Denktaş’a suikast-II

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 28 Eylül 2008 Saat : 12:12


 

SUİKASTÇİ-İLTER TÜRKMEN İLİŞKİSİ


Kosta Karras’ın en önemli ilişkilerinden biri de emekli büyükelçi İlter Türkmen. İlişkileri, Türkmen’in Atina Büyü­kelçiliği dönemine kadar uzanıyor.


TESEV (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı) içinde Türk-Yunan Dostluk Forumu var. Bu forum, İngiliz-Birleşik Servisler Kraliyet Enstitüsü ve Oslo Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü tarafından kuruldu.


Forumun Türkiye Koordinatörü İlter Türkmen. Yunanistan Koordinatörü Kosta Karras. Forum’da yer alan diğer isimler şunlar: Özdem Sanberk (TESEV Genel Direktörü-Emekli Bü­yükelçi), Cem Duna (Emekli Büyükelçi), Muharrem Kayhan (TÜSİAD eski başkanı), Soli Özel (Bilgi Üniversitesi), M. Ali Birand (Gazeteci-CNN), Ziya Bülent (Denizcilikten Sorumlu Bakanlık Danış­manlığı yaptı), Sami Kohen (Milliyet yazarı), Prof. Theodore Kouloumbis, Prof. Argyris Fatouros (Eski Enformasyon Bakanı), Kosta Zepos (Emekli Büyükelçi), Paulina Lampsa (Makedonya ve Trakya’dan Sorumlu Bakan Yardımcısı).


KIBRIS’I YUNANLILAŞTIRMA


30 Haziran 2001 tarihinde İstanbul Mercure Otel’de yapılan Kıbrıs Sempozyumu’nda, Aydınlık muhabirinin, Karras’la ilişkisini sorması üzerine Türkmen şu yanıtı vermiş­ti: “Benim öyle bir sicilim var ki, 42 sene Büyükelçilik ve Dışişleri Bakanlığı yaptım. Sizin beni gammazlamanızla hiç bir şey olmaz. İstediğiniz kadar gammazlayın.”


Türk-Yunan Dostluk Forumu-Politik Analiz Grubu, Kıb­rıs ve Ege sorunları ile ilgili sık sık toplanıyor. Toplantıla­rın değişmez konuşmacılarından biri Karras. TESEV bünye­sinde toplanan grup, Türkiye’nin Kıbrıs politikasına karşı tezler geliştirmesiyle ünlü. Karras, Kıbrıs’ın Yunanlılaştırılması çalışmalarını, “Beyin Fırtınası” adı verilen bu toplantı­larda etkili hale getiriyor.


Yeni Şafak gazetesi yazarı Cengiz Çandar da bu toplan­tıların müdavimi. Kıbrıs yazılarını yazdığı tarihlerle TESEV toplantılarla da yürütüyor.


PSİKOLOJİK SAVAŞIN PARA KAYNAĞI


TESEV Türk-Yunan Forumu’nun Türk üyeleri, kamuo­yunda genellikle “Kıbrıs’ı verelimciler” olarak biliniyor. Ay­dınlık muhabirinin, “Karras’la ortak mesaileri olan bu isim­lerin Kıbrıs konusunda, KKTC ve Türkiye aleyhine yazma­larında Karras’ın rolü var mıdır?” sorusuna, İlter Türkmen şu yanıtı vermişti: “Sizin bu şekilde değerlendirmeleriniz bana vız gelir. Karras, kendini Kıbrıs’a adamış bir adam.”


Kıbrıs konusunda Türkiye ve KKTC aleyhine yürütülen propaganda savaşlarına büyük paralar harcandığını, Aydınlık dergisi daha önce de yazmıştı. Bu para kaynağının Kosta Karras olduğu bilgisi birçok kaynak tarafından ifade edildi.


Bir diğer para kaynağının ise Yunanistan Olimpiyakos Futbol Takımı’nın sahibi ve Yunanistan’ın telekomünikasyon devi “Sokrates Kokkalis” olduğu belirtiliyor.


SUİKASTÇİ-HALİL BERKTAY İLİŞKİSİ


Tarihçilik ortak noktaları. Karras, Oxford Üniversitesi Trinity Koleji’nde Eski Yunan ve Latin Edebiyatı, Felsefe ve Eski Tarih konularında öğrenim gördü. Özellikle Türk ve Yunan tarih kitaplarındaki “hataların” düzeltilmesi ve ye­niden yazımı konusunda yoğun çalışmaları var. Karras’ın il­gi alanlarından biri, tarih kitapları projeleri.28-29 Şubat 2000 tarihlerinde, Kıbrıs’ın karma köyü Pile’de Rum Kültür Merkezi’nde, BM Barış Gücü’nün dene­timinde bir toplantı yapıldı. Toplantıyı, “Güney Doğu Av­rupa Uzlaşma Grubu (SECI) Ortak Tarih Kitapları Projesi Komitesi” örgütledi.


“Kıbrıs’ta Tarih Eğitimi” konulu seminerin katılımcıları şu isimlerden oluşuyordu.


KKTC’den Katılanlar:


Ulus Irkad (Öğretmen-gazeteci),


Muharrem Faiz (YDÜ Psikoloji Bölümü öğretim üye­si),


Şener Elçil (İlköğretim Sendikası Genel Sekreteri),


(ABD’nin Kıbrıs’taki Fulbright Komisyonu üyeleri.)


Kıbrıs Rum kesiminden katılanlar:


Neşe Yaşın (Gazeteci),


Niyazi Kızılyürek,


Yannis Papadakis (Rum kesimindeki Kıbrıs Üniversitesi’nde Türkoloji Bölümü öğretim üyesi)


Yunanistan’dan katılanlar:


Kosta Karras (Tarihçi. TESEV’in Türk-Yunan Dostluk Forumu Yunanistan Koordinatörü)


-Türkiye’den katılanlar:


Halil Berktay (Tarihçi. Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi),


Herkül Millas (Edebiyat tarihçisi. Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi).


Konuşmacıların anlatımlarından birkaç çarpıcı cümle aktaralım:


Neşe Yaşın: “Türklerin İstiklal Marşı ‘korkma’ diye başlıyor. Ama çocuklarımız her sabah bu marşın okun­masından korkuyor.”


Ulus Irkad ve Niyazi Kızılyürek: “Türk ders kitapla­rında Atatürk resmi, Türk Bayrağı ve İstiklal Marşı’na çok yer verilmesi, çocukların beynini yıkamak içindir.”


Halil Berktay: “Türk Kurtuluş Savaşı, Küçük Asya’da bir Rum katliamına yol açtı.”


Kosta Karras: “Burada çıkan ortak saptamaların Türk ve Rum tarih ders kitaplarında yer almasını sağlama­lıyız.”


SUİKASTÇİ-KIBRIS İLİŞKİSİ


İlter Türkmen, Karras için, “Kendini Kıbrıs’a adamış adam” diyor.


Karras, Kıbrıs’ın Yunanlaştırılması için çalışan bir adam. Gerçekten de çalışmalarının neredeyse tamamına yakınını Kıbrıs konusuna ayırmış.


Yunan Armatörler Birliği yöneticisi olarak, 1974’de nav­lun gelirlerinin önemli bir bölümünü Kıbrıs Rumlarının si­lahlanmasına aktardı. 1974 Barış Harekâtı’ndan sonra, dün­ya üzerindeki tüm Rum ve Yunan armatörlerin sağladıkları navlun gelirlerinin yüzde 15’lik bölümünün Kıbrıs Türk Ba­rış Kuvvetleri’ne karşı silahlanmak amacıyla ayrılmasını sağladı.


Yunan asıllı Amerikalı John Brademas ile birlikte, Tür­kiye’ye ambargo uygulanması için çalıştılar. Brademas, “Kıbrıs’taki bütün üsler kapatılsın. NATO yerleşsin” diyen adam. Prof. Brademas, New York Üniversitesi Onursal Baş­kanı. Onassis Vakfı, Dünya Din ve Barış Konferansı gibi kurumlarda aktif görevli. 10 Nisan 2001’de TESEV’in ko­nuğu olarak, “Türkiye ve Güneydoğu Avrupa’da Demokra­si” üzerine, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Salonu’nda bir konferans verdi. Konferansta SECI’yi tanıttı. SECI’nin “Or­tak Tarih Kitapları Projesi”ni anlattı. Karras, bu proje kap­samında Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs Türk ve Rum tarih ki­taplarındaki “yanlış bilgileri düzeltmek” için kurulan komis­yona başkanlık ediyor. Sabancı Üniversitesi’nden Herkül Millas ve Halil Berktay bu konuda Karras’ın yardımcıları.


Bu iki günlük yazı serisinde ilginç bilgiler ve uçları günümüze kadar uzanan bilinçli çalışmalar var. Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’a yapılan suikastların arkasında kimlerin olduğu ve Kıbrıslı Türklerin verdiği Kurtuluş Mücadelesinin yer aldığı Tarih kitaplarımızı değiştirmek fikrinin kimlerden çıktığı ve kimlerin bu kitapları değiştirmek için örgütler kurup paralar harcadığı, bu yazı ile daha da açıklığa kavuşuyor. Bu yazının 1.ci bölümündeki ilk iki paragraf ile bu son paragraf bana ait olup geri kalan bilgiler Sayın Ali KUZU’nun yazdığı ve Bilge Karınca Yayınevi’nin 978-9944-183-03-1 ISBN numarası ile 2007 yılında yayınladığı MİT-MOSSAD-CIA-GLADIO adlı kitabının 146, 147, 148 ve 149.cu sayfalarından aynen alınmıştır.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 77
  Denktaş’a suikast-II için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar