Göç Etmek İstemiyoruz

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 20 Şubat 2014 Saat : 10:19


 

“KKTC’nin Sebze Üretim Merkezi”nin veya daha kısa bir tanımla “KKTC’nin Bostanı”nın  Kapalı Maraş kentinin kuzey ve batısını çevreleyen, adı da “4. Bölge” olarak tanımlanan yerin olduğunu biliyor musunuz. Sanırım bunu bilen çok az kişi var.

 

“KKTC halkının tükettiği sebze nerede yetişir” sorusunu kime sorsanız  alacağınız yanıt  Yeşilyurt ile Yeşilköy olur genelde. Ama işin doğrusu öyle değil. “KKTC’nin sebze üretim merkezi ” 4. Bölge”dir.

 

Bu yerleşim yerimizde 16 bin kişi yaşıyor ve yaklaşık 900 dönümü kapalı sera olmak üzere 1300 dönüm arazi üzerinde KKTC halkının tükettiği sebzenin neredeyse yüzde 85’ini üretiyor. Canla başla çalışan/üreten bu kişiler hazır yiyici de değil üstelik.

 

Son günlerde Maraş konusunda duydukları akıllarını bulandırmış, yüreklerini burkmuş.

Başlamış olan Müzakereler nedeni ile Kapalı Maraş kentinin çevresinde yaşıyor olmalarının olumsuz sonuçlara yol açacağı endişesini taşıyorlar.

 

Önümüzdeki ay KKTC’yi Türkiye’ye bağlayan borulardan akmaya başlayacak olan “Barış Suyu”nun dağıtım ve kullanım Master Planı içinde yer alan “Tarım Amaçlı Su” dağıtım sistemi maalesef 4. Bölgeye kadar uzanmıyor. Üretim kapasitesine bakıldığı vakit ilk önce “Tarım Amaçlı Su”yun 4. Bölgeye verilmesi gerekiyor gerçekte ama nedense bölge dışarıda bırakılmış.

 

Gazimağusa şehrini bir uçtan bir uca saran Kanalizasyon sistemi de 4. Bölgeyi içine almamış maalesef. Sanki de “bu bölge verilecek, boşuna buraya yatırım yapmayalım” diye düşünülmüş ve bölge tümüyle dışarıda bırakılmış.

 

Halkın büyük endişesi var ve “biz göç etmek istemiyoruz” diyorlar haklı olarak. “Bu topraklara tam 40 yılımızı verdik, bizim burası ile olan bağımız başkalarınınkinden çok daha fazla. Geçmişimiz de burada, geleceğimiz de” diyerek endişelerini dile getiriyorlar.

 

“Kapalı Maraş”ın neresi olduğunu, sınırlarının nereden geçtiğini, yaşadıkların yerlerin, hayatlarının neredeyse yüzde 90’nını geçtiği bu toprakların sözü edilen Kapalı Maraş’ın bir parçası olup olmadığını söyleyebilecek bir bileni bulmanın araştırması içindeler.

 

Haklılar gerçekten.

4. Bölge’nin nerede olduğunu bilmeyen, orada nelerin yetiştirildiğinden haberi olmayan, KKTC ekonomisine hangi boyutta katkı koyduğunu ve KKTC halkına nasıl bir hizmet verdiği hakkında en küçük bir bilgisi bile bulunmayan kişilerin, “Kapalı Maraş”ın kuzeyini ve batısını çevreleyen “4. Bölge” hakkında görüş beyan etmelerini kabul etmek gerçekten de mümkün değil.

İnanılmaz ama bu kişilerin aralarında bazılarının bu bölgeye sadece pasaportla gidilebildiğini bile sanmakta. Bu yörenin gerçeklerine bu denli uzak olmalarına rağmen bölge ile ilgili ahkam kesmekten de hiç kaçınmıyorlar. Sanırsınız son 50 yıldır burada yaşıyorlar, herkesi tanıyorlar, her şey bilgilerinde, uçan sineklerin, sokaklarda dolaşan kedilerin, köpeklerin  bile adlarını biliyorlar.

 

İşin özü ve kısası Maraş halkı tedirgin ve “asla göç etmek istemiyorlar” Tırnaklarını geçirdikleri, köklerini saldıkları bu topraklarda, Türk İdaresi altında, huzur ve güvenlik içinde yaşamak istiyorlar.

“Bize sormadan, bizim görüşümüzü almadan bizim hakkımızda karar verilmesin, gerekirse bu konuda mini bir bölgesel referandum yapılsın” diyorlar….

 

Bence de bu konu gündeme gelmeden “Mini Yöresel Referandum” yapılsın ve yöre halkının da görüşü alınsın, bir karar eğer verilmesi gerekecekse sondan sonra verilsin…

 

Ata ATUN

e-mail: ata@kk.tc

http://www.ataatun.com

21 Şubat 2014

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 125
  Göç Etmek İstemiyoruz için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar