Kadına Saldırıya Ağır Ceza

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 31 Mayıs 2008 Saat : 12:12


 

Ülkemizde, bu güzel adamızda kadın, yüzyıllardır aile fertlerinin en saygı duyulan kişisi olmuştur.


Kadın aile içinde ve toplumda, hep el üstünde tutulmuş, daima da saygı görmüştür.


Doğduğum günden beridir bu adada ne bir kadına tecavüz olayı duydum, ne dayak atıldığını, ne bıçaklandığını ne de satıldığını.


Ama artık bu efsane bitiyor galiba.


Son zamanlarda adamıza gelen bir takım aşağılık kişiler, medeniyetten nasibini almamış, dağda büyümüş, kendi fiziksel gücünü kadını kölesi yapmak için baskı unsuru olarak kullanmayı adet haline getirmiş aşağılık insanlar, kadınlara karşı, bizim bu dünyalar güzeli küçücük ülkemizde, kafalarındaki hastalıklı düşünceleri fiiliyata geçirmeye başladılar. 


Ben bir KKTC vatandaşı olarak bu tür davranışlardan ve bu tür insanlardan artık rahatsızlık duymaya başladım. Benim gibi düşünen bir çok Kıbrıslı Türk de bu konuda çok rahatsız.


Bu insanların adamıza gelerek, çağdışı düşüncelerini ve davranışlarını burada uygulamaya hakları yoktur.


Bizim, insanlara sevgi dolu davranışlarda bulunmayı öğrettiğimiz ve bu doğrultuda aile terbiyesi verdiğimiz çocuklarımızın akıllarına kadına tecavüz gibi, kadını bıçaklamak gibi, kadını dövmek gibi kadını ezmek gibi çağdışı eylemleri sokmaya hiçbir kimsenin hakkı yoktur.


Bu düşünce ve eylemde olan kişileri lanetliyorum ve kınıyorum.    


Mahkemelerimizden, bu tür, içlerinde insanlık duygusu taşımayan kişileri en ağır cezaya çarptırmalarını, bir KKTC vatandaşı olarak talep ve rica ediyorum.


Milletvekillerimize sesleniyorum.


Hükümet kendi icraatları doğrultusunda KKTC Meclisine  “Yasa Tasarıları” gönderirken siz de “Kadına Yönelik Suç Teşkil Eden Davranışlar” ile ilgili “Yasa Önerisi” hazırlayın ve Meclisimize sunun. Bu tür “Yasa Önerileri” halkın çıkarları doğrultusunda oldukları için gruplarınızdan geçmesine bile gerek yoktur.


İnsanlara Tecavüz edenlere 500 yıl hapis yatmak ve hadım edilmek cezası getirin.


Kadınlarımızı bıçaklayarak veya bıçaklamak tehdidi ile kendi köleleri yapmak isteyenlere 100 yıl hapis yatmak cezası getirin.


Kadınlarımıza el kaldıranların 50 yıl hapis yatmak ve elinin kırılması cezasını getirin.


Kadınlarımıza sövenlere, aşağılayanlara, cinsel ve psikolojik baskı yapanlara 10 yıl hapis ve seçme seçilme hakkından men edilmesi cezasını getirin.


Çok ağır ve caydırıcı cezalar önerin ki, insanlıktan nasibini almamış bu kişiler kadınları zor kullanarak köleleri yapamayacaklarını bir daha unutmamak üzere kafalarına kazısınlar.   


Mağusa’da gencecik bir kızımıza tecavüz eden sanığın, birkaç gün evvel yapılan duruşmada, ilgili çavuş tarafından “ırza geçmek”, “vahim zarar vermek”, “zorla kadın kaçırmak” ve “ciddi darp” suçları ile itham edilmesi, halkımız arasında büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır.


Çavuşun, bu tür suçların Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşüldüğünü söyleyerek, müebbet hapis gerektiren çok ciddi suçlar olduğunu belirtmesi, sanığın duruşma bitene kadar Merkezi Ceza evinde tutuklu kalmasını talep etmesi ve mahkemeden de bu doğrultuda karar çıkması, halkımızın üzerinde hassasiyetle durduğu bu konunun, yargıda çok ciddi bir şekilde ele alındığını göstermektedir.


Aynı hassasiyetin,  birkaç gün evvel Girne’de bir pansiyonda, medyada çıkan haberlere göre, kendisinin arkadaşlığını reddeden bir kadını bıçaklayan kişiye de ve bundan sonra kadınlara karşı ceza hukukumuzda suç tanımına girecek eylemlerde bulunacak her kişiye, acımasızca uygulanmasını talep ediyorum. Daha doğrusu okuyucularımla ve bu doğrultuda düşünen tüm KKTC vatandaşları ile birlikte talep ediyoruz.


Singapur bu gün dünyada, suç işleme oranının en düşük olduğu ülkelerden bir tanesidir.  Yere sakız veya sigara izmariti atmanın cezası 500 ABD dolarıdır. Tecavüz hayat boyu hapis ile cezalandırılmaktadır.  Ceza hukukuna göre suç sayılan eylemlerde bulunan kişilere o denli ağır cezalar verilmektedir ki, yaratılan korkudan suç işleme oranı neredeyse sıfır noktasına kadar çekilmiştir.


Artık bizim bu dünyalar güzeli küçücük ülkemizde de aynı yöntem uygulanmalıdır. Ceza hukukuna göre suç sayılan eylemlerde bulunan kişilere çok ağır cezalar getirilmeli ve yaygın hale gelmiş hırsızlığın, dolandırıcılığın, tecavüzlerin, kadın satmanın, insan bıçaklamanın veya vurmanın, uyuşturucu satmanın veya kullanmanın, kumar illetinin ve diğer benzeri suçların önüne geçilmelidir.


Geç kalmak üzereyiz….. 

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor?
 • BRTK TV Programı
 • Müzakerelerin İçeriği Değişir mi?  
 • Doğu Akdeniz ve KKTC başlıklı KONFERANS
 • Soğuk Savaş Kızışıyor
 • Küresel Güç Değişikliği Başladı  
 • Dost musunuz Düşman mı?
 • HAFTANIN SİYASİ YORUMU
 • AB’de Anlaşmazlıklar Devri
 • AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Aşama
 • Okunma 48
  Kadına Saldırıya Ağır Ceza için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar