerekli. Tavsiye kararına eklemeler olabilir, çıkarımlar yapılabilir veya hiçbir karar da alınmayabilir ve karar almak, muhtemelen 2007 ortasında (Haziran) yapılacak Konsey toplantısına da ertelenebilir.

 

Komisyonun aldığı tavsiye kararı neydi.

Tavsiye kararı 6 maddelik ve özet olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 

1-      Komisyon, Türkiye’nin Ankara Anlaşması Ek Protokolünü tam olarak uygulamaya koymadığını ve Malların serbest dolaşımı ve taşıma yöntemlerine getirilen kısıtlamaları halen geçerli olduğunu not eder. (Burada Türkiye limanlarının, Kıbrıs Rum bandıralı gemilere halen açılmadığı vurgulanmaktadır)

2-      Bu koşullar altında AB’nin 21 Eylül 2005 deklarasyonuna atıf yapılarak, Komisyon Türkiye ile yapılan müzakerelerde, Avrupa Komisyonu’nun teyit etmesine dek Türkiye’nin Kıbrıs Rum Yönetimine uyguladığı kısıtlamalarla ilgili başlıkların açılmamasını tavsiye eder.

Bu başlıklar sırası ile ;

Başlık 1  : Malların serbest dolaşımı

Başlık 3  : Hizmet sağlamak ve sunmak özgürlüğü

Başlık 9  : Mali hizmetler

Başlık 11: Tarım ve kırsal kalkınma

Başlık 13: Balıkçılık

Başlık 14: Taşıma politikası

Başlık 29: Gümrük birliği

Başlık 30: Dış ilişkiler

 

3-      Bunlara ilaveten Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’nin Ankara Anlaşması Ek Protokolünü tam olarak uygulamaya koyduğunu teyit etmesine kadar hiçbir başlık tam olarak kapatılmayacaktır.

4-      Komisyon yıllık gelişme raporlarında AB Konseyini, 21 Eylül 2005 deklarasyonunda belirtilen konulardaki gelişmeler hakkında bilgilendirecektir.

5-      Elde edilen gelişmelere göre çalışmalar, tarama işleminin tamamlanmasına yoğunlaştırılmalıdır. Müzakere Çerçeve Belgesine uygun olarak , Teknik çalışmaları bitmiş Başlıkların açılması işlemleri devam ettirilmelidir.

6-      Komisyon, Kıbrıs konusunda kapsamlı bir çözüme ulaşılabilmesi için 2007 yılı içinde BM gözetiminde görüşmelerin başlatılmasının öneminin altını çizer.

 

Bu tavsiye kararındaki en önemli nokta, AB’nin Kıbrıs sorununun BM zemininde ve gözetiminde yapılması kararında olduğunun vurgulanmasıdır.

 

Bu gelişmeler ışığında artık Güney Kıbrıs Rum Yönetimin hiçbir koşul altında müzakereler süreci içinde açılacak olan başlıklara, ”VETO” koyma hakkı olmayacaktır. Rumların çok güvendiği VETO hakları ortadan kalkmıştır.

Başlıkların kapanması çok da önemli bir konu değildir ve tamamen BM gözetimindeki Kıbrıs görüşmelerinin sonucuna bağlı kalacaktır.

 

Bu tavsiye kararından sonra müzakerelerde bırakın TREN KAZASINI, yavaşlama bile olmayacaktır.

Bütün hırçınlığına ve çabasına rağmen kaybeden taraf Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olmuştur.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 61
  Avrupa Komisyonu tavsiye kararı Rumların aleyhine için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar