Hani AB Bürosu Kuzeyde açılacaktı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 20 Ağustos 2006 Saat : 6:23


 

Mart ayında yerel bir Televizyon kanalının sabah programında, Mali Yardım Tüzüğü’nün safsata olduğunu ve bunun adını gerçekte “Olmayacak Duaya Amin Tüzüğü” koymanın daha iyi olacağını, KKTC’de hiçbir zaman resmi bir AB ofisinin açılmayacağını ve Mali Yardım Tüzüğünde öngörülen 259 milyon Avro’nun da hiçbir zaman ve koşulda resmen direkt olarak KKTC’ye gönderilmeyeceğini söylediğim vakit, bir siyasi telefonla programa bağlanmış ve bana “Profesörlüğünden şüphe duyuyorum”, “Okuduğunu anlamıyorsun” gibi boyundan büyük laflar söylemişti.

Ben de kendisine “Siz halkımıza yalan söylüyorsunuz, eksik ve yanlış bilgiler veriyorsunuz, AB Parlamentosuna gittiğiniz vakit bizim tezlerimizi orada savunacağınıza, AB’nin kazıklarını bize yutturmaya çalışıyorsunuz. Gidin maaşınızı AB Parlamentosu versin size” demiştim.

 

Nitekim aradan geçen 4 aylık gibi çok kısa bir zaman dilimi, beni haklı çıkardı. Kimin okuduğunu anladığı, kimin de anlamadan okuduğu belli oldu. Herkes boyunun ölçüsünü aldı. Kim bodiri boylu, ortaya çıktı.

Bence siyasi partilerimiz, bu güne kadar turist gibi Avrupa Parlamentosuna gitmiş olan ve ne olup bittiğini anlayamamış temsilcilerini artık değiştirmesi lazım. Bu topluma, okuduğunu anlayan, deneyimli ve geleceği görebilen Milletvekilleri lazım Avrupa Parlamentosunda, şeşi beş anlayanlar değil.

Mali yardım Tüzüğünde KKTC toprakları veya Kuzey Kıbrıs’ın tanımı “Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinin etkili bir denetime sahip olmadığı Kıbrıs Cumhuriyeti bölgeleri” şeklinde yapılmaktadır. Zaten daha Tüzüğün girişindeki tanım bölümünde, aynen bir tabak yemekten alınan ilk kaşığın o yemeğin tadı hakkında verdiği bilgi gibi, yapılan bu tarifle, sonraki maddelerde Kıbrıs’lı Türklere ne gibi kazıklar atılmak istendiğinin ipuçları verilmektedir. AB hiçte düşünüldüğü kadar insancıl ve masum değil.

Dün, AB Komisyonu’nun Güney Kıbrıs’taki Temsilciliğinin Başkanı Temis Temistokleus,  AB Komisyonu’nun KKTC’de büro açmasının söz konusu olmadığını resmi ağızdan dile getirdi.

Bu sözleri inat olsun diye ben söylemedim, AB’nin, üyesi olan Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinde bulunan temsilciliğinin başında oturan resmi hüviyetli kişi söyledi.

KKTC’de yayınlanan yerel bir gazetede yer alan “Mali yardım için AB Komisyonu Bürosu eylül ayı ortalarında KKTC’de çalışmaya başlayacak” şeklindeki haberi yorumlayan Temistokleus, Lefkoşa’nın Rum kesiminde bulunan AB Temsilciliği ile sözleşmesi olan Alman GTZ şirketinin, sözleşmesi bitene kadar Lefkoşa’nın Türk kesiminde açılacak GTZ’ye ait ofisi “kendi adına” çalıştıracağını, bu büronun Avrupa Komisyonu’nun bürosu olmadığını ve AB Komisyonu’nun KKTC’de büro açmayacağını üstüne vura vura söyledi.

Zaten çok değil daha 20 gün evvel de AB Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü’nün Doğrudan Ticaret ve Mali Yardım Tüzüklerinden sorumlu Görev Ekibi (Task Force) bölümünün başkanı (AB Komisyonu Kıbrıs Türk Çalışma Masası Başkanı) Andrew Rasbash da bu konuda benzer bir açıklama yapmıştı.

Rasbash sözlerinde, 259 milyon Avroluk Mali Yardım Tüzüğünün uygulanması için Brüksel’den gelecek yaklaşık 20 kişilik bir ekibin olacağını ve bu ekibin, teknik ve diğer hizmetleri sağlamakla yükümlü olan Alman GTZ şirketi personeli ile, “Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinin etkili bir denetime sahip olmadığı Kıbrıs Cumhuriyeti bölgeleri”nde, (yani KKTC’de) kiralanacak bir büroda, zaman zaman ve günün belirli saatlerinde birlikte çalışacaklarını söylemişti.

Dün de Temistokleus aynı sözleri, resmi ağızdan gene dile getirdi.

İşin açık ve kestirme tanımı, eğer bir gün, egemenliğimizi teslim etmek pahasına  Mali Yardım Tüzüğü işlerlik kazanırsa, Kıbrıs’lı Türk yetkililerle AB’nin Mali Yardım Tüzüklerinden sorumlu Görev Ekibi (Task Force) personeli, GTZ aracılığı ile görüşmeler yapacaklar. Direk temas olmayacak. Bu kadar açık ve basit.

Benim bildiğim insan okuduğunu anlar, duyacağını da bir kere de duyar ve değerlendirir. Eğer okuduğunuzu anlamazsanız, duyduğunuzu da değerlendiremiyorsanız, işte Rasbash ve Temistokleus gibi adamlar, size bir türlü kabullenemediğiniz gerçekleri anlayana kadar on kere, yüz kere söyler.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 51
  Hani AB Bürosu Kuzeyde açılacaktı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar