Denver’deki Katolik Katedrale Müslüman İmam

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 16 Kasım 2004 Saat : 12:46


 

ABD’deki Kolorado eyaletinin Piskoposluk Bölgesindeki Piskoposluk Katedrali olan Denver’deki Aziz John Katedralinde 14 Kasım Pazar günü sabah 11:15 de yapılan Şarap ve Ekmek Yemek ayininde Kilise Meclisi İdare Amiri ve Yöneticisi Rahip Greg Movesian, resmen Irak asıllı bir Şii olan 46 yaşındaki, İbrahim Kazerooni’yi Katedralin din adamları kadrosuna atandığını açıkladı.

İmam İbrahim mihrabın önündeki basamaklara kadar geldikten sonra vasıfları ve yeterliliği görüşüldü ve uygun bulunduktan sonra Kilise Meclisi İdare Amiri ve Yöneticisi Rahip Greg Movesian, Aziz Francis’in “Efendimiz, bizi  tanrısal huzurunun gereçleri haline getir” duasını okudu. Bundan sonra dinler arası bağıntıda yeni bir sayfa açılarak, bir Hıristiyan Kilisesine, daha doğrusu normal kiliselerden bir gömlek daha yukarıda olan bir Piskoposluk Katedralinin dini  personeli arasına bir Müslüman İmam atandı.

Törenden sonra görevine resmen başlamış olan Kazerooni, aynı zamanda Denver şehrinin batı kesimindeki Ahl Al-Beit isimli bir İslam Merkezi’nin de yöneticisi. Katedraldeki görevi, Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar arasında bir bağ ve ruhani bir köprü oluşturmak. Bu görevi için Katedral’den her hangi bir ödenek almayacak fakat bu hizmetlerine karşılık Aziz John Katedrali İbrahim’in Master eğitimini sürdürdüğü Iliff İlahiyat Fakültesindeki masraflarını karşılayacak.

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan istatistiklerde her zaman ABD halkının çok dindar olduğu ortaya çıkar. Kasım ayı başında yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde de, oy kullananlar arasında yapılan istatistiki bilgi toplamada, Pasifik kıyısındaki Batı Eyaletlerinin dışında, geri kalan tüm yerlerde halkın çok dindar olduğu ortaya çıkmıştı. Bu gerçeğin üzerine Amerika’nın önde gelen gazetelerinin bir tanesinde seçimlerden hemen sonra yayınlanan karikatürde Amerika Birleşik Devletleri sınırları değiştirilerek çizilmiş, Kanada ve Batı eyaletleri birleştirilerek üstüne “United States of America” (Amerika Birleşik Devletleri” yazılmış,  şimdiki ABD sınırlarının içine de “Jesusland”, “İsaistan” veya “İsa ülkesi” ibareleri konmuştu.

Bu karikatür bana, Amerikan halkının ne kadar dindar olduğunu vurgulamıştı, ve de eminim bu karikatürü gören her okuyucu da aynı kanıya ve düşünceye sahip olmuştur.

Bu istatistiki bilgilerin karikatüre edilişinden daha 1 hafta bile geçmeden Denver’de şehir merkezinde bulunan tarihi Aziz John (St. John) Piskoposluk Katedralinde bir Müslüman İmamın görevlendirilmiş olduğunu ve de üstelik kadroya alındığını da okuduğumda gözlerime inanamadım. Asparagas bir haber mi diye hemen kontrol ettim ama doğru çıktı. Gerçekten de Denver’deki  tarihi Katedrale bir Müslüman İmam, kadrolu din görevlisi olarak istihdam edilmişti.

Sofu Hıristiyan görünümündeki Amerikalılar, ilk defa dini görüşlerini belli kalıpların dışına çıkardılar ve Denver kentindeki St. John Katedrali, Amerika’da ve belki de dünyada bir ilk olarak,  dinler arasında uzlaşma konusunda önemli bir adım atarak, bir imamı kadrosuna dahil etti.

Bence bu müthiş bir gelişme…

Katedralin kadrolu İmamı Irak asıllı bir Şii olan İbrahim Kazerooni, Katedralde düzenlenecek bütün (Hıristiyan) ayinlerine katılacak, zaman zaman da kürsüye çıkıp Denver’deki Hıristiyan cemaate hitap edecek.

Burada amaç dinler arasındaki, dinler derken kastedilen Hıristiyanlık, Yahudilik ve Müslümanlık dinleri arasındaki, bağlantıyı ve ilişkiyi pekiştirmek ve geliştirmek. Dinler arasındaki kutuplaşmayı önlemek, yüzyıllardır bu dinlerin arasında süregelmiş düşmanlığı yumuşatmak ve zaman içinde de ortadan kaldırmak.

Denver’in merkezindeki Aziz John Katedralinin dini idarecilerinin aldığı ve uyguladığı bu kararı bizler de örnek almalıyız. Adamızda barışı istiyorsak, barışı etkileyen faktörlerden bir tanesi olan dini inançlarımızı da ele almalıyız ve eğer yapabilirsek bizde Ortodoks Rumlar ile dini kutuplaşmayı yumuşatıcı ve önleyici düşünceler ve uygulamalar üretmeliyiz.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 81
  Denver’deki Katolik Katedrale Müslüman İmam için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar