Bizde Türkler kadar barbarız

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 24 Temmuz 2009 Saat : 12:12


 

Geçen hafta benim değerlendirmelerime göre çok önemli olduğunu düşündüğüm bir çalıştaya katıldım.


“3.cü Türk Dünyası Basın Mensupları Buluşması” güzel bir organizasyon ile Türkçe Konuşan Ülkeler ve Akraba Topluluklarında görev yapan gazetecileri bir araya toplayan bir kusursuz bir etkinlik oldu.


Türk Dünyasının çeşitli ülkelerinde görev yapan bir çok gazeteci arkadaşımla tanışmak fırsatım oldu.


Fikir alış verişinde bulunduk, nasıl işbirliği yaparızı konuştuk ve kaynaştık.


En önemlisi de TÜRK DÜNYASI GAZETECİLER BİRLİĞİ’nin kurulması çalışmalarını başlattık.


İleriye doğru güzel bir adım attık ve düğmeye de bastık.


Hayırlısı…Yunanistan’ın Trakya bölgesinde yayınlanan “Trakyanın Sesi” adlı  gazetenin temsilcisi olan Abdülhalim Dede adlı arkadaşımla tanışmak fırsatım oldu.


Karakterlerimiz, alışkanlıklarımız ve düşüncelerimiz neredeyse tam bir örtüşme gösterdi. Sanki Abdülhalim’i yıllardır tanıdığımı düşündüm.


Yunan basını ile ilgili Yunan Hükümetinin ilgili biriminin Türk bir gazeteciye oynadığı dahiyane bir oyun sonucu Türkiye’ye girişi 11 yıl müddetle yasaklanmış.


Anlayacağınız tam 11 yıl Türkiye’ye girişi yasaklanmış bir gazeteci Abdülhalim dostum. Sonradan yapılan hata fark edilince bu yasağı T.C. Bakanlar Kurulu özel bir karar ile hemen kaldırmış.


Yurt dışında yaşayan Türk gazetecilerin çektikleri sıkıntılara, yaşam için verdikleri mücadeleye güzel bir örnek Abdülhalim’in gazeteci olarak yaşadıkları.Abdülhalim konuşmamız esnasında bana temmuz başında Yunanistan’da yayınlanmış bir kitaptan bahsetti.


Tanınmış gazeteci Vasilis Guroyannis’in yazdığı, orijinal ismi  “Κόκκινο στην πράσινη γραμμή” olan ve yayınlandıktan sonra Yunanistan’da fırtınalar kopmasına yol açan, Türkçe çeviride  adı “Yeşil Hat’dan Kırmızı” olarak tanımlanabilecek kitap.


Söz konusu kitapla ilgili bilgiler ve internet üzerinden satın alım işlemleri, http://www.metaixmio.gr/1/index.scr?include_file=112.scr&option=189  adresinden yapılabilir.


Kitabın yazarı: Vasilis Guroyannis


Tel: 0030 210 3837 288     Cep: 0030 6932 661501


Kitabın adı: Yeşil Hat’dan Kırmızı (Bu benim çevirimdir. “Kırmızı Yeşil Hat” şeklinde de çevirilebilir kitabın adı.)


Yayımcı: Metehmio Yayınevi, Kitap Yunanca olarak yazılmış.


Türkçeye halen çevirilmemiş.


İngilizceye’de daha çevirilmemiş.


Bence bu kitap hemen ve derhal her iki dile de çevirilmeli.


Gerekirse Fransızca’ya ve Almanca’ya da çevrilmeli ve Dış İşleri Bakanlığımız bu kitabı tüm dünyaya ve Kıbrıs konusu ile ilgili tüm politikacılara ücretsiz olarak göndermeli. Israrla göndermeli.


Temsilcilerimizi bu kitabı bulundukları ülkelerin politik yöneticilerine, gazetecilerine ve basınına dağıtmak için seferber etmeli.


Bu kitap bizim için Kıbrıs konusunda bulunmaz bir “Haklılık” hazinesi.Bakın neler demiş Tanınmış gazeteci Vasilis Guroyannis bu kitabında.Yunan Devleti bize Kilisesi ile Okullarındaki eğitimi ile hiç durmadan Türk Düşmanlığı aşılamaktadır. Yunanlılar asil, dünyanın en üstün ırkı, Türkler ise aşağılık, barbar, cani ve canavar insanlar olarak tanıtılmakta ve geçen yıllar içinde de bu tanımlama beynimize çıkmamak üzere kazınmaktadır.


1974 Türk Harekatına karşı koymak için Yunanistan’dan bir subay olarak Kıbrıs’a geldim ve savaşa katıldım.


“Savaşta hiçbir kural geçerli değildi. Bizler de hayvanlaştık. Kadınlara tecavüz ettik, masum ve silahsız Kıbrıslı Türkleri acımasızca öldürdük. Evleri yaktık, yıktık ve yağmaladık….


Bizler hiçte masum değiliz. Hiçte Yunan devletinin tanıttığı  kadar medeni değiliz. Biz de barbarız. En az, bize tanıtılan Türkler kadar barbarız….”Bu kitapta, 1974 Barış Harekatı ile ilgili, Rumların ve Yunanlıların düşünceleri, felsefeleri ve işledikleri savaş suçu ile yaptıkları  mezalimin bir çok belgeli örneği var.


Dış  İşlerimize büyük görev düşüyor.  


Rumların gerçek yüzünü tüm dünyaya, tanınmış ve güvenilir bir Yunalı Gazetecinin ağzından belgeli olarak tanıtmanın güzel bir fırsatını verecek bizlere bu kitap.


Bizdeki Rum hayranları da bu kitabı okumalı. Hem de soluk bile almadan. 

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 49
  Bizde Türkler kadar barbarız için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar