Kıbrıs Adasının Yunanistan Tarafından İşgali (1)

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 3 Aralık 2013 Saat : 8:00


 

29 kasım Cuma günü Belçika’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından “Avrupa Politika Merkezi”nin (European Policy Center – EPC)  Brüksel’deki konferansında söz alan Yunanistan’ın AB Daimi Temsilcisi Theodoros Sotiropulos’un Kıbrıs konusunda, “AB’ye  üye bir ülkenin topraklarının üçte birinin, bir aday ülkenin işgali altında” ifadelerini kullanarak  Türkiye’yi adayı işgal etmekle suçlaması ve “Kıbrıs’taki durum kabul edilemez” demesi, hiçte kabul edilebilir bir yaklaşım ve açıklama değil gerçekte.

 

Belli ki Yunanistan’ın 1 Ocak’ta Litvanya’dan Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı görevini devralacak olması, Yunanistan’ın AB Daimi Temsilcisi Theodoros Sotiropulos’da hafıza kaybına neden olmuş.

 

Yunanistan’ın Kıbrıs adasını ilhak etmek amacı ile düzenlediği 15 Temmuz 1974 darbesinden sonra Türkiye’nin Kıbrıs adasında Türklere uygulanacak katliama son vermek amacı ile gerçekleştirdiği 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın Rumlar tarafından çarptırılarak “İşgal” olarak tanıtılmasına rağmen, Yunanistan’ın 1964-1967 yılları arasında 3 yıl 7 ay sürdürdüğü uluslar arası yasalara aykırı olarak adayı işgal etmesinden hiç kimse bahsetmemektedir.

 

Kıbrıs Meselesini derinliğine araştırdığımızda, karşımıza içeriği karartılmış birçok konu çıkmaktadır. Bilinçli olarak karanlıkta bırakılmış konulardan bir tanesi de Yunanistan’ın, 1964 yılında Kıbrıs’a gizlice gönderdiği tepeden tırnağa silahlı yasa dışı “Kıbrıs Yunan Tümeni”dir. Bu konuda araştırma yapmak isteyenler hayal kırıklığına uğrarlar çünkü bu konu, daha birçok başka konu gibi, bir Elen tabusudur, karartmaya tabi tutulmuştur ve konu hakkındaki yazıların, kayıtların ve belgelerin büyük bir kısmı yok edilmiştir.

 

Çok değil sadece 49 yıl gibi kısa bir süre önce bu günlerde Kıbrıs adası Yunanistan’ın askeri işgali altındaydı. Yunanistan’dan 20 bin kişilik bir Tümen, resmi kayıtlara göre 17 Nisan 1964 tarihinde, canlı gözlemcilere ve göz şahitlerine göre de 1 Ocak 1964’den itibaren adaya peyder pey gelmeye başlamışlardı.

 

Bu Yunan Tümenindeki subaylar, astsubaylar ve erler, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO – Ethniki Fruro) çekirdeğini oluşturmuş ve üst yönetim kadrolarında yer almıştı.

 

Grivas komutasında, Ağustos 1964’de Erenköy’e ve Kasım 1967’de de Geçitkale-Boğaziçi köylerine saldıran RMMO kuvvetlerinin büyük bir kısmını Yunanistan’dan gelen söz konusu Yunan Tümeni oluşturmuştu.

 

Kıbrıs adası 17 Nisan 1964 ile 18 Kasım 1967 tarihleri arasında yasal olmayan bir şekilde Yunanistan tarafından gönderilen ve adı da “Kıbrıs Yunan Tümeni” olan bir askeri kuvvet tarafından işgal edilmiştir.

 

Emekli K/E Tuğgeneral Giorgios Sergis’in (ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΡΓΗΣ) Malliaris yayınevi tarafından basılan ve orijinal adı “Η ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ” (Kıbrıs Savaşı) olan kitabında yer alan Yunan Genel Kurmayı kökenli ve “Çok Gizli” mühürlü belgeye göre, Yunanistan’dan Kıbrıs adasına, 17 Nisan 1964 ile 30 Ekim 1964 tarihleri arasında yapılan 64 adet deniz seferinde toplam olarak 9653 subay, astsubay ve er, 4252 ton askeri malzeme ve 4236 ton silah gönderilmiş.

 

Yunanistan Hükümeti tarafından mevcut uluslararası yasa ve kurallara aykırı olarak 1 Ocak 1964 ile 30 Ekim 1964 tarihleri arasında Kıbrıs adasına gönderilen Yunan Kara Kuvvetlerine bağlı Tümenin bir kısmının deniz yolu ile sevk edilmesinin resmi Yunan Genel Kurmayı tutanaklarının yer aldığı sayfanın internet adresi:  http://www.ataatun.org/?p=4015

Bu sayfada orijinal metni, Türkçe çevirisini ve taşımayı yapan gemilerden bir tanesinin resmini görebilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 

Bu belgede belirtilen 9653 subay, astsubay ve er,  4252 ton askeri malzeme ve 4236 ton silah sadece 1964 yılı içinde ve denizyolu ile gönderilen kısmın dökümüdür.

 

Kıbrıs adasının bir dönem Yunanistan tarafından işgal edildiği tarihte yaşanmış bir gerçektir ve asla unutulmamalıdır.

 

Kıbrıs adasının Yunanistan tarafından işgal edildiği konusuna, güncel politik konularla ilgili yazılarımdan fırsat buldukça ara ara belge referanslarını da vererek devam edeceğim. Bu nedenle de bu yazının başlığını (1) olarak numaralandırdım…

 

Ata ATUN

e-mail: ata@kk.tc

http://www.ataatun.com

4 Aralık 2013

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 159
  Kıbrıs Adasının Yunanistan Tarafından İşgali (1) için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar