İKÖ’den bir adım daha

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 24 Mayıs 2009 Saat : 12:12


 

Suriye’nin Şam şehrinde düzenlenen 36. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları Toplantısında ilginç gelişmeler var.


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, beraberinde iyi bir ekiple bu toplantıya katıldı. Yanındaki ekip İKÖ’nün çalışmalarını takip eden bürokratlarımız. Konuları ve kişileri iyi biliyorlar.


Bir ay önce Cidde’de yapılan toplantıda onaylanan karar metni, son halini bu gün Şam’da yapılacak olan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları Toplantısında alacak.


Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da yer aldığı bu 36. toplantıda KKTC’nin statüsü “Gözlemci üye” ve adı da “Kıbrıs Türk Devleti”.


Yani Dış İşleri Bakanımız, her tür teması yapabiliyor, kalkıp konuşabiliyor ama oylamada oy kullanamıyor.


Kıbrıs’ın kuzeyindeki topraklar AB sınırları içindedir diyen ama iş izolasyonları kaldırmaya geldiği vakit kılını bile kıpırdatmayan AB’nin Kıbrıslı Türklere reva gördüğü statü ile kıyaslandığı vakit, İKO’daki temsiliyetimiz çok daha ilerde ve çok daha çağdaş bir konumda.
 
Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün dün öğleden sonraki oturumda Genel Kurul’da çok etkin ve Kıbrıs konusunda detaylar içeren bir konuşma yaptı.


Konuşmasında Kıbrıs Türk halkına reva görülen acımasız izolasyonlardan bahseden Özgürgün, bu tecridin kırılması için İKÖ üyesi ülkelere çağrıda bulundu.


Talat ve Hristofyas arasında sürdürülen müzakerelerden de bahseden Özgürgün, katılımcılara Kıbrıs Türklerinin tezlerini anlattı ve görüşlerini dile getirdi.


Dış İşleri bakanımız dünkü konuşması içinde “Gözlemci Statüsü”nün kaldırılması ve “Asil Üye” talebini de Genel Kurula sundu.


İşin asıl önemli kısmı “Karar Taslağı”nda.


Taslak Rumları çileden çıkarak terim ve tanımlarla dolu.


Belli ki bu sefer Rumların perde arkası çabaları pek etkili olamadı.


Bu gün yapılacak olan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları Toplantısında onaylanacak olan Kıbrıs Karar Taslağında ilk kez  “yeni iki toplumlu ortaklık”, “Kıbrıs Türk nüfusu” ve “KKTC” gibi ifadeler var.


Gerçekte “KKTC” ifadesi Karar Taslağında değil İKÖ Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmelettin İhsanoğlu’nun Raporunda yer alıyor.


İlk defa Genel Sekreterin Raporuna bu tanımlama, tırnak içinde olmadan girmiş durumda. Çok önemli bir gelişme aslında.


“Yeni iki toplumlu Ortaklık” tanımı ise, mevcut Kıbrıs Rum Cumhuriyetinin, yani 1963 yılında Türkleri yönetimden silah zoru ile uzaklaştıran ve 1963-1974 yılları arasında kendi vatandaşları olan Kıbrıslı Türklere Soykırım uygulayan Rum  hükümetinin, müzakereler sonrasında kurulması hedeflenen yeni devletin temelini oluşturmayacağını ortaya koymakta.


BM’nin bu kararı ciddi bir şekilde dikkate alması gerekmektedir.  Ne Kıbrıslı Türkler ne de İslam alemi kurulacak yeni devletin mevcudun devamı olmasını istememektedir demektedir bu tanım. 


Bu gün görüşülecek olan “Kıbrıs Karar Taslağı” , İKÖ üyelerini Kıbrıs’ın Müslüman nüfusu ile ilişkilerini geliştirmeye teşvik ediyor ve uluslararası toplumu “sözde izolasyonları” reddetmeye çağırıyor.
 
Bir başka önemli gelişme de, İKÖ’ye üye ülkelerde yeni temsilciliklerin açılacak olması. İslam aleminin gücünü temsil eden İKÖ’ya üye ülkelere açılacak olan temsilcilikler, ticari bürolardan ziyade diplomatik misyon şeklinde olacak.


Bakan Özgürgün’ün girişimlerinden bir tanesi de, İKÖ organizasyonu ile düzenlenecek olan İslam oyunlarında KKTC’li sporcuların da yer alması konusunun İKÖ Genel Sekreterine resmen iletilmesi.


Bu kapının açılması, Spor gibi siyasetle hiçbir ilgisi olmayan bir konuda yıllardır uygulanan insanlık dışı izolasyonun kaldırılmasına ön ayak olabilir.


Bu seferki İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları Toplantısı belli ki diğerlerinden çok farklı gelişmelere kapı açabilir. 

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 45
  İKÖ’den bir adım daha için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar