Kıbrıs gündeme girdi bile

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 22 Aralık 2004 Saat : 1:34


 

AB’nin Türkiye’ye müzakere tarihi verdiği 17 Aralık gününden sonra daha sadece 4 gün geçmesine rağmen, dünyanın ileri gelen ve sözü dinlenen liderlerinden KIBRIS ile ilgili görüşler ve teklifler gelmeye başladı. Anlaşılan Barış görüşmelerini başlatmak için kimsenin KKTC Milletvekili seçimlerini ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini beklemeye niyeti yok.

Daha müzakereler sürerken Brüksel’de bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs görüşmelerini yeniden başlatma gibi bir niyetinin olmadığını ama Kıbrıs’ta tarafların devreye girmesi halinde arabuluculuğa hazır olduğunu belirtti, sonra da hafta başında yardımcısı Kieran Prendercast’a Kıbrıs’ta arabuluculuk görevini verdi.

Avrupa Parlementosu Dönem Başkanı Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, dün AB Parlamenterlerini bilgilendirirken, taraflardan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın arabuluculuğunda, görüşmelere yeniden başlamalarını istedi.

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos, nihayet dün baklayı ağzından çıkardı ve Kıbrıs konusundaki gelişmelerin KKTC’deki seçimlerden sonra bekleneceğini söyledi. Arkasından Papadopulos hükümetinin sözcüsü Kipros Hrisostomidis “Taraflar arasında üzerinde mutabık kalınacak bir plan olması ve ondan sonra bu planın referanduma götürülmesini arzuladıklarını” açıkladı.

24 Nisan Referandumunda çıkan HAYIR oylarının baş mimarı Rum Meclisi Başkanı ve AKEL partisi Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas, “Çözüm için temelin Annan planı olduğunun kesin olduğunu, ancak Annan planının göstermelik değişikliklerle değil, Kıbrıs Rum tarafının endişelerinin dikkate alınmasıyla kabul edilebileceğini” söylemesi de çok önemli bir gelişme.

Görülüyor ki, Türklerle görüşmeleri ağızlarına bile almaktan çekinen, Annan planının öldüğünü iddia eden ve Kıbrıs konusunu AB’nin içine çekmeye çalışan Rumlar, daha aradan 4 gün bile geçmeden fikir değiştirdiler. BM şemsiyesi altında görüşmelere başlayabileceklerini ve “Annan Planı hukuken ölü ama siyaseten hayatta” demeye başladılar.

Ve de bence bu konudaki en önem açıklama Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Tayip Erdoğan’dan geldi. Başbakanın  20 Aralık günü yaptığı söyleşideki sözleri, hepimizi ve de Kıbrıs’ın tümünü bağlayıcı ve 2005’de neler olacağını çok net bir şekilde açıklamaktadır.  Başbakan Erdoğan söyleşide 2005 yılı içinde Kıbrıs sorununun çözümü için Birleşmiş Milletler’in Annan Planı temelindeki bir girişimini Türkiye olarak destekleyeceklerini açıkça belirtti.

Zaten 17 Aralık müzakerelerini tarafsız yorumladığımda, müzakere koşulları içinde ne Kıbrıs’tan Türk askerinin çekilmesi koşulunu gördüm, ne Rumların “Yerleşik” dedikleri Türkiye’den adaya gelip yerleşen kardeşlerimizin geri dönmeleri koşulunu gördüm, ne de Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin Türkiye tarafından tanınması koşulunu gördüm.

Göze batan koşullardan biri, müzakerelerin ucunun açık olması, diğeri de 3 Ekim’e kadar Ankara Anlaşması Ek Protokolu kapsamına AB’nin yeni 10 üyesinin dahil edilmesidir. Zaten başka da koşul yok.

Bana sorarsanız her iki koşul da, tam Kıbrıs ağzı ile “FASA FİSO” koşullar.

AB’ye katılan son 10 üyenin tümünün de müzakere koşulları içinde  “Ucu Açık Müzakere” koşulu vardı ve önemli bir koşul olmadığı için de, hiçbir aday ülke bu koşula itiraz etmedi, gündeme bile getirmediler.

Aynı şekilde,  AB’nin yeni 10 üyesinin  3 Ekim’e kadar Ankara Anlaşması Ek Protokolu kapsamına dahil edilmesi de, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetini Türkiye tarafından tanınması manasına gelmeyeceği gerçeğidir.

Türkiye bu Ek Protokolu, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti ile karşılıklı değil, ilgili AB Komisyonu ile imzalayacağı ve de canı çok sıkarsa imza atarken “İtiraz şerhi” de koyabileceği için hiçbir zaman söz konusu Ek Protokolun genişletmiş olduğundan dolayı direkt veya indirekt Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetini tanımış olmayacaktır. Ek protokol konusu bana göre bu kadar basit ve açıktır.

Bence Sayın Erdoğan ve Gül, Brüksel’de müthiş bir başarı elde ettiler. Onları kutlamak ve kendilerine çağın liderleri olduklarını söylemek gerekir. Öncülük benden…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 46
  Kıbrıs gündeme girdi bile için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar