Çalık ile Yemek

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 13 Aralık 2012 Saat : 8:54


 

Başlıkta uzun cümleler kurulamadığı için çok açıklayıcı olamadım; Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Çalık Grubunun başkanı “Ahmet Çalık ile İstanbul Çırağan Sarayı’ndaki Yemek” olmalıydı bu yazının başlığı.

 

Çarşamba akşamı, Business Angel Network (BAN) KKTC Başkanı Sayın Ali Sefa Özmen ile birlikte Aktif Bank’ın İstanbuldaki Genel Müdürlük binasının konferans salonunda Baybars Altuntaş’ın bitmeyen enerjisi ve girişimleriyle hayata geçen BAN toplantısına katıldım. 40’a yakın katılımcıların arasında Türkiye’nin önde gelen iş insanları da vardı. Dolayısıyla toplantıda iş dünyasının elit isimleriyle tanışma fırsatı buldum.

Açılış ve tanıtım konuşmasını yapan Sayın Baybars Altuntaş rakamsal örneklerle Melek Yatırımcılığın dünyadaki çalışma tarzını ve yerini açıkladıktan sonra Türkiye’deki gelişmeleri ve uygulamaları görsel olarak sundu. Türkiye’de artık girişimcileri destekleyen bir Melek Yatırımcı Ağı’nın kurulduğunu ve başvurular alınarak incelenmeye başlandığını dile getirdi. Yepyeni, 21. yüzyılın gelişmişliğine paralel, ekonomiye can verecek, ivme kazandıracak müthiş bir düşünce ve uygulama.

 

Türkiye’nin 5 ayrı bölgesinde çalışmalarını yürütecek olan “Manager”ler, Rusya’nın başkenti Moskova’da sıkı bir eğitim aldıktan sonra girişimcilerin sunacakları projeleri incelemeye ve sorgulamaya başladılar bile. Melek yatırımcıların dikkatine getirilmesine uygun gördükleri projeleri belirli süreler içinde Türkiye BAN merkezine iletecekler.  İçinde bizlerin de yer alacağı bu 40 kişilik “Kurucular Grubu” her ayın ilk veya son Cumartesi günü toplanacak ve bu projelerin değerlendirmesini yapacak. Dünya ortalamalarında kabul oranı yüzde 1.2, yani her yüz başvuruduan 1.2 tanesi yatırıma uygul görülmekte ve desteklenmekte.

 

EBAN (European Business Angels Network) Avrupa Melek Yatırımcılar Ağı başkanı Portekizli Bay Paulo Andrez, Baybars beyden sonra yaptığı konuşmasında “AB’ye üye ülkelerin büyük çoğunluğu Türk yatırımcıları ve Türkiye Hükümetini kıskanıyor” diyerek bu konuda AK Parti Hükümetinin aldığı kararın çok doğru bir karar ve uygulama olduğunu dile getirdi.

 

Bay Paulo’nun beni tılımcıları etkileyen bazı sözleri ve tanımlamaları oldu.

–          Avrupa ile Asya’nın bağlantı yeri neresi?

–          En iyi yatırım koşulları hangi ülkede?

–          En yüksek GSMH artışı hangi ülkede?

“Tüm bu soruların yanıtı ‘Türkiye’dir ve Avrupalı Yatırımcılar artık Türkiye’yi çok kıskanmaya başladı” diyerek, Avrupalı yatırımcıların kendi kendilerine sordukları bu soruların yanıtını kürsüden dile getirmesi gerçekten çok etkileyici idi.

 

İsteyen okurum www.eban.org sitesinden “Melek Yatırımcılar” ile ilgili tüm çalışmalar, mantık, fikir, kuruluşlar ve bu kuruluşların faaliyetleri hakkında bilgi alabilir. Araştırmaya ve öğrenmeye değer.

 

Kapanışta BAN Türkiye’ye yapılan başvurular arasında seçilen bir örnek başvurunun tanıtımı yapıldı. MobiRoller adlı bu sunu, herhangi bir şirketin web sayfasının, aktif işlemler yapabilmek yeteneği ile Android, IOS ve Windows8 tabanlı telefonlara aktarılması konusundaydı. Türk mühendislerinin yazdığı ve tasarladığı, dünyadaki akıllı telefon kullanan kişilerin kullanımına sunulacağı son derece kullanışlı ve ucuz, bir şirket için olmazsa olmaz konumunda tanıtım ve hizmet alma programı.  Gelecek vadeden ve henüz geliştirme aşamasında olan bu konu hakkında “MobiRoller.com” sitesinden girilip bilgi alınabilir.

 

Toplantımızın sonunda T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün himayesinde Çırağan Sarayı’nda verilen Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) – International Cooperation Platform (ICP) yemeğine katıldık.

 

Yemekte Ahmet Çalık ve Çalık Grubunun genç ve dinamik yöneticileri ile tanışırken, gecenin çok geç saatlerine kadar sohbet etme,  Türkiye’nin zirvedeki bir şirketinin beyin takımını tanıma ve faaliyetlerini öğrenme fırsatım oldu.

 

Gelecek yazımda bu olağanüstü izlenimlerimi sizlere aktaracağım. Çok az tanıdığımız, mütevazi bir “dünya devi”ni size tanıtmaya çalışacağım.

 

Ata ATUN

ata@kk.tc

www.ataatun.org

@ataatun

14 Aralık 2012

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 169
  Çalık ile Yemek için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar