Dış Rumlar Konferansı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 27 Ağustos 2010 Saat : 12:12


 

Yıllardır güney Kıbrıs’ta düzenlenen Dış Rumlar Konferansı’nı yakından takip ederim.


Hiç bu denli çekişmeli geçenini görmemiştim.


Hiç kutuplaşma olmamıştı katılımcılar arasında geçmiş yıllarda.


Bu sene yapılan 23. Dış Rumlar Konferansında hem çekişme vardı, hem de kutuplaşma.


Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos da ağırlığını koydu ve esti yağdı bu sene. Aynen geçen sene yaptığı gibi.


Belli ki Rumlar açısından gidişat pek de bekledikleri gibi değil.


Hristofyas’ın ve temsilcisi olduğu AKEL’in işi zor.


1941’den beridir, Rusya’nın ve Bağlantısızların kükrediği 60’lı ve 70’li yıllar da dahil olmak üzere geçen süreç içinde, iktidara hiç talip olmamış olan AKEL, ilk kez 2008’de bu tavrını değiştirip iktidara gelince, 67 yıllık karizmasını fena çizdirdi.


Yıllardır Kıbrıs adasında yaşananlara neden olanın NATO ve Emperyalist güçler olduğunu savunan ve hep sağ kesimi suçlayan Rumları şimdi sağ partiler, “Türkler” diye suçlamakta ve her ortamda da kendilerine sözlü veya fiziki olarak saldırmakta.


Solcuların bu sene başa oynayan futbol takımı, “Türklerin takımı” olarak anılmakta ve maç sonrasında sağcılar, ister yensinler, ister yenilsinler, bu takıma “Türkler” diye saldırıp kavga çıkarmakta.


İşler bu denli karmaşık ve berbat Rum tarafında.


Siyaset ne denli karışıksa, sosyal faaliyetler de aynı paralel de karışık ve çekişmeli gidiyor.


Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, Rum Diasporası’nın önünde, Kıbrıs sorunundaki icraatları nedeniyle Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a yüklendi ve “Güvenlik çizgisini aştık ve çıkmaz bir sürece hapsolduk. Türklerin istiladan kazanımlarını meşrulaştırdık” sözleriyle ağır ithamlarda bulundu.


Konuşmasında Alexander Downer’a da saldıran Hrisostomos Downer’i, BM’nin ilkelerini savunmak yerine, kabul edilemez Türk tezlerini ileri götürmeyi tercih etmekle suçlayarak, Personna Non Grata, yani “İstenmeyen Adam” olarak ilan etti.


Kıbrıs Mücadelesi Dünya Koordinasyon Komitesi (PSAKA) Başkanı Philip Christopher de açılışta yaptığı konuşmada Hristofyas’a fena yüklendi ve ağır suçlamalarda bulundu. Kıbrıs sorununun “yeniden istila ve işgal sorunu haline getirilmesi gerektiği” görüşlerini yineleyerek, Hristofyas’ın İsrail’e yönelik çalışmaları nedeni ile son 60 yıldır zar zor kazanılmış olan Arap dünyasının kayıtsız koşulsuz desteğinin de kaybedilmek üzere olunduğunu dile getirdi.


Konferansın ikinci gününde de Rum yönetimi ile Rum siyasi partileri arasında Kıbrıs müzakerelerindeki gelişmeler ve Kıbrıs sorunu ile ilgili Rum hükümetinin çalışmaları konusunda karşılıklı suçlamalar yaşandı.


Hem de kıran kırana.


DISY Başkanı ve ana muhalefet lideri Nikos Anastasiades, fırsat bu fırsat diyerek, Hristofyas’a iyice saldırdı ve can acıtacak şekilde de eleştirdi. Özellikle de İspanya dönem başkanlığının müzakere prosedürünün genişletilmesi önerisinin kabul edilmemesi üzerinde durarak, bu davranışı affedilemeyecek siyasi bir hata olarak tanımladı.


İkinci günün bence en ilginç olayı, basına kapalı olarak Kıbrıs sorunuyla ilgili bilgilendirmenin yapıldığı salonda Yunanistan’da eğitim gören bir Kıbrıslı Türk’ün de, Dış Rum Gençliği (NEPOMAK) üyesi olarak resmi katılımcı sıfatı ile bulunmasıydı. Adıyla sanıyla ve Kıbrıslı Türk kimliği ile.


Bir diğer önemli açıklama da Amerika’da faaliyet gösteren “Kıbrıs Federasyonu” Başkanı Panikos Papanikolau’dan geldi.


Papanikolau açık ve net olarak, “ABD’de kararların oy ve para gücüyle etkilendiğini”, ABD hükümetinden destek isteniyorsa, bilinen bir takım Temsilciler Meclisi Üyelerine ve Senatörlere para yedirilmesi gerektiğini, para almadan hiçbir siyasinin Amerika’da her hangi bir konu hakkında parmağını bile oynatmadığını vurgulayarak, başarı için maddi desteğe gereksinimi olduğunu dile getirdi.


Bence bu konuşmada önemli olanın paradan ziyade, ABD’de siyasi sorunların nasıl çözüldüğünün vurgusuydu

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • ABD GAZZE’de Liman istiyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Aile Vakfımızın İftar Yemeği
 • Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler
 • 60 Yıllık Yanlış Düzeltilmeli
 • Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor?
 • BRTK TV Programı
 • Müzakerelerin İçeriği Değişir mi?  
 • Doğu Akdeniz ve KKTC başlıklı KONFERANS
 • Soğuk Savaş Kızışıyor
 • Okunma 31
  Dış Rumlar Konferansı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar