Devlet Dairelerinde Elektrik Tüketimi

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 20 Ağustos 2010 Saat : 12:12


 

Bazen geceleri devlet dairelerinin önünden geçerim, bazen de sabahları.


Sabah erken saatlerde arkadaşlarım yürüyüş yaparak sağlıklı yaşamlarını sürdürmeye çalışırlarken ben de, bisiklet sürerek yaparım bunu.


Çokta hoşuma gider.


Rastladığım tek tük insanlarla durup konuşurum, peşime takılan sevimli köpeklerden ancak hız yaparak kurtulurum ve de benim için en önemlisi otomobil kullanırken sağa sola bakamadığımdan göremediğim yeni dükkânları ve işyerlerini görür ve aklıma kazırım.


Son zamanlarda, pencereleri ve kapıları sıkı sıkıya kapalı ve içinde ışık yanmayan devlet dairelerinde mesai bitiminden sonra klimaların çalıştığını fark ettim.


Önlerinden gece geç vakit geçtiğimde de çalışıyor klimalar, sabah ışırken geçtiğimde de.


Merakımı çekti bu durum ve bir akşam bisikletimden inerek pencereden içeriye bakmaya çalıştım kimdir bu denli çalışkan memurlar diye. Kapıyı çaldım, pencereden içeri baktım ama kimseleri göremedim.


İçime şüpheler de girdi ve olmaya ki içerde hırsızlar var ve sıcaktan bunalıp klimayı açtılar diye aklımdan geçirdim.


Sabah uğradım söz konusu daireye. Hiçbir telaş ve olağan dışılık yoktu. Ne bir polis vardı ne de hırsızlık yapılmıştı. “Herhalde klimaları açık unuttular diye” geçirdim aklımdan ve içeridekileri günaydınlayıp çıktım dışarı.


Ertesi akşam aynı dairenin önünden geçtim, klimalar çalışıyordu.


Sabah gün ışırken geçtim, klimalar gene çalışıyordu.


Sabah dairelerde mesai başlayınca ettim edemedim, söz konusu devlet dairesine gittim ve temizlikçiyi buldum. “Birkaç gecedir klimaları kapamayı unutuyorsun. Dikkatli ol, yazıktır bu ülkenin zar zor bulduğu parasına” diyerek söze başladım.


Zavallım hiçbir kelime söylemeden beni sonuna kadar dinledi ve tüylerimi diken diken eden yanıtını da verdi. 


“Hocam, klimaları görevli memurlar geceden açık bırakıyorlar. Sabah işe geldiklerinde odanın soğuması yaklaşık bir çeyrek aldığından, bunalmasınlar diye geceden açık bırakıp gidiyorlar. Ben uyardım ama beni de azarladılar. Üstelik mesai içinde de odanın havası kurumasın diye pencereleri sonuna kadar da açıyorlar” diyerek beni şok eden açıklamasını yaptı.


Gerçekten de hem büyük bir haksızlık, hem de korkunç bir israf bu.


Birileri bunun bedelini ödemeli.


Aklıma Rum tarafındaki uygulama geldi.


Kıbrıs Rum Elektrik Kurumu, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası eki uyarınca adada bulunan Yunan Alayı’na (ELDİK), fazla elektrik enerjisi kullandığı gerekçesiyle son iki aylık elektrik faturasını 2 bin Euro ceza ekleyip öyle göndermişti. ELDİK Komutanlığı, Elektrik Kurumuna yazı yazıp ceza kısmının çıkartılmasını talep etmişse de, Elektrik Kurumu gözünün yaşına ve kim olduğuna da bakmadı ve faturanın tümünü talep etti. Üstelik ısrarlı da, “Ya tümünü ödersin, ya da ben sana elektrik vermem diyor” Kıbrıs Rum Elektrik Kurumu.


Rum tarafında olduğu gibi, KKTC’de de devlet dairelerine elektrik saatleri takılmalı ve WHO’nun tespit ettiği kriterler üzerinden her dairenin yapısına, konumuna ve memurlarının sayısına göre elektrik tüketim miktarı tespit edilmeli. 


Bu miktar aşıldığı vakit de, bunu hovardaca ve düşüncesizce kullanan kişilerin maaşından, kullanım fazlalığı tahsil edilmeli.


Hiç kimsenin ve hiçbir devlet görevlisinin, kişisel zevki ve rahatlığı için, evinde kullanmadığı hovardalıkla devlet dairesindeki klimaları kullanmaya ve KKTC halkının zar zor denkleştirdiği devlet bütçesinin sırtına, böylesi acımasızca yöntemlerle parasal yük yüklemeye hakkı yoktur ve olmamalıdır da.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Why No Turkish
 • Okunma 99
  Devlet Dairelerinde Elektrik Tüketimi için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar