Hellimimiz Artık Tescilli

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 6 Eylül 2010 Saat : 12:12


 

Uzun ve soluklu bir çalışma sonrası atalarımızdan bize miras kalan “Hellim” adlı ulusal peynirimiz, Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) ile Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği’nin (SÜİB) başvurusu, girişimi ve bıkmadan sürdürülen çalışmaları sonrasında uluslararası kimliği olan Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edildi.


Bu gün söz konusu patent belgesi, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habib asan başkanlığındaki bir heyet tarafından KTSO’na verilecek.


Alınan patent Coğrafi Tescil uygulamalı.  Yani içinde Kıbrıs’ımızın da yer aldığı coğrafi bölgeye özgü kültürel ürün sınıflaması olarak kayıt edildi ve patenti de verildi.


Hellim adının ve üretim yönteminin tescili Kıbrıs Türk Sanayi Odası adına. Bundan böyle hiçbir özel kişi veya tüzel kişi sınıfına giren her hangi bir türdeki oluşum, Kıbrıs Türk sanayi Odası’ndan izin almadan “Hellim” adını kullanamayacak.


“Hellim” adını kullanabilmek için de önce, hellim patenti içinde tanımlanan üretim prosedürünü aynen uygulayacak, bunu belgeleyecek ve KTSO’sının “Üretim Prosedürünü Denetleme Birimi”nden de onay aldıktan sonra “İsim kullanım ücreti”ni ödeyip “Hellim” adını ürün paketinin üstüne yazacak. Tabii ki TSE ve KTSO belgelerinin tarih ve numaraları da söz konusu paketin üzerinde tüketici tarafından rahatça okunabilir büyüklükte yer alacak.


Kıbrıs Türk sanayi Odası’nı kutlamak gerekir.


Kıbrıs Türk Sanayisine yeni bir kavram getirdiler ve yeni bir kapı açtılar.


“Patent”, “Tescil”, “Üretim Prosedürü”, “İsim Hakkı”,”İzin Almak Gerekliliği” gibi kavramlar artık uzak olmaktan çıktı ve ne denli önemli oldukları tüm sanayicilerimiz ve insanlarımızı tarafından çok daha iyi anlaşılır hale geldi.


Türkiye’de yaklaşık seksen üretici “Hellim” ismini kullanıyor. İzinlerini T.C. Tarım Bakanlığından yıllar önce almışlar. KTSO tescil için başvurusunu yapınca yeni izinler durdurulmuş ve başvuru tarihinde verilen tüm izinler de iptal edilmiş.


Aynı şekilde Almanya’da da bir şirket hellime benzer bir peynir üreterek “Hellim” adı altında piyasaya sürmekte.


Bu aşamadan sonra bir başka uzun soluklu mücadele daha başlayacak.


Daha evvel T.C. Tarım Bakanlığından üretim izinlerini almış Türkiye tescilli ve konumlu şirketlerin, “Hellim” adını kullanmak istiyorlarsa üretimlerini “Fason” olarak KKTC’deki Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği’ne (SÜİB) kayıtlı üretici şirketlerden bir tanesinde yaptırmaları konusunda yasal girişimler başlatılacak.


“Hellim” adı kullanılmak isteniyorsa, Türkiye’deki bir kuruluş ile patent belgesi içinde belirtilen üretim prosedürünün eksiksiz olarak uygulandığının denetimi de talep edilecek.


Aynı doğrultuda bazı AB üyesi ülkeler ile Arap ülkelerinde “Hellim” adının tescil işlemleri da başlatılacak. Türk Patent Enstitüsünün uluslararası kimliği ve yol göstericiliği ile bu zorlu aşamalarında üstesinden gelinecek.


Kıbrıslı Türklere karşı her zaman ve her koşulda “Olumsuz Ayırımcılık” yapan Kıbrıs Rum Mahkemelerinin Türkçe olarak “Hellim” şeklinde yazılan kelimenin Rumca olarak “Hallumi” yazılan kelimeyi andırdığı ve “Hellim”in geleneksel Kıbrıs Rum kültürünün bir parçası olduğu bu nedenle de herhangi bir Türk kuruluşuna tescil hakkının verilemeyeceği gerekçesi ile yapılan tescil başvurusunun reddedilmesi ile konu KTSO ve SÜİB tarafından AB’nin ilgili Komisyonuna iletildi.


Bu nedenle AB, Rumların “Hallumi” ve Türklerin de  “Hellim” isminin ve üretiminin Coğrafi Tescil başvurularını ayrı ayrı ele aldı ve AB üyesi Rumların tüm entrikalarına rağmen hala daha sonuçlandıramadı.  Daha doğrusu bilinçli bir şekilde sonuçlandırmadı ve yoğun bir araştırma süreci içine girdi.   


Anlaşılan “Uzun ve Soluk kesecek” bir çalışma daha bekliyor Kıbrıs Türk Sanayi Odasını ve Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği’ni.


Bu iki güzide kurumumuzun Başkan ve Yöneticilerini kutlar, çalışmalarında, girişimlerinde ve verecekleri mücadelelerinde başarılar dilerim.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 38
  Hellimimiz Artık Tescilli için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar