Bu seçimlerde DP seçimlerde barajı geçebilecek mi diye ahkam kesen yok artık

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 19 Şubat 2005 Saat : 2:32


 

21 Aralık 2003 seçimlerinin en büyük polemiği DP’nin barajı geçip geçemeyeceği üzerine kurulmuştu.

Ağzı olan konuşmuş, malum gazeteler yalan dolan kamu oyu yoklamaları yayınlamış ve kimileri DP’nin baraj altında kalacağını kimileri de ucu ucuna barajı geçeceğine dair kehanetlerde bulunmuştu.

Aslında DP, 21 Aralık 2003 seçimlerine yaralı olarak girmişti. 2002 Aralığında yapılan Kongre’den sonra Demokrat Parti, başkanlık yarışını  kaybeden taraf tarafından ikiye bölünmeye çalışılmış,  bir şekilde Demokrat Partiyi önce içten yıkmak denenmiş sonra da verilebilecek her türlü zararı verip yeni Başkan Serdar Denktaş’ı başarısız duruma düşürmek için elden gelen yapılmıştı.

Tüm bu olumsuz faktörlere ve arkadan bıçaklamalara rağmen yılmadan çalışıp seçime giren Demokrat Parti, barajı geçemez diyenlere nispet yüzde 12.8 oy alarak KKTC Meclisine 7 Milletvekili sokmayı başarmıştı.

Olumsuzluklar yaratmak ve partiyi yıpratmak için büyük çabalar harcanırken göz ardı edilen ve unutulan bir şey vardı. Serdar Denktaş’ın (bence aileden gelen) politik yeteneği, çevresi, dinamizmi, yaratıcılığı ve karizması.

İktidar ortağı olarak geçirilen 13 ay, DP’nin toparlanmasına yeterli olmuş, örgütlerini sağlamlaştırmış, katılımlarla taraftarları ve sempatizanları çoğalmış ve ekibi ile seçime hazır hale gelmiştir.

Şimdi zaten gerçeği her kes görmektedir. Hiçbir kimse veya medya organı Demokrat Partinin barajı geçip geçemeyeceğini artık ağzına bile almamaktadır. Herkes Demokrat Parti’nin barajı geçeceğinden emin. Konuşulan yüzde kaç oy alacağıdır.

Bazı taraflı medya organları, Demokrat partiyi zayıf göstermek, ve halka olduğundan daha küçük tanıtabilmek için neredeyse geçen sene tüm olumsuzluklara rağmen alınmış olan %12.8 oyu, biraz da lütfedip yukarıya doğru yuvarlayarak %13 gibi göstermek çabası içine girdiler.

Unuttukları bir şey var ki, o da, geçen seçimlerde alınan %12.8 oranındaki oyun Demokrat partinin kök oyları olduğudur.

Yapılan kamu oyu yoklamaları, kişiler ile yüz yüze görüşmeler ve son bir ay içerisinde Demokrat Partiye olan katılımlar, Demokrat  Parti oylarının %20+ olduğunu işaret etmektedir.

Bir diğer gerçek de, Demokrat Partinin bu seçimlerden sonra gene hükümette yer alacağı gerçeğidir. Bu gerçeklik CTP ve UBP için kesin olmamasına rağmen, Demokrat Parti için kesin bir öngörüdür. Diğer parti kim olursa olsun, hükümet kurmak için DP desteğine gerek duyulacağı aşikar bir sonuç olacaktır.

Aslında bu seçimlerin sürpriz olmayan bir başka gerçeği de, UBP’nin oy kaybına uğrayarak mevcut Milletvekili sayısında gözle görülür bir oranda neredeyse %20 oranında düşüş olacağıdır.

Hodri meydan… Yarın akşam ak koyun kara koyun ortaya çıkacak…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 63
  Bu seçimlerde DP seçimlerde barajı geçebilecek mi diye ahkam kesen yok artık için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar