Hangi Kamu oyu yoklamalarına güvenmeli

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 30 Ocak 2005 Saat : 2:11


 

Seçimler geldimi bir takım kişiler veya firmalar ellerini ovuşturmaya başlar. Ya onlar için gelir kapısı açılmıştır ya da sevmedikleri siyasi partilerden intikam almak vakti gelmiştir.

Bu tür kişiler veya firmalar, prestij kaybetmiş veya halk nazarında güvenilirliklerini yitirmiş siyasi partilerin gerçekte düşük olan oylarını, sanki yüksekmiş gibi göstermek için söz konusu partilerden para alırlar ve sonra da güya kamu oyu araştırması yapmış gibi sonuçları açıklarlar.

Veya söz konusu bu kişiler veya firmalar, iktidarları döneminde yüz göremedikleri siyasi partilerden veya haksız çıkarlarına çomak sokan siyasi kişilerden intikam almak için, söz konusu partilerin gerçekte yüksek olan oylarını, sanki düşükmüş gibi göstermek yoluna giderler.

Düzmece kamu oyu araştırmaları yaparlar ve soruları alacakları yanıttan emin oldukları taraflı kişilere sorarlar. Veya sorularını o denli ustalıklı bir şekilde alt alta dizerler ki, kendisine sorular sorulan kişi, elinde olmadan en sonuncu sorunun yanıtını, kamu oyu araştırmasını yapan art niyetli kişinin almak istediği doğrultuda vermek zorunda kalır veya bırakılır.

Bu tür kamu oyu yapan firmalar veya kişiler, bu yöntemleri ile güya halkı kandıracaklarını zannederler ve oy kullanacak halkımızın aklını çekmeye, kararını değiştirmeye çalışırlar.

Bu nedenle Yüksek Seçim Kurulu, art niyetli kişilerce vatandaşlarımızın  kasten yanıltılmaması, aklının çelinmemesi ve demokratik düzenin olmazsa olmazı olan özgürce oyunu belirleme hakkına ipotek konmaması için seçimlere 15 gün kala kamu oyu yoklaması yapılmasını ve sonuçlarının açıklanmasını yasaklamıştır.

Geçmiş yıllarda yapılan bu tür art niyetli kamu oyu yoklamaları ve bu sahte yoklamaların sonucunda elde edilen yalana dayalı ve kasti sonuçları içeren açıklamalar halkımızı yanılttığı için Yüksek Seçim Kurulu bu tür yayınları yasaklamıştır.

Avrupa Birliği ülkelerinde, Amerika Birleşik Devletlerinde ve Türkiye’de de aynı kurallar yürürlüktedir. Seçimleri yöneten yetkili kurullar, güvenilir olmamaları, art niyete çok açık olmaları ve vatandaşların özgürce oylarını  belirlemelerine müdahale edilmemesi için seçim döneminde, oy kullanma gününe belli bir zaman kaladan itibaren  “Kamu Oyu Yoklaması yapılmasını ve gazetelerde veya radyolarda veya televizyonlarda sonuçların yayınlanmasını” yasaklamıştır.

20 Şubat 2005 Milletvekilliği Seçim takvimine göre kamu oyu yoklamalarının son açıklanabileceği gün 5 Şubat’tır.

Önümüzdeki 6 gün içerisinde ve özellikle de 5 Şubat Cumartesi günü, bir takım art niyetli yerel gazetelerde veya tarafsız geçinipte gerçekte bir siyasi partiye angaje olmuş gazetelerde, düzmece “Kamu Oyu Yoklamaları” açıklanacaktır.

Bunlardan bazıları, gittikçe popülaritesi artan ve seçimlerden sonra “İktidarın ortağı olacağı kesin olan” yegane parti durumundaki DP’nin oylarını olduğundan daha düşük, kendi destekledikleri partilerin oylarını da olduğundan daha yüksek göstermek uğraşısı içine gireceklerdir.

Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” sözü misali, bu tür taraflı kamu oyu yoklamalarına itibar etmemek, en doğru hareket tarzı olacaktır…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 121
  Hangi Kamu oyu yoklamalarına güvenmeli için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar