Karpaz’da Egemenlik Kimde

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 30 Ağustos 2010 Saat : 12:12


 

Ülkemizin güzide üniversitelerinden bir tanesinin Karpaz yarımadasında yeni bir fakülte açmak ve yeni bir yerleşke yaratmak düşüncesi beraberinde yeni siyasi gerçekleri de ortaya çıkardı.


Rumların hala hayal içinde oldukları ve bir türlü adadaki gerçekleri kabul edemedikleri kesin.


Hala daha kendilerini adanın kuzeyinde de söz sahibi zannediyorlar ve Kıbrıslı Türklerin ileriye dönük atılımlarına da mani olmak için her olanağı değerlendirmeye çalışıyorlar.


Rum tarafında, isimlerinin niye “Yeşiller” diye anıldığını hala anlayamadığım, Avrupa parlamentosunda da “Yeşiller” grubu içinde yer alan ama sağcıdan da daha sağcı olan ve katıksız Yunan milliyetçiliğini savunan “Ekologlar ve Çevreciler Hareketi”, söz konusu yerleşkenin açılmasına mani olmak için kolları sıvadı.


Bu sahte “Yeşil”cilerin yegane milletvekili ve de başkanı Yorgos Perdikis,  Karpaz’daki Ay. Filona Kilisesi yakınlarındaki kendi kendine, sözde “koruma altındaki arkeolojik alan” olarak nitelediği arazinin üniversite yerleşkesi inşa edilmek üzere KKTC devleti tarafından bir üniversite’ye verilmesinin “engellenmesi” için AP Yeşiller grubu üyesi Yunan Avrupa Milletvekili Mihalis Tremopulos’tan acil yardım istedi.


İstediği yardımın içine de geleneksel Rum yalanlarını da katıverdi hemen.


Adamların işi ve ustalığı yalan üretmek ve insanları yanıltmak.


Perdikis mektubunda Ay. Filona Kilisesi konusunu Avrupa Komisyonu’nun ve Avrupa Parlamentosu’nun bütün kürsülerinde “ekolojik yıkım olduğu” yaygarasıyla gündemine getirmesini istedi Tremopulos’tan.


Amaç tabii, bir “Hıristiyan Topluluğu” olan Avrupa Birliği’ne kiliseleri bahane edip Karpaz yarımadasına Üniversite yerleşkesi açılmasına mani olmak.


Perdikis’e göre KKTC devletinin Karpaz yarımadasına üniversite yerleşkesi açılması ile ilgili kararına Kıbrıslı Türk çevre örgütleri karşı çıkmış ve yoğun tepki göstermişler.


Tam da “yalandan kim öldü” tekerlemesine uygun bir örnek, Perdikis’in bu sözleri.


Ve bu yalancı siyasi, sözde de yeşil olan Perdikis, AP Yeşiller grubu üyesi Yunan Avrupa Milletvekili Mihalis Tremopulos’tan, AB tarafından Karpaz’da üniversite yerleşkesi açılmasının engellenmesi amacıyla, Türkiye-AB karma parlamenterler komitesi başkanını ve Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıs Türk toplumuyla teması bulunan, “Yüksek Temas Grubu” üyesi Ska Keler’i de devreye sokmasını istedi.


Avrupa Komisyonu da Perdikis’in bu yaygarasından ve Tremopulos’un çalışmalarından sonra Karpaz’da üniversite ve konferans merkezleri kurulacağı yönündeki yayınlara atıfta bulunarak, Avrupa Komisyonu’nun konunun takipçisi olduğunu ve gerekmesi halinde uygun adımları atacağını açıkladı.


Avrupa Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada Karpaz’ın doğal bitki örtüsü ve vahşi yaşamıyla olası bir anlaşmada, Natura 2000 kapsamında Özel Koruma Bölgesi olduğuna dikkat çekilerek, Karpaz’a yapılacak yatırımlarla ilgili haberler basına yansımadan önce de Avrupa Komisyonu’nun konu üzerinde araştırmaya başladığı ifade edildi.


İşte işin püf noktası da burada.


AB’nin işine geldi mi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) AB üyesi, işine gelmedi mi de 10. Protokol da yazıldığı şekli ile “Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Hükümeti’nin etkili kontrolü altında bulunmayan bölge.


İş Karpaz’ı denetlemeye geldi mi, KKTC AB toprağı ve hükümranlığı altında ve AB ne derse onu yapmak zorunda. 


İş dolaşıma, ticarete, ekonomik ilişkilere, doğrudan uçuşa, sportif, akademik ve kültürel temaslara geldi mi de, 3. Dünya ülkesi.


Benim bildiğim Karpaz’a egemen olan bir tek devlet var.


O da, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.


Ne Perdikis’in sözü geçer, ne Tremopulos’un, ne de Avrupa Birliği’nin.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 69
  Karpaz’da Egemenlik Kimde için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar