Hukuka hukukla yanıt

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 1 Mayıs 2009 Saat : 12:12


 

Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetinin üzerinde kurulu olduğu topraklar nasıl oluyor da biz Kıbrıslı Türklere hiç sorulmadan Avrupa Birliği toprağı oluyor ben bir türlü anlayamadım.


Kim konuştu bizim adımıza AB ile, kim onay verdi bizim adımıza Avrupa Birliğine gerçekten de bilmiyorum.      


1 Mayıs 2004 sabahı uyandığımız vakit biz Kıbrıslı Türklere hiç sorulmadan aniden bizler AB vatandaşı, KKTC toprakları da AB toprağı oluverdi.


Bu topraklar üzerinde egemen olan, bizlerin can pahasına, kan ve gözyaşı pahasına kurduğumuz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetidir ama bir gün işbirliği yapmak istemediğimiz birileri ortaya çıkıveriyor ve “Kıbrıs’ın kuzeyi bizimdir ama şimdilik bizim yasalarımız orada geçerli değildir” şeklinde bir de karar alıyor.


Üstelik bu birliğin Mahkemeleri de, bizlere sorulmadan alınan bu kararı geçerli kabul ediyor ve bizleri de bağlayan kararlar alıyor.


Birliğe katılmamayı yeğleyen dört Avrupa kıtası ülkesi İsviçre, İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç önümüzde çok güzel bir örnektir.


Bu devletler halen üye değillerdir ve özellikle de İzlanda, Danimarka’dan ayrıldıktan sonra yaptığı referandum ile AB’den ayrılmıştır.


İzlandalı balıkçılar, karasularının AB’li balıkçılar tarafından işgal edilebileceği korkusu ile hükümete baskı yapmış ve ayrılma kararı referanduma sunularak gerçekleştirilmiştir.


Referandum yapmak hakkı bizler de vardır ve artık zamanı da gelmiştir.


Sayın Cumhurbaşkanı M. A. Talat’a ve Başbakan Dr. Derviş Eroğlu’na açıkça çağrı yapıyorum.  “Bir referandum yapın ve tüm KTC vatandaşlarına AB üyesi olarak tanımlanmayı kabul edip etmediklerini, KKTC topraklarının da AB toprağı olarak kabul edilmesini onaylayıp onaylamadıklarını sorun”.


Yanıt “Evet” çıkarsa, AB komisyonlarının, ABAD’ın ve AİHM’nin kararları uygulamaya konur.


Avrupa Parlamentosu (AP) için 4-7 Haziran tarihleri arasında seçimler yapılır ve seçimleri kazanan 2 kişi Kıbrıslı Türkleri temsilen Avrupa Parlamentosu Milletvekili olarak AP’ye katılır.


Avrupa Birliğinin tüm ilgili Komisyonlarına atamalar yapılır ve komisyon üyeleri de görevleri başlarına giderler.


Yanıt “Hayır” çıkarsa, tüm bu kuruluşların hakkımızda karar veremeyeceğini yasal ve Uluslar arası hukuka uygun olarak “Kıbrısın kuzeyinde yaşayan “EGEMEN HALK” olarak kendilerine bildirmiş oluruz.


Müzakerelere devam ederiz ve bu dönem içinde de Annan Planında olduğu gibi nihai bir anlaşmada kurucu devletlerin mevcut yasa ve uygulamaları geçerli kabul edileceği nedeni ile Louzidu, Myra Arestis ve Apostolidis gibi müzakerelerin sonucunu beklemeden AB Mahkemelerinde kişisel davalar açıp, çıkan taraflı kararlar ile KKTC sınırları içinde mülklerine sahip olmaya düşleyen Rumlara “Özel Emlak Vergisi”, her yıl peşin ödenmek kaydı ile on yıllık brüt asgari ücrete eşit değerde EMLAK VERGİSİ uygulaması yürürlüğe konur.


Bayan Louzidu, Bayan Myra Arestis, Bay M. Apostolidis ve diğer uyanık Rumlar, mülklerinin sahibi olabilmek için hukuken bu vergiyi her yıl ödemek zorunda bırakılırlar.


Çıkarılacak kararda, Emlak Vergisinin iki yıl arka arkaya ödenmemesi durumunda söz konusu emlakın açık arttırma ile satılacağı koşulu da getirildiği vakit bu uyanık ve müzakereleri akıllarınca baltalayan Rumlar, emlaklerine sahip olma arzularının bedelini ödemiş olurlar.   


Gerekli olursa, KKTC Mahkemelerinin kararları da Türkiye Mahkemelerinde onaylatılarak meşruiyet kazandırılabilir.


Eğer Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün yolu bu ise Hukuka hukukla karşılık vermek gerekmektedir.


Çağrımı liderlerimize yeniliyorum: “Referandum yapın ve bu halka sorun. AB’nin varlığını ve hükümranlığını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde veya onların tabiri ile Kıbrıs’ın kuzeyinde kabul ediyorlar mı?”


Ederlerse ABAD ve AİHM kararları geçerli olur.


Etmezlerse, AB’nin de sırtlayamayacağı ve içinden çıkamayacağı büyük bir soruna kapı açılır, yep yeni günler başlar.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor?
 • BRTK TV Programı
 • Müzakerelerin İçeriği Değişir mi?  
 • Doğu Akdeniz ve KKTC başlıklı KONFERANS
 • Soğuk Savaş Kızışıyor
 • Küresel Güç Değişikliği Başladı  
 • Dost musunuz Düşman mı?
 • HAFTANIN SİYASİ YORUMU
 • AB’de Anlaşmazlıklar Devri
 • AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama
 • Okunma 25
  Hukuka hukukla yanıt için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar