Başpiskopos Seçimlerde Taraf

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 27 Eylül 2012 Saat : 11:13


 
Yiorgos Lillikas and Archbishop Hrisostomos II by Ata ATUN

Yorgos Lillikas ve Başpiskopos II. Hrisostomos by Ata ATUN

Kıbrıs Rum Başkanlık seçimlerinde ilk turda başa görüşecek olan adaylar yavaş yavaş belirginleşmeye başladı.

 

Yunan Milliyetçisi DİSİ’nin Genel başkanı Nikos Anastasiades ile Bağımsız aday (!) Yorgos Lillikas şimdilik favoriler olarak görülüyor.

 

Her ne kadar Lillikas ortaya “Bağımsız aday” olarak çıktıysa da kendisine “bağımsız” demeye dilim varmıyor.

 

Yorgos Lillikas, Annan Planı döneminden evvelki onlarca senesini hep “Aşırı solcu” ve “Emperyalizm Düşmanı” olarak yaşadı, aşırı solun önde giden bir militanı olarak faaliyetlerini sürdürdü, bayrak taşıdı, TV’lere radyolara çıktı ve basında sol içerikli yazılar yazdı.   

 

Bir gece ansızın ne oldu bilinmez, -herhalde başına saksı düştü- birdenbire aşırı “Kıbrıs Rum Milliyetçisi” olarak meydanlara çıktı.

 

EOKA’nın İngilizlere karşı acımasız faaliyetlerde bulunduğu yıllarda genç bir avukat olarak adaya dönen ve EOKA’nın siyasi planlayıcısı görevinde bulunan, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk Kabinesinde Makarios’un en güvendiği bakan olan ve Türkleri adadan silmek için EOKA’nın yaptığı AKRİTAS planının mimarlığını yapmış olan eski Rum Cumhurbaşkanlarından Tasos Papadopulos’un “Altın Prensi” oluverdi aniden Lillikas.

 

Papadopulos, başına saksının düştüğü o geceden sonra kabinesinde görev verdi Lillikas’a… Üstelik te Türklere saldırmak ve zırnık taviz vermemesi kaydıyla “Dışişleri Bakanlığı”na layık gördü kendisini.

 

Lillikas’ı, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’da yerden göğe kadar destekliyor. Hrisostomos, dün, Rum Yönetimin resmi TV ve Radyo kanalı olan RİK’e yaptığı açıklamada II. Kıbrıs sorunundaki tezlerin yakınlığı nedeniyle ilk tercihinin Yorgos Lillikas, ulusal konuyla ilgili açıklamalarından dolayı da ikinci tercihinin Nikos Anastasiadis olduğunu söyledi.

 

Ancak, II. Hrisostomos’un bu açıklamasından yüzde 51 Lillikas’ı, yüzde 49’da Anastasiadis’i desteklediğini düşünürseniz çok aldanırsınız. Başpiskopos’un desteği yüzde 90 Lillikas’a, yüzde 10’da Anastasiadis’e. Gerçekte Anastasiadis’i kerhen desteklemektedir Başpiskopos. Çünkü onun kıstaslarına göre kötülerin en iyisi o’dur.

 

II. Hrisostomos’un Lillikas’ı desteklemesinin nedeni, karakaşına, karagözüne hayran olması değil, Kıbrıs Rum Kilisesinin tezleri olan Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs Helenizminin hayatta kalması konularına Lillikas’ın sıkı sıkıya bağlı olmasıdır.

Lillikas konusu DİSİ – DİKO işbirliğine de gölge edecek gibi gözükmekte. Her ne kadar DİKO başkanı Marios Karoyan ve Merkez Komitesi üyelerinin çoğunluğu, DİSİ ile işbirliği yapmaya ve Rum Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Meclis Başkanlığı ve 3 bakanlık karşılığında Nikos Anastasiadis’i desteklemeye sempatik bakıyorsa da, Papadopulos’un oğlu, Lefkoşa DIKO Milletvekili Nikos Papadopulos bu işe karşı.

 

Papadopulos’un gönlü Lillikas’tan yana ve babasının izinde gidiyor. Avrupa Parlamentosunda her fırsatta Türkiye ve KKTC düşmanlığı yapan Antigoni Papadopulos da (soyadları benziyor sadece) soyaddaşını destekliyor.

 

Seçim tarihi yaklaştıkça, Rum siyasi partileri arasındaki kamplaşmanın artacağı, özellikle de Kilise ile birlikte EDEK, EVRO.KO ve EKOLOGLAR’ın ağırlığını koyacağı tarafın daha şanslı olacağı ortaya çıkıyor.      

 

 

Ata ATUN

e-mail: ata@kk.tc

http://www.ataatun.com 

28 Eylül 2012

 

 

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 107
  Başpiskopos Seçimlerde Taraf için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar