Bir Polisin Anlattıkları

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 4 Mayıs 2014 Saat : 8:00


 

Geçenlerde bir dost sohbetinde, konuşmakta olduğum kişilerden bir tanesi bana çok ilginç, ilginç olduğu kadar da düşündürücü ve huzurumu kaçıran bir konudan bahsetti.

 

Arkadaşımın söyledikleri bilip de bilmezlikten geldiğimiz veya bilmek istemediğimiz bir konuydu. Duyduğumuzda bizlere “Vay canına” dedirten, yakından veya uzaktan çok iyi tanıdığınız birilerinin içine düştüğü acınası durumdan;

İyice bariz hale gelip can yakınca ve çocuk bataklığa yuvarlanınca aile büyüklerinin farkına varabildikleri çok ciddi toplumsal bir sorundan bahsetmişti arkadaşım.

 

Uyuşturucu konusunda duyduklarını anlatmıştı bize o çaylı kahveli birkaç saat süren sohbette. Anlattıklarının sonundan söylediği son cümle çok uyarıcıydı ama bana bir o kadar da ciddi ve korkutucu geldi. Arkadaşımın son cümlesi “23 Nisan 2003 tarihinde sınır kapıları açıldıktan sonra KKTC’ye Rum tarafından büyük miktarlarda uyuşturucu gelmeye başladı ve buna bağlı olarak da KKTC’de uyuşturucu kullanımı ve satışı bir çığ gibi büyüdü, kapkara bir ahtapot gibi her yeri sardı sarmaladı. Gençlerimiz ve insanımız üstesinden gelemeyeceğimiz denli büyük tehlike altında ” dedi.

 

Önceleri çok ciddiye almadım söylediklerini. Klasik “Rumları suçlama” dedikodusu diye düşündüm, önüme ciddi kuruluşlar tarafından yayınlanmış rakamlar, grafikler, tutanaklar, istatistikler ve benzeri resmi belgeler konmadığı için veya da söylenenler bu tür yazılı evraklarla desteklenmediği için…

 

Aradan belli bir zaman geçtikten sonra saygın ve bilinen bir polis subayımızla bir başka konu ile ilgili sohbet ederken “politik bir manevra” ile konuyu uyuşturucuya getirip arkadaşımın söylediklerini kendisine aktardım. Herhalde konunun detayları bilgisinde olmalıydı ki, bana rakamlarla, sayılarla ve istatistiklerle konuşmaya başladı ve iddiayı doğruladı.

 

Serde araştırmacılık olduğu için resmi bir kişi olmasına ve konuyu da fiilen bilmesine rağmen onun da sözlerini araştırmak gereğini duydum ve açıkçası internete balıklama daldım. Önce en solcusundan en sağcısına kadar kaç tane Rumca gazete varsa, sayfaların arasında uyuşturucu haberlerini aramaya başladım. Sonra Rumca bültenleri elden geçirdim, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin resmi birimlerinin ilgili sitelerine girdim ve bulabildiğim uyuşturucu ile ilgili tüm haber ve verileri toparladım, sınıfladım ve kendimce değerlendirdim. ABD’nin yıllık dünya üzerinde uyuşturucu kullanımı ve trafiği ile ilgili olarak internette yayınladıkları raporların içinden Kıbrıs Rum tarafı ve KKTC ile ilgili olan bilgileri aldım ve benimkilerle harmanladım.

 

Arkadaşım çok haklıydı.

Kıbrıs Rum tarafı, nüfusuna oranla uyuşturucu ile ilgili işlenen suçların çok yüksek sayıda olduğu bir ülke. Uyuşturucu ile ilgili suçların tüm nüfusa oranı neredeyse yüzde bir seviyesinde.

 

Kıbrıs Rum tarafında 1 Ocak 2014 ile 30 Nisan 2014 arasında yer alan 4 aylık süre içinde uyuşturucu madde kullanımı nedeni ile gerçekleşen ölümlerin sayısı ise 140.

 

Rum tarafındaki resmi verilere göre 1 Ocak -31 Aralık 2013 tarihleri arasındaki 1 yıllık dönem içinde uyuşturucu konulu suçlardan dolayı tutuklanan kişilerin sayısı 287.

 

Uyuşturucu ile paralel giden bir başka konu daha var ki, ona da bir başka yazımda değinip resmi verilerini açıklayacağım. İnsan kaçakçılığı ve seks ticareti veya da eski adı ile beyaz kadın ticareti. Kıbrıs Rum tarafı bu konuda da Avrupa Birliği içinde liste başı. Neredeyse şampiyonluğa oynuyor…

 

Ata ATUN

e-mail: ata@kk.tc

http://www.ataatun.com

5 Mayıs 2014

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 99
  Bir Polisin Anlattıkları için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar