Görüşmek istemeyen Erdoğan mı, Papadopulos mu?

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 18 Şubat 2005 Saat : 2:32


 

Geçen haftalardaki siyasi gelişmeleri kafanızda bir şerit gibi geçiriseniz,  Başbakan Tayip Erdoğan’ın İstanbul’da görüştüğü Rum Ana muhalefet partisi DİSY’nin lideri Nikos Anastasiadis’e Papadopulos’un ısrarla kendisi ile görüşmek istediğini ve bunu çok istiyorsa KKTC’ye gelmesini ve orada “Karşılıklı kahve içerek” kendisi ile görüşebileceğini ve Kıbrıs’ta Çözüm ve Barış’a birlikte katkı koyabileceklerini söylediğini hatırlayacaksınız.

Anastasiades’e verilen bu mesaj yerine ulaşınca Kıbrıs (Rum) Hükümeti sözcüsü Kipros Hrisostomidis, devlet politikası olarak KKTC’yi “Türk işgali altındaki bölge” olarak nitelediklerini ve bu nedenle Papadopulos’un, Erdoğan ile asla “Türk işgali altındaki bölgede” yani KKTC topraklarında görüşmeyi kabul edemeyeceğini ama böyle bir görüşmenin Ledra Palas’ta yapılmasının olanak dışı olmadığını açıklamıştı.

Duyan da, sanki Erdoğan Papadopulos’tan görüşme talep etmiş de, Papadopulos reddetmiş zannediyor.

Açıklamasının içinde benim en çok dikkatimi çeken Hrisostomidis’in, Kıbrıs sorununun uluslararası yönlerinin ele alınması için Başbakan Erdoğan ile birçok kez görüşme girişiminde bulunulduğunu ama hiçbir şekilde olumlu yanıt alınamadığı sözleri oldu. Bu sözler basının ve diğer ilgili kişilerin gözünden kaçtı herhalde ki, bilahare bu konu ile ilgili her hangi bir açıklama yapılmadı veya gazetelerde her hangi bir yazı veya yorum çıkmadı.

İşin aslına bakarsanız, Erdoğan Papadopulos’u bu güne kadar hiç muhatap olarak kabul etmemiş, dikkate bile almamış.

Rum Hükümet başkanı Papadopulos, Başbakan Erdoğan ile görüşebilmek için 5 kez girişim yapmış, bunun için araya hatırlı aracılar bile koymuş.

İlk görüşme talebini 25 Temmuz 2004’te İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos aracılığı ile iletmiş. Ancak İspanyol Bakan Ankara’da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’den olumlu yanıt alamamış.

Daha sonra aralarında İtalya’nın da bulunduğu 3 Avrupa ülkesi ayrı ayrı, Türkiye’ye müzakere tarihinin verildiği 17 Aralık AB zirvesi öncesinde Erdoğan’a, Papadopulos ile görüşmesi tavsiyesinde bulunmuş. Papadopulos işin olurunu alabilmek ve Erdoğan’ı ikna edebilmek için, görüşmelerin gizli, gerekirse alt düzeyde, gerekirse üst ve alt düzey birlikte yürütülebileceği mesajını göndermesine rağmen gene olumsuz yanıt almış.

En sonunda Hrisostomidis dayanamayarak, Papadopulos’un, Erdoğan’dan daha önce beş kez gizli görüşme talebinde bulunduğunu ve Rumların uzun bir süredir Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talep ettiğini ancak talebin her defasında reddedildiğini itiraf etti.

Bu samimi itirafında Papadopulos’un her zaman görüşmeye hazır olduğunu, çok istekli bulunduğunu, görüşmeyi hep kendilerinin istediğini ve böylesi bir görüşme için de çok yoğun girişimlerde bulunmalarına rağmen her defasında da Erdoğan’ın, “Papadopulos ile görüşmeye Hayır” dediğini söyledi.

Şimdi siz bana söyleyin.. Kim kimi reddetmiş…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 46
  Görüşmek istemeyen Erdoğan mı, Papadopulos mu? için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar