Kendi Devletimizi Bizim Bürokrasimiz Tanımıyor, Yabancılar Nasıl Tanısın

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 14 Ekim 2004 Saat : 9:48


 

Aslında bu gün AB-KKTC-“Kıbrıs” ilişkilerinin son durumundan bahsedecektim fakat memurların ve devlet bürokrasisinin içler acısı durumunu görünce, köşe yazımı kendi iç sorunumuza ayırdım.

Çok yakından tanıdığım ve uzun yıllar yurt dışında yaşamış bir yakınım 10 gündür uğraşmasına rağmen hala daha KKTC kimlik kartını alamadı ve gözüken o ki, alamayacakta.

Bu kişi erkek ve 1947 Larnaka doğumlu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Kıbrıs’ta okudu. Namık Kemal Lisesinde okurken 1.5 yıl mücahitlik yaptı. Liseden mezun olduktan sonra 3 yıl daha mücahitlik yaptı ve ODTÜ’yü kazanarak Türkiye’ye gitti ve Kimya Mühendisi oldu. Mezuniyetinden sonra adaya geri geldi ve 1974 öncesi sıkıntılı yıllarda Kimya mühendisi olmasına rağmen mesleği ile alakasız her tür işte çalıştıktan sonra geleceğinin ne olacağını bilemediği için Avusturya’ya gitti ve orada evlenerek, Avusturya’da doğan  3 oğul sahibi oldu. Hepsini de yaşları gelince ASAL şubeye kaydetti. Başarılı ve özverili çalışmaları ile Avusturya’da, cirosu milyar dolarlarla telaffuz edilen dünyanın ilk 10 içindeki bir uluslararası firmasının Doğu Avrupa sorumlu Müdürü mevkisine kadar yükseldi. Tabi şimdi Avusturya vatandaşı. Akıllı devletler, başarılı yabancıları hemen vatandaş yapıyorlar.

Bu yakınımın elinde, “Kıbrıs” (Rum) Cumhuriyeti ve KKTC kimliği hariç doğumunu, adını ve soyadını belirten ilgili ilgisiz her tür orijinal belge var. Her sene tatile geldiği Kıbrıs’a, birkaç yıl sonra kesin dönüş yapmayı arzuladığından şimdiden “KKTC Kimliği” almak sevdasına düştü. 10 gündür ilgili Bakanlığın ve Kaymakamlığın gezmediği odası ve memuru kalmadı. Elindeki, Otonom Türk Yönetimi kimliğini kabul eden yok, Kıbrıs Türk Federe Devleti kimliğini kabul eden de yok. Terhis belgesi veya Namık Kemal Lisesinden  fotokopisini aldığı doğum belgesini de kabul eden yok. En sonunda işini çok iyi bilen  bir memurumuz, Güneye gidip  “Kıbrıs” (Rum) Cumhuriyeti’nden bir kimlik çıkarmasını adeta emretti ve bu kimlik olmazsa KKTC kimliği alamayacağını da açık olarak belirtti. Yani “ben Otonom Türk Yönetiminin veya Kıbrıs Türk Federe Devletinin verdiği kimliği kabul etmiyorum, git Rum’dan al ve getir. Sadece o geçerlidir” diyor. Bu düşünce hangi aklı evvel müdürün kararı ise maalesef hala yürürlükte.

AB bizim gibi “kendi kurduğu yönetimleri veya devletleri tanımayan, verdikleri resmi belgeleri geçersiz sayan” insanlardan oluşan bir devleti niye kabul etsin hiç anlamıyorum.

Biz, sabıkalı olan, hepatit olan, üç kağıtçı olan insanları vatandaş yapıp KKTC kimliği veriyoruz ama, her kese nasip olmayacak bir başarı ile yurt dışındaki çok ünlü uluslar arası bir firmadaki mesleğinde yükselmiş, mücahitliğini bu topraklarda yapmış, Kıbrıs’ta doğmuş, özbeöz Kıbrıs’lı bir Türk’e KKTC Kimliği vermemek için elden geleni yapıyoruz ve bir de üstelik geçmiş yıllarda kurduğumuz kendi yönetim ve devletlerimizin belgelerini veya askerin verdiği belgeleri kabul etmeyip kendisini  “Kıbrıs” (Rum) Cumhuriyeti’nden kimlik almaya mecbur ediyoruz.

Nasıl bir devlet idaresidir, nasıl bir yönetimdir, vatandaşa nasıl bir hizmet anlayışıdır ben bu işi ve hizmet anlayışını bir türlü anlayamadım. Yazıklar olsun bize, ve geçmişte saçma sapan kararlar ve talimatlar verip, vatandaşların sorunlarını çözecekleri yerde onları mağdur eden bürokratlara.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 69
  Kendi Devletimizi Bizim Bürokrasimiz Tanımıyor, Yabancılar Nasıl Tanısın için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar