Bizim Kaçırdığımız Fırsatı Rumlar Yakaladı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 12 Ekim 2014 Saat : 8:07


 

2011-2012 yıllarında İsviçre’de kurulmuş, sahipleri Türk olan ve uluslararası yakıt alımı ile satımı yapan bir şirket, Yeni iskele bölgesinde yakıt depolama tesisi kurmak istediği vakit aramızdan bazı kişi ve kuruluşlar protesto üzerine protesto yapıp, olumsuz kamuoyu yaratmış ve yatırımcı şirketi adadan kaçırmıştı.

 

Gerçekleştirilen protesto gösterileri görülmeye değerdi. Protestocular Bir taraftan doğa kirlenecek diye bağırırken, diğer taraftan da içtikleri sigaraların izmaritlerini yerlere atıp üzerlerine basıp çevreyi fütursuzca kirletiyorlardı.

 

Neticede baskılar, eylemler derken, bizdeki tesis rafa kalkarken, Güney Kıbrıs’ta bölgenin en büyük “Yakıt depolama tesisi”nin kuruluşu bitmek üzere.

İşin ilginci, mevzubahis bizim tesis olunca ortalığı ayağa kaldıran kişi ve kuruluşlardan tek bir protesto sesi olmadığı gibi, AB’ye, BM’ye gönderilmiş tek bir satır yok. Yani İskele Boğazı’ndaki tesis doğaya zarar verecek de, Vasiliko’daki tesis mi zarar vermeyecek? Her ikisinin de adanın merkezi addedilen Lefkoşa’ya uzaklığı neredeyse aynı.

 

Elimizden büyük bir fırsatı kaçırdığımız gerçek.

Alışmışız çalışmadan, üretmeden para kazanmaya, her ay sonu Türkiye’den gönderilen çuval dolusu maaşı almaya, prim yatırmadan emekliliğe hak kazanmaya, yatırımını yapmadan emekli ikramiyesini almaya ve sonra da Türkiye’ye dil uzatmaya.

 

Vasiliko’da yapılmakta olan “Yakıt Depolama Tesisi”nin maliyeti yaklaşık 400 milyon avro. Hedefi ise parasından daha büyük. Kıbrıs adasının Süveyş Kanalı çıkışındaki stratejik konumunu iyi değerlendirerek Ortadoğu-Avrupa yakıt yolunun üzerinde depolama, dağıtım ve aktarma istasyonu olmak.”

 

Bu yatırımın Kıbrıs Rum tarafına “Sermaye akışında dikkate değer büyüklükte bir paranın girişini ve yeni işler yaratmaktan, enerji maliyetlerini düşürmeye kadar bir dizi kazanım” sağlayacağını hesaplıyor Kıbrıs Rum Enerji Bakanlığı.

 

Sadece Kıbrıs Rum Limanlar Dairesinin yıllık 18 milyon Avro’luk bir geliri olacak gemi giriş ve çıkışlarından. Kıbrıs Rum hükümetinin de bir o kadar meblağı gümrükleme işlemlerinden ve terminaldeki yakıtı pazarlayacak şirketlerin ödeyeceği gelir vergisinden kazanacağını hesaplıyorlar.

 

İleriye dönük hesap ve stratejilerinde, Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’in enerji dağıtım merkezi olmasını hedefliyorlar ve bunun ilave getirisi olarak da yatırım için çekici bir ülke haline gelmesini.

 

Terminalin ayakları, kafesleri ve tablaları Yunanistan’da imal edildi ve 46 m. uzunluktaki “EDT Niki” adlı mavna ile Limasol’a getirildi. Kıbrıs Rum tarafı bu yatırımından Yunanistan’ın da pay alması için elden geleni yaptığı aşikar.

 

Yapılan iskele 1.2 km uzunlukta olacak ve hem sıvı yakıtın yüklenip boşaltılmasına olanak sağlayacak, hem de bir tankerden diğerine aktarımı sağlayacak. Yıllık kapasitesi 500 tanker  olan tesisin Birinci aşaması Kasım ayı ortalarına doğru faaliyete geçecek.

 

28 tane dev boyutlarda tankı olacak olan Yakıt Depolama Tesisinin birinci aşamada devreye girecek kısmının kapasitesi 357 bin ton. İkinci aşama 2015 yılının yaz aylarında başlayacak ve 13 tank daha yapılarak kapasite  643 bin tona çıkarılacak.

 

Biz ayağımıza gelmiş altın fırsatı, bir dizi eylem ve çirkin protestolarla kaçırırken Rum tarafı bu fırsatı eşi bulunmaz bir yatırıma dönüştürdü…   Ne diyebilirim ki…

 

Ata ATUN

e-mail: ata.atun@atun.com

http://www.ataatun.org

Facebook: Ata Atun

13 Ekim 2014

 

T.C. ve KKTC’de Yüksek Öğrenim ile ilgili Resmi kuruluşlar ve Üniversitelerin Etik kurulları, Ata Atun intihal ile ilgili herhangi bir akademik bulguya rastlamamıştır.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 107
  Bizim Kaçırdığımız Fırsatı Rumlar Yakaladı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar