Girne’ye Köklü Değişim Gerekli

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 5 Şubat 2015 Saat : 8:00


 

KKTC’nin en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Girne KKTC turizminin başkenti.

Şahane bir yat limanını, yolcu ve kargo limanını, sayısız otelleri, gazinoları, ünlü restoranları ve üç tane üniversiteyi bünyesinde barındıran Girne,  adadaki mevcut Türk Barış Kuvvetleri’nin de merkezi durumunda.

 

KKTC’de yaşam boyu ikamet etmeyi tercih etmiş İngilizler ve Ruslar daha çok Girne’deki, kendi yaşam standartlarını oluşturdukları köylerinde yaşıyorlar. Bunlara ilaveten turist, öğrenci ve beyaz kimlikli dostlarımız da Girne’yi tercih ediyorlar.

 

Girne şehri, köklü bir değişimi, sihirli bir elin dokunmasını bekliyor, çağdaş ve Avrupai bir yaşam için.

 

Devlet Dairelerinin birçoğu Mustafa Çağatay Caddesi ve Ziya Rızkı Caddesi boyunca dizilmiş irili ufaklı tek katlı evlerin veya da apartman dairelerinin içinde. 1974 koşullarında günümüz Girne’sinin ancak onda biri büyüklüğündeki bir nüfusa ve alana hitap etmek için kurulmuş olan bu dairelerin kimi artık işlevini yitirmiş, kimi şehrin göbeğinde kalmış, kimi de yoğun bir trafiğin aktığı ana caddenin üstünde halka hizmet vermeye çalışıyor ve de ayırımsız hiçbirinin de park yerleri yok.

 

Bunların tümünün şehrin içinden alınıp, toplu bir halde şehir dışında, tercihen Girne Çevre Yolu üzerinde uygun bir binaya taşınmaları ve halen kullanımda olan binaların da açık arttırma usulüyle Maliye’ye gelir getirmesi amacıyla satılması gerekmekte.

 

Mustafa Çağatay Caddesi üzerinde bulunan İtfaiye’nin, trafiğin yoğun olduğu bir günde yangın söndürmeye gidebilmesi neredeyse olanaksızdır. Girne Çevre Yolu üzerinde çağdaş bir itfaiye merkezi inşa edilerek İtfaiye’nin oraya taşınması, Girne’nin gerek doğusunda, gerekse de batısında çıkabilecek yangınlara en kolay şekilde ulaşmasına olanak sağlayacaktır.

 

Yerlisinden çok yabancıyı barındıran Girne’de maalesef bir minibüs terminali yoktur. Minibüs terminali olarak kullanılan mekan, Ramadan Cemil Meydanını Mustafa Çağatay Caddesine bağlayan ve itfaiyenin ön duvarını boyunca uzanan duvar dibidir. Bu duvar dibinde yolcuları yağmurdan, soğuktan veya da yazın yakıcı güneşinden koruyacak kapalı bir alan yoktur. Bırakın kapalı alanı, oturup minibüs bekleyecek yeri, iskemlesi, masası, bankosu, su içecek yeri ve tuvaleti de yoktur burasının. Vatandaşımız böylesi çağdışı ve insanlık dışı bir hizmeti hak etmemektedir.

 

Toplu taşımacılığın yeteri kadar halka hizmet veremediği daha doğrusu bulunmadığı Girne’de bu görevi fedakarca üstlenen minibüslere çağdaş bir minibüs terminali gerekmektedir. Ramadan Cemil Meydanı’nın doğu kısmında yer alan 3 adet taksi durağını, Baldöken Mezarlığı içinde yer alan otoparkın içine taşıyıp, boşalan yere dönüşümlü olarak bir taksinin ve bir minibüsün yer alacağı bir terminal durağı yapılmalı, park içinde de yolcuların serinde veya sıcakta oturup, insani gereksinimlerini giderebilecekleri ve araç bekleyecekleri kalıcı veya geçici bir terminal binası yapılması gerekmektedir.

 

Devletimizin bütçesinden artık sadece memurlara maaş verileceğine ve hiç durmadan artışlar yapılacağına, bu maaşları ödedikleri vergilerle karşılayan vatandaşlara çağdaş hizmetlerin verilebilmesi için altyapıya da bütçeden pay ayrılması gerekmektedir.

 

Girne halkını, öğrencilerimin ve yabancıların en büyük şikayet konularından bir tanesi posta dağıtımının çok yetersiz olması. Beylerbeyi, Ozanköy, Doğanköy, Çatalköy gibi Girne’nin doğusunda kalan yerleşim yerlerinin ortak şikayeti evlere günlük posta dağıtım hizmetinin verilmemesi. Bölge muhtarları Girne’ye gittikleri vakit Posta Dairesinden gönderileri almakta veya Posta dairesi bir şekilde bu gönderileri muhtarların yazıhanelerine ulaştırmakta, gönderi sahipleri birkaç günlük, bazen de bir haftalık gecikmelerle gönderiden haberdar olup, muhtarların yazıhanelerinden söz konusu gönderileri alabilmekte.

 

Açıkçası yüz karası ve çağdışı bir posta dağıtım yöntem bu uygulama. 21. Yüzyılda yaşayan KKTC halkı böylesi bir ihmalkarlığa ve düşük düzeyli hizmete layık değildir.

 

Girne, cesur, kararlı ve sihirli bir eli beklemektedir, çağı yakalayabilmek için….

 

Ata ATUN

e-mail: ata.atun@atun.com

http://www.ataatun.org

Facebook: Ata Atun

6 Şubat 2015

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Why No Turkish
 • Okunma 76
  Girne’ye Köklü Değişim Gerekli için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar