Elders ve güvenlik forumu

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 2 Ekim 2008 Saat : 12:12


 

8 Ekim ustaca saptanmış bir tarih.


Hem “The Elders” grubunun adadaki temaslarını içinde barındırıyor hem de Güvenlikle ilgili Türk-Yunan Forumunu.


İlk bakışta sanki iki ayrı faaliyet gibi gözükse de, içindeki oyunculara bakılınca ustaca tertiplenmiş ve iç içe olan senkronize bir faaliyet olduğu hemen anlaşılıyor.


“Yaşlı ve Önemli Adamlar” veya “İhtiyarlar Meclisi” şeklinde Türkçeye çevrilebilen “The Elders” grubu, 2007 yılında Nelson Mandela ve Graça Machel tarafından kurulmuş. Siyasi deneyim ve politik birikimlerini kullanarak dünyadaki çeşitli bölgelerde yaşanan sorunlara çözüm bulma çabalarına destek veren “The Elders” üyeleri arasında Kofi Annan, Ela Bhatt, Lakhdar Brahimi, Gro Harlem Brundtland, Fernando Henrique Cardoso, Jimmy Carter, Graça Machel, Mary Robinson, Desmond Tutu ve Muhammad Yunus gibi ünlü politikacılar ve siyasiler bulunuyor.


Tabii 8-9 Ekim tarihleri arasında adaya gelecek olan “The Elders” heyetinin içinde bu isimlerin tümü yok. Heyetin Başkanı Başpiskopos Desmond Tutu ve adaya gelecek üyeler arasında da bizlerin yakından tanıdığı eski ABD Başkanı Jimmy Carter ile eski Cezayir Dışişleri Bakanı Lakhdar Brahimi de yer alıyor.


Açıklanan programlarında Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve  Kıbrıs (Rum) Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas’la görüşmeleri var ve de 8 Ekim gecesi onurlarına verilen bir yemek. Geri kalan program çok da önemli değil. Olağan bir takım daha az önemli temaslar içeriyor.


Yazının başında 8 Ekim ustaca saptanmış bir tarih demiştim ya aslında kritik bir tarih deseydim daha da yerinde olurdu.


8 Ekim gecesi bu heyetin onuruna verilen yemeğe rastlantıya bakın ki, aynı günlerde Kıbrıs sorunu ile güvenlik konusunun ele alınacağı Türk-Yunan Forumu’na katılan grup da davetli.


Kıbrıs sorunu ile güvenlik konusunun ele alınacağı Türk-Yunan Forumu, ara bölgedeki eski Lefkoşa Havalimanı bölgesinde 7-8 Ekim tarihleri arasında yapılacak.


Türk-Yunan Forumu’na, Yunanistan’dan Kostas Karras, Theodoros Kulumbris, Büyükelçi Apsotolidis, Thanos Veremis, Dimitris Triantafillu, Evanthis Hacıvasiliu, Polina Lampsa, Kıbrıs Rum tarafından Ahilleas Dimitriadis, Manthos Mavrommatis, Aleksandros Lordos, Yannakis Skordis, Haris Psaltis, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafından TBMM’nin AB’yle Uyum Komitesi Başkanı Yaşar Yakış, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın eşi Oya Talat, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Komitesi Başkanı Emine Erk ve işadamı Erdil Nami katılacak.


Açıklanan programlarına göre aynı şekilde bu forum üyeleri de bir heyet olarak Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve  Kıbrıs (Rum) Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas ile görüşecekler.


Yukarıdaki katılımcılar listesinin başında yer alan Kostas Karras, 28 ve 29 Eylül tarihlerinde 2 bölüm olarak yayınladığım “DENKATAŞ’A YAPILAN SUİKASTIN ARKASINDA KİM VAR” başlıklı yazımda değindiğim, suikastı finanse ve organize ettiği iddia edilen kişi. Aynı zamanda da ABD Senatörü Brademas ile birlikte 1974 Barış harekâtı sonrasında Amerikan Kongresinde “Türkiye’ye Silah Ambargosu uygulanması” kararını çıkartan kişi. Ve devamla, 1974 Barış Harekatından sonra hangi bayrak altında olduğuna bakılmaksızın dünyadaki denizlerde faaliyet gösteren tüm Yunanlı Armatörlerden onlarca yıl gelirlerinin %15’ini toplayarak adadaki Türk askerini denize dökmek için para toplayıp RMMO’ya gönderen kişi. Bu paralar ile S300 füzeleri de dahil olmak üzere bir çok modern silahın alınıp RMMO’ya hibe edildiği de tarih kayıtlarına geçmiş bir gerçek.


Tarih kitaplarımızdan, Kıbrıs Türkünün şanlı mücadelesinin çıkartılmasını sağlayan ve finanse eden kişi de bu Kostas Karras. Bir iddiaya göre çocuklarımıza birkaç yıldır okutulan yeni tarih kitaplarımızın basım parasının kaynağının Kostas Karras olduğu ve şüphe çekmemesi için AB kanalı ile gönderildiği söylenmektedir.


Şimdi, son 34 yıldır azılı bir Türk düşmanlığı sergileyen bu adamın başkanlığında, BM toprağı olan Lefkoşa Uluslararası hava alanında “Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs’ta Güvenlik konusunun” ele alınacağı bir Türk-Yunan Forumu yapılacak.


Bu forumdan çıkacak sonuç veya ortak görüş bu koşullar altında ne denli bizim haklarımızı da koruyabilecek düzeyde olacak.


Üstelik bir de bu foruma katılacak Kıbrıslı Türklerin arasındaki bir kişinin, ebeveynlerinden bir tanesinin Rum olduğu iddiaları da halk arasında çok yaygın bir şekilde konuşulmakta. Vebali iddiayı atanın sırtında.


İşte bu Forum grubu ile “Elders” grubu hem beraber yemek yiyecekler hem de görüşmeler yaparak ileriye dönük planlar yapacaklar.


Bu ilerisi neresi?

Adaya 1974 yılından beridir barışı getirmiş olan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetlerinin adadan nasıl uzaklaştırılabileceğinin politik tezgâhı ve nazikane anlatımı.

Kıbrıs Türk ve Türkiye heyeti bu tezgâha alet olur mu? Sanmam. Ama diğerlerinin canı gönülden destekleyeceği kesin. 9 Ekim sabahı Forum kararını hep birlikte okuyacağız. Perde arkası gelişmeler ise sonradan yavaş yavaş ortaya çıkacak.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 65
  Elders ve güvenlik forumu için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar