İngiliz Okulu’ndaki kutlama

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 13 Nisan 2011 Saat : 12:12


 

Lefkoşa’nın Rum tarafında bir okul var adı da İngiliz Okulu.


Asırlık bir okul.


1963 Rum saldırılarının öncesinde Kıbrıslı Türklerin saygın insanlarının bir çoğu bu okuldan mezun olmuş.


Mezunların arasında Kurucu cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş da var.


21 Aralık 1963 tarihinde Kıbrıslı Rumların adanın tümünü ele geçirmek ve adayı Türklerden temizlemek için Kıbrıslı Türklere karşı başlattıkları saldırılardan sonra okula devam etmek olanağını bulamayan ve hayatta kalmayı başaran Kıbrıslı Türk öğrenciler, Türk kesimindeki Ortaokul ve Liselerine aktarılarak eğitimlerine devam ettiler.


Bu ayrılık neredeyse 40 yıl sürdü.


2003 yılında Rum kesimi ile Türk kesimi arasındaki barikatların kalkması ve bazı geçiş kapılarının karşılıklı geçişe açılmasından sonra, özellikle de 24 Nisan 2004 Annan Planı referandumundan sonra bir kısım Kıbrıslı Türkler çocuklarını bu okula göndermeye başladı.


Gönderenlerin arasında Rum hayranı Milletvekilleri ve kamu görevlileri olduğu gibi, AKEL ile gönül bağı olan bir siyasi partinin başkanı da var.   


Bunların arasında özellikle karı – koca KKTC devletinde çalışan ve her ay sonu KKTC maliyesinden maaş çekip, çocuklarını İngiliz Okuluna gönderen kamu görevlileri de bulunmakta.


Üstelik bu kişiler o denli pişkin ki, Kıbrıs’ı Türklerden arındırmak için Akritas Planının hazırlayan eski Rum Cumhurbaşkanı Tassos Papadopulos’un daha hayattayken kurduğu vakfa başvurarak çocukları için burs bile almışlar. Halen de bu bursları devam etmekte.


Nasıl bir mantık ve Kıbrıslı Türk olmak bu, ben pek anlamış değilim.


Çok değil daha bir müddet evvel, Kıbrıslı Türk çocuklarına bu okulda fanatik Rum gençleri tarafından saldırılar düzenlenmişti.


Geçmiş aylarda yapılan Okul Aile Birliği seçimlerinde Rum seçime katılan Rum veliler Türklere karşı blok oy kullanmışlar ve hiçbir Türk veli Okul Aile Birliğine girememişti.


Nasılsa olaya Rum Cumhurbaşkanı Hristofyas taraf oldu ve AKEL ile gönül bağı olan bu siyasi partinin başkanını İngiliz Okulu Okul Aile Birliğine kendi kontenjanı adı altında soktu.


Gönüller hoş olsun, kendine biat eden Kıbrıslı Türklerin sayısı artsın diye bunu göze aldı Sayın Hristofyas.


Elbette bunun bir bedeli olacaktı ve sırası ile 28 Ocak 2011, 2 Mart 2011 ve 7 Nisan 2011 tarihlerinde yapılan ve tamamen Türkiye aleyhtarlığına döndürülmeye uğraşılan mitinglerde bu diyet en iyi şekilde ödenmeye çalışıldı.


Bütün o çirkin pankartları taşıyan, T.C. Büyükelçiliği duvarına Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti bayrağını asmaya çalışan kişiler, bu partinin üyeleri, sempatizanları ve 2009 seçimlerindeki Milletvekili adaylarıydı.


1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasında Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin milli ve dini bayramları resmi tatil olarak yer almış olmasına ve de bu okulda 2003 yılından itibaren Türk öğrenciler de devam etmesine rağmen sadece Rumların dini ve milli bayramları kutlanmaktadır.


Kıbrıs’ın en eski okullarından bir tanesi olan bu “İngiliz Okulu”nda bir kutlama yapıldı 22 Mart tarihinde.


“25 Mart 1821 yılında Yunanistan’ın Osmanlı devletine karşı başlattığı bağımsızlık isyanını” anma ve kutlama törenine İngiliz okulu öğrenci ve personeli ile Kıbrıs Rum Hükümetinin ileri gelenleri ve Yunanistan’ın Rum tarafındaki büyükelçisi Vasilis Papayoannu da katılmış.


Kutladıkları da Yunanistan’ın Osmanlı İmparatorluğu’na karşı ayaklanmasının yıldönümü olan 25 Mart’tı.


İngiliz Okulunda okuyan Türk öğrenciler acaba katıldıkları bu kutlamada ne hissettiler, gerçekten çok merak ediyorum.


Veya da bu öğrencilerimizin velileri.


Vicdanları rahat mı acaba, KKTC’de İngiliz Okulundan çok daha iyi okullar varken ısrarla çocuklarını İngiliz Okuluna niye gönderdiklerini kendi kendilerine sorguladılar mı acaba.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 74
  İngiliz Okulu’ndaki kutlama için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar