Elektrik Fiyatları Kandırmacası

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 21 Ocak 2015 Saat : 7:19


 

KIB-TEK elektrik fiyatlarını düşürdüğünü iddia ediyor ama bu iddia büyük bir kandırmacadan öteye değil.

 

Nüfusun büyük bir kısmı kilovatsaat başına 1 kuruş indirim yapılan tarifeyi kullanıyor. Yapılan indirim orta direğe yönelik değil. Gerçekte KIB-TEK’in kasasına akacak parada her hangi bir dikkate değer bir azalma olmayacak bu indirimle.

 

Kilovatsaati 45 kuruşluk fiyat, petrolün varilinin 119 ABD Doları olduğu zamandan kalma. Şimdilerde 54 Dolarlara kadar düşmüş olan petrole göre fiyat ayarlanacaksa, kilovatsaat birim fiyatının 25 kuruş civarında olması lazım.

 

Aslında sorun KIB-TEK’de çalışanların yılda 39 maaş alması. Bu meblağa eklenen fazla mesailer dahil değil.

 

KIB-TEK çalışanları her ay maaşlarına ilaveten “K Değeri” adı altında elektrik tüketim primi alıyor. Tüm bunların üstüne aldıkları ‘tazminat’ da, bu ballı gelirin kaymağı.

 

Her ay 3 ayrı maaş alan KIB-TEK çalışanları, yılda 13 kere ödendiklerinden, bir yıl içinde toplam olarak 39 maaş almaktalar ve bu ballı gelire bir de fazla mesailer eklenmekte.

Açıkçası KIB-TEK çalışanları geçmişte vatandaşın genelini hiç düşünmeden sadece kendi çıkarları için yaptıkları acımasız, halkı elektriksiz ve ışıksız sanayimizi de enerjisiz bırakan grevlerle bu hakları aldılar ancak artık küçücük devletimizin ekonomisi ve dünyanın içinde bulunduğu durağanlık, KIB-TEK çalışanlarının aldığı bu 39 maaşı vatandaşın sırtında taşınamaz bir yüke dönüştürmüş durumda.

 

Üstelik vatandaşın sırtındaki yük bununla da kalmıyor. KIB-TEK jeneratörleri çalıştırmak için kullandığı petrolü vadeli satın alıyor, peşin ödeyecek parası olmadığı için. Ve bu gün piyasalarda varili 54 ABD doları olan petrolü, uzun vadeli aldığı için neredeyse yüzde 30 veya 40 daha fazlasına satın almak zorunda kalıyor.

 

Üstüne üstlük KIB-TEK’e hiç gereği yokken ve politik kazanım amaçlı alınan 120 kişi bir o kadar daha yük getirdi vatandaşın sırtına.

 

Çelişki o denli büyük ve gözle görülür ki…

KIB-TEK’in ileri gelenleri, personel giderlerini azaltmak için milyonluk “Akıllı Sayaç” ihalesi açtıklarını söylüyorlar ama personel çıkaracaklarına, direklerin altını temizlemek bahanesi ile yüzlerce kişi alıp KIB-TEK’in giderlerini arttırıyorlar. Dolayısı ile de vatandaşın sırtındaki yük bir o kadar daha çoğalıyor.

 

KIB-TEK fiyat indirimine gitmek ve vatandaşa gerçek bir indirim sunmak istiyorsa, öncelikle “K Değeri” denen avanta ödenek ile “tazminat” adı altındaki havadan parayı kaldırmalı, politik yatırım amaçlı aldığı 120 kişiye ilaveten hiçbir iş yapmadan maaş alan birkaç yüz kişiyi daha işten çıkarmalıdır.

 

O vakit elektriğin kilovatsaat birim fiyatı 25 kuruşlara kadar iner.

 

Zaten EL-SEN’in de Türkiye’den elektrik getirilmesine karşı çıkmasının nedeni, hem çalışan personel sayısının azalacak olması, hem de maaşların 39’dan 13’e inecek olmasıdır. Dolayısıyla elektrik gelmesine yönelik tüm söylemler laf-ı güzaftır.

 

Ata ATUN

e-mail: ata.atun@atun.com

http://www.ataatun.org

Facebook: Ata Atun

21 Ocak 2015

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 122
  Elektrik Fiyatları Kandırmacası için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar