Kasım tarihli ingiliz belgeleri

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 16 Kasım 2009 Saat : 12:12


 

İngiltere’de yaşayan kalbi KKTC sevgisi ile dolu sevgili dostum Ersu Ekrem’den gelen bir mesajın ekinde, geçen hafta 10 Kasım Salı günü İngiliz Parlamentosunda Kıbrıs konusunda yapılan değerlendirmeler ile ilgili tutanaklar vardı.


Kıbrıs konusu özellikle 10 Kasım 2009: Sütun 23WH başlığı ile sayfa 4’de yer almaktaydı.

Ersu arkadaşımın deyimi ile “Bu tutanaklar açıkçası bir çok konuya ışık tutmakta, gizili kapılar ardında nelerin pişirildiğini kapı aralığından görmemizi sağlamaktadır”.

Gerçekten de öyle.


Aşağıda aktardığım bölümler, “Kıbrıs’ın Dostları” kuruluşu sözcüsü İşci Partisi Milletvekili Bay Andrew Dismore’un son Kıbrıs ziyareti ile ilgili kendisine sorulan sorulara verdiği yanıtlardan alınan ve önemli olduğunu düşündüğüm bölümlerdir.
 
…. Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti ile Türkiye arasında biraz da olsa ticaret yapılmaktadır. 2007 yılında Türkiye’den Cumhuriyete dışsatım 1.4 milyon ABD Doları iken Cumhuriyet’ten Türkiye’ye 8.6 milyon ABD Dolarıdır. Her halükarda bu, Türkiye limanlarının Kıbrıs Rum bayraklı gemi ve uçaklarına açılmasını sağlayabilecek bir çözüm olabilseydi, gerçekleşecek ticaret hacmin küçücük bir parçası kadardır.  
Türkiye Aralık sonundan evvel bir çözüm görmek istediğini söylemektedir.  Fakat görünen odur ki, yıl sonuna kadar bir anlaşma olamayacaktır ve bu da müzakerelerin açık uçlu olamayacağını ortaya koymaktadır…..


… İngiltere’nin çözülmesine yardım etmesi gereken bir konu da Kıbrıslı Türklerin Maraş’ın yüzde ellibeşi’ni istemeleridir. Bu da (Kıbrıs Cumhuriyetinin) Bağımsızlığın ilan edilmesinden evvel bu toprakların EVKAF idaresine ait olduğu gerçeğine dayandırılmaktadır. Buna rağmen 1960 yılında İngiltere bağımsızlıktan oluşabilecek sorunlara karşılık, bu talebin karşılığını ödemek amacı ile (Kıbrıslı Türklere) 1.5 milyon Sterlin ödemiştir….


…Yorgo Lordos’un araştırmaları ve arka arkaya yaptığı teklifler ilginç ve dikkate almaya değerdir. Türkiye’den gelip adaya yerleşenlere uygulanmayacak şekilde, mal sahibi olan Kıbrıslılara karar vermeleri için üç yıl verilmelidir. Vergi bağışıklıkları ve hızlandırılmış planlama izinleri ile kuzeydeki (Rum) topraklarının (Güneydeki) Türk toprakları ile takas edilmeleri teşvik edilmelidir . Bu düşüncenin hayata geçmesi tamamen Türk İdaresi altında yaşamak isteyecek Rumların sayısının çok az olacağı varsayımına dayanmaktadır….


…. Kıbrıs’ta görevli BM Barış Gücü’ne göre adadaki Türk Ordusu mensuplarının sayısı 25,000 dir. Her iki kesim tarafından var olduğu iddia edilen 35,000 sayısından çok azdır bu miktar….. 


… Kıbrıslı Türkler Avrupa Muktesebatından kalıcı sapmalar (Derogasyonlar) istemektedirler fakat bu tür sapmaların tümü de başarısızlıkla sonuçlanacaktır….


…. Kıbrıslı Türkler için Garanti Antlaşması Kırmızı çizgidir. Bize teklif edilenlerden bir tanesi, Türkiye’nin AB’ye kabul edilmesi ile Garantilerin (Eşzamanlı olarak) kaldırılmasıdır….
Bana göre, çözüm olması durumda garanti isteyen üç konu bulunmaktadır.  Kurulacak federasyonun politik olarak bölünemeyeceğine dair garantiye atıfta bulunmaktayım ki AB bunu sağlayabilir. Ve bu anlaşmanın da uygulanabilmesi için yaptırımlar ki bu da BM Güvenlik Konseyi kararı olabilir. Ve en zor olanı da, Türk Ordusunun adadan uzaklaştırılmasını da içeren kişisel güvenlik garantisidir…


…. Bayan Kaminara’nın yapması gereken işlerden bir tanesi de Yeşil Hat’tın her iki tarafından Gazetelerin ve TV’lerin Genel Yayın Yönetmenlerini Brüksel’e götürmek ve AB hakkında daha çok bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır….  


… Bay Papanderu Türkiye’ye ziyaretinde Türk Başbakanı Bay Erdoğan’a adayı, Avrupa Birliğinde yeri bulunmayan anavatanlarından, işgalci ordulardan, bölünmelerden ve duvarlardan kurtarmamız lazımdır demiştir. Bu nedenle Adadaki her iki tarafın anavatanlarından kurtarılması gerekmektedir….

Birkaç sene evvel yaptığımız araştırmada adada yaşayan Kıbrıslıların üçte ikisi 1974 yılında daha doğmamışlardı ve iki toplumlu yaşamı bilmemektedirler. Bu nedenle de Pile’de geçtiğimiz haftalarda yer alan iki toplumlu etkinlikler benzeri çalışmalara daha çok gereksinim bulunmaktadır….


Bunlar gibi daha yazamadığım bir çok bilgi bu toplantıda İngiliz Milletvekilerine “Kıbrıs Gerçekleri” olarak verilmiştir. Yazamadıklarımdan bir tanesi de KKTC’de bin tane Rum’un topluca gömüldükleri iddia edilen yeri tarif etmektedir.


Anlaşılan kendimizi tanıtmaya ve doğruları aktarmaya çok gereksinimimiz bulunmaktadır.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 29
  Kasım tarihli ingiliz belgeleri için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar