Hristofyas’ın nüfus oranı oyunu

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 18 Mart 2011 Saat : 12:12


 

Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Hristofyas müzakerelerde kafasına göre koşullar öne sürüyor ve bunların da kabul edilmesini istiyor.


Maksat zaten müzakereleri devam ettirmek değil, çıkmaza sokmak.


Önce, kendi kafasına göre takılma ve koşul öne sürme işine sahillerden başlamıştı.


Adanın kuzeyinde Kıbrıslı Türklerin elinde bulunan kıyıların uzunluğu adanın güneyinde Rumların elindeki kıyılardan daha fazladır. Kıyıların oranı dörde bir olmalıdır diyerek önce hayali bir oran uydurmuş arkasından da Karpaz burnunun tümünü istemişti.


Gerekçesinin yasal hiçbir zemini yok.


Ne 1960 Anayasasında böyle bir koşul var ne de BM’nin Kıbrıs müktesebatında.


Şimdi de 16 Ağustos 1960 tarihinde Kıbrıs Cumhuriyetinin kurulmasından hemen sonra 11 Aralık 1960 tarihinde yapılan nüfus sayımındaki oran ne ise bu oranının değişemeyeceğini ortaya attı.


Hristofyas’a göre 11 Aralık 1960 sayımında adada 442,138 Rum ve 104,321 Türk bulunmaktaydı ve bu toplumların adanın genel nüfusuna oranı da Rumlarınki %77.1 ve Türklerinki de %18.2 idi.


Hristofyas bu iddiasının 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluş Anlaşması Ek Bölüm D (Appendix D) içinde olduğunu söylüyor ama bahsedilen bu bölümün içinde, özellikle adadaki nüfusun yıllar boyu aynı oranda kalacağına dair herhangi bir somut madde yok.


Ne İngilizcesinde ve ne de Türkçesinde.


Belki Rumcasında vardır veya da 1 Ocak 1964 sabahı “1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayası’nı iptal ettim” şeklinde bir açıklama yapan Makarios’un kendine özel hazırladığı ve içinde Kıbrıslı Türklerin hiçbir haklarının bulunmadığı Anayasa’da vardır.


Sonra da “Sen kim oluyorsun da Anayasayı iptal ediyorsun” diyerek tükürdüğünü yalatmışlardı Makarios’a. 


Ertesi gün de “Yanlış anlaşıldım” diyerek geri adım atmak zorunda kalmıştı Makarios.


11 Aralık 1960 sayımında ortaya çıkan nüfus oranının aynı kalması gerektiği savı sadece Hristofyas’a aittir ve hiçbir dayanağı da yoktur.


Başta Hristofyas olmak üzere Kıbrıs Rum Müzakere Heyetinin yorumundan öteye gitmiyor ve de 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluş Anlaşması Ek Bölüm D (Appendix D) içinde bu içerikte herhangi bir madde yok.


İkinci dayanakları da 29 Ocak 2010 tarihinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Misyon Şefi Taye Brook Zerihoun’un Lefkoşa ara bölgedeki ikametgahında yapılan görüşme imiş.


Bu görüşmede 2. Cumhurbaşkanı Talat ile Hristofyas arasında “Nüfus Dengesine dikkat edileceği” şeklinde bir mutabakat varmış ve işin esasını da bu mutabakat oluşturuyormuş.


Bu görüşmenin tutanaklarında kesin olan hiçbir rakam, sayı, tarih, yer ve oran yok.


Hangi tarihteki “Nüfus Dengesi”, neredeki “Nüfus Dengesi” ve de kimin “Nüfus Dengesi” olduğuna dair bir kayıt da yok.


Bırakın bunları Hristofyas’ın ve ekibinin iddia ettiği gibi “Toplumların Değişemez Sayısal Nüfus Dengesi” ile ilgili olabilecek veya çağrıştıracak bir kelime, bir sözcük, bir not veya bir tanımlama da yok.


Tamamen kafadan atma bir sav.


Sayın Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun “Bizim yapmış olduğumuz vatandaşlıklar KKTC Anayasasının koruması altındadır. Kendi vatandaşlarımızı bu ülkeden ihraç etme gibi bir düşüncemiz yoktur.


Olası bir anlaşmadan sonra KKTC vatandaşlarının tümü de adada kalacaktır” şeklindeki açıklamalarını ve koşulunu çürütmek için Hristofyas ve Rum müzakere heyeti, hem bu en doğal insan hakkını hem de Uluslararası Hukuka uygun uygulamayı ortadan kaldırıp, adada yârim asır önceki nüfus oranına dayalı bir ortaklık kurmayı hedeflemekte.


1955 yılından itibaren adada uygulamaya koydukları silahlı saldırılarla Adadan silah zoru ile kaçırttıkları Türkleri ve de kalleşçe öldürdükleri kardeşlerimizi niye hesaba katmamakta veya da Kıbrıs Rum tarafında 250 bine yakın Rum olmayan Kıbrıs Rum Cumhuriyeti vatandaşlarına niye değinmemekte Hristofyas.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 37
  Hristofyas’ın nüfus oranı oyunu için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar