Kıbrıs-İngiltere çekişmesi bu günün olayı değil

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 26 Ocak 2006 Saat : 2:35


 

Güney  Kıbrıs ile İngiltere arasındaki ilişkilerin; Jack Straw’un Ada’yı ziyaret etmesiyle yeni bir sınavdan geçeceği bildirildi

FİLELEFTHEROS, “Etkileme Savaşları – İşgal Rejimi ve Ankara Straw’la İlgili Metotlamalarına Devam Ediyor – Hristofyas İngiliz Dışişleri Bakanı’yla Görüşmeye Ohi Dedi” başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde, Ankara ile KKTC’nin  İngiltere Dışişleri Bakanlığı bürokratlarıyla temaslarında birlikte hareket ettiğini, etki yaratmaya ve Cumhurbaşkanı Talat için tanıma unsurları elde etmeye çalıştıklarını yazdı, özetle şunları ekledi:

“Ankara; Straw’un ziyaretine Lefkoşa’daki tepkilerden faydalanarak, Kıbrıslı Türk lideri İngiliz Dışişleri  Bakanı’nın eşit muhatabı olarak gösteriyor ve Kıbrıslı Türklerin sözde tecritten çıkarılmasına ilişkin bilinen tezlerini yineliyor.

Kıbrıslı Türk lider, İngiliz Dışişleri  Bakanı’yla temasların da aralarında bulunduğu, önümüzdeki günlerde yönetilecek büyük meselelerde ortak bir çizgi  belirlemek için Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la  görüşmek üzere İstanbul’a gitti.

Straw’un Lefkoşa’da bulacağı tek muhatap Dışişleri Bakanı Yorgo  Yakovu’dur. Meclis Başkanı AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas; İngiliz diplomasisinin Kıbrıs  Cumhuriyeti’nin hassasiyetlerini dikkate almamaktaki aşılmaz ısrarına tepki göstererek  İngiliz bakanın görüşme talebini reddetti. AKEL, Basın Sözcüsü aracılığıyla; Başkan Tasos Papadopulos (Staw’u) görmeyeceği için Hristofyas’ın da Straw’u kabul edemeyeceğini söyledi.

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis de görüşmeyecek. Anastasiadis; ne nabız tutulduğunu ne sorulduğunu, İngiliz Bakan’la görüşüp görüşmeyeceğine yanıt vermesi gerekmediğini söyledi.”

–RUM DİPLOMATİK KURMAYLIĞINDA ASABİYET–

POLİTİS, Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos’un İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’un Lefkoşa-Atina-Ankara üçgenine gelişi arifesinde Güney Kıbrıs – İngiltere ilişkilerinde  “diplomatik ateşkes” ilan ettiğini, Londra’nın Kıbrıs sorunundaki açıklığa kavuşmamış niyetlerinin Rum Yönetimi Başkanlığı diplomatik kurmaylığında bir “asabiyet” yarattığını bildirdi.

Haberi, “Kıbrıs-İngiltere İlişkilerinde Diplomatik Krize Doğru” başlığıyla okurlarına aktaran gazete şunları kaydetti:

“Jack Straw’un gerek  Kıbrıs ziyaretiyle içerde, gerek dönem başkanlığının ardından BM düzeyinde görüşmeleri Kıbrıs sorunu perspektiflerinden değiştirme sinyalleri vermesi bu olguyu artırıyor.

Hükümet kaynaklarına göre ‘bütün diplomatik kurumların  karmakarışık olmasına rağmen İngiliz  Dışişleri Bakanı’nın Kıbrıs ziyaretini gerçekleştirmekteki ısrarı; önümüzdeki aylarda Kıbrıs sorununun esasına ilişkin görüşmeleri yönlendirmeye çalıştığı hissini yaratıyor. Başkanlık tezlerine mesafeli olan diplomatik çevreler sürekli olarak; ‘yalnız  Kıbrıs sorununda değil, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı yükümlülüklerine uymaması konusunda da düşünüyorlar ve yapıyorlar’ diyorlar.

Üst düzeyli bir diplomata göre; Başkan Papadopulos Moskova’ya gidişinde İngiltere ve ABD’nin dışındaki BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin de aktif katılımından söz ederek, İngilizlerin -hem şu anda hem de geçmişte- kendi kendilerine arabuluculuk rolü üstlenmelerini eleştirdi.

Londra-Lefkoşa  zıtlaşmasının yalnız protokolden ve Straw’un Mehmet Ali  Talat’la sözde Cumhurbaşkanlığı’nda görüşmekteki ısrarına ilişkin çekişmeden değil, başka bir şeyden başladığı ortadadır.

Başkan Papadopulos’un; Kıbrıs-İngiltere  ilişkilerindeki zıtlaşmanın  azalmamak şöyle dursun, önümüzdeki aylarda tırmanacağını okumuş olduğu görünüyor. Bu nedenle Jack Straw’un gidişini takip edecek olan diplomatik sondajlara  göndermede bulunarak tonları düşürdü.

–MİSİLLEME POLİTİKASI–

Ancak bu; Kıbrıs diplomasisinin; Jack Straw’un Kıbrıs’ta yapacakları ve  söyleyeceklerini göğüslemede aciz kalmasının gizemini çözmüyor. Straw’un Mehmet Ali Talat’la görüşmedeki ısrarı başkanlık kurmaylığını; İngiltere Dışişleri Bakanı’nın gerçekleştireceği ziyaretinin içeriğini ‘konusuz’ hale getirmek hedefiyle bir misilleme diplomasisi planını tam olarak uygulamaya geçirdi. Başkan Papdopulos’un Straw’la görüşmeme kararı, Kıbrıs sorununda esaslı görüşme yapma olanağını elinden aldı. Bağımsız bir diplomatik kaynak, Straw-Yakovu görüşmesinin gündeminin hiçbir şekilde; müzakerelerin yeniden başlaması perspektifleriyle ilgili meseleleri kapsayamayacağını veya bunların yerine geçemeyeceğini değerlendirdi.

 

Bu metoda karşılık Başkanlık, Straw’un ziyaretini; ikili düzeyde rutin görüşmelere indirgedi ki bunlar da en iyi durumda; AB çerçevesindeki işbirliği konularına kadar genişletilebilir. Jack Straw Kıbrıs meselesinde de karşısında Yakovu’un yüzünü görecek.”

–“ANKARA ELLERİNİ OVUŞTURARAK İZLİYOR”–

Gazete, Ankara’nın ise İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile Rum  Yönetimi Başkanı Tasos Papdopulos arasındaki gerginliği memnuniyetle izlemekte olduğunu yazdı ve şu ifadeye yer verdi:

“Ankara; İngiltere ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında tırmanmakta olan gerginliği ellerini ovuşturarak izliyor.  Siyasi gözlemciler; Ankara’nın İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile Başkan Papadopulos sürtüşmesinin aldığı şekilden tam bir memnuniyet duyduğunu; müdahale etmeksizin, durumların kendi süreçlerine girmelerini beklemesi gerektiğini düşünmekte olduğunu değerlendiriyorlar.”

–STAW’A RUM TARAFINDA BÜTÜN KAPILAR KAPALI–

   HARAVGİ haberi, “Jack Straw’a Bütün Kapılar Kapalı – Dimitris Hristofyas’ın İngiliz  Dışişleri Bakanı’yla Olası Görüşmesi Konusunda AKEL de İngiliz Yüksek Komiserliği’ne Olumsuz Yanıt Verdi” başlığıyla yansıttı.

Gazete, Ada’yı ziyaret edecek olan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’un  Rum tarafının ortaya koyduğu hassasiyetleri görmezden geldiği ve Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüşmekte ısrar ettiği sürece Rum tarafındaki bütün siyasi partilerin kapılarını kapalı bulacak göründüğünü yazdı.

Gazeteye göre AKEL Basın Sözcüsü Andros Kiprianu, İngiliz Yüksek Komiserliği’nin; Rum Meclis Başkanı AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas’ın, Kıbrıs’ı ziyareti sırasında İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’la  görüşmesi konusunda nabzını yokladığı  AKEL’den olumsuz yanıt aldığını açıkladı.

Kiprianu, İngiliz Yüksek Komiserliği’nin Straw’la Hristofyas arasında görüşme gerçekleşmesi konusunda nabız tutmak amacıyla AKEL’e yaklaştığını, Hristofyas’ın bu davete olumsuz yanıt verdiğini söyledi. Kiprianu, Hristofyas’ın olumsuz yanıtının birinci ve asıl nedenini açıklarken, “Kıbrıs ziyareti sırasında Straw’a eşlik edecek olan İngiliz diplomasisinin, Kıbrıs Rum toplumunun, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hassasiyetlerini maalesef dikkate almamasıdır” dedi.

Kiprianu devamla şunları söyledi:

“Başkan Papadopulos’un böyle bir görüşmeyi reddettiği andan itibaren Kıbrıs Cumhuriyeti devletinin ikinci adamı olan Dimitris Hristofyas’ın Straw’la görüşemeyeceği de dikkate alınmadı.  İngiliz diplomasisinin  Kıbrıs siyasi partilerinin ve Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin tamamının takındığı tavırdan mesajlar almasını umuyorum.” (ŞA/MG)

 

 

 

1-Straw’u Salı günü öğleden sonra 17.30’da Larnaka havaalanı’nda protokol müdürlüğünde hiyerarşinin en son basamağındaki memur karşılayacak.

2-Salı günü  aynı saatlerde Papadopuloas Rusya’dan dönecek. VİP’te dahi tesadüfi bir karşılaşma olmaması için Straw’un VİP salonunu kullanmaması kararlaştırıldı. Straw bir araçla havaalanından ayrılıp İngiliz Yüksek Komiserliği’ne hareket edecek.

3-Yakovu Çarşamba günü Straw’la yapacağı görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenlemeyi reddetti.

Straw’un, muhtemelen Ledra Palace’ta Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk gazetecilere ortak bir açıklamada bulunması bekleniyor.”

Gazete, Straw’un iki tarafın Kıbrıs konusundaki görüşleriyle ilgili şahsi fikir edinmede kararlı olduğunu, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın ziyaretle ilgili planlamalarını iyi bilen kaynakların gazeteye açıklamasında, özellikle Ankara ziyareti öncesinde Straw’un bu konuyu Kıbrıs Rum tarafıyla görüşmemesinin İngiliz Dışişleri Bakanını hayal kırıklığına uğratacağını söylediğini de yazdı.

FİLELEFTHEROS haberi “Diplomatik Şekilde Ancak Protesto Eylemleriyle Karşılama” başlığıyla verdi.

 

Gazete, Straw’un ziyaretinin düzeyinin düşürüldüğüne dikkat çekerken, Straw’un sadece Kıbrıslı Rum muadili Yorgo Yakovu’yla görüşeceğini, Papadopulos;’la görüşmeyeceğini, AKEL Lideri ve Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas ve DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’in Straw’la görüşmeleri kmonusundaki İngiliz nabız yoklamalarını reddettiklerini yazdı.

Gazeteye göre, Rum göçmen kulüpleri Çarşamba günü Rum Dışişleri Bakanlığı dışında Straw’un ziyaretini protesto eylemi düzenledi. Eylem 08.00’de başlayıp iki saat sürecek.

Yapılan açıklamada “İngiliz tahriğinin gözden kaçıralamayacağı, o nedenle vatandaşların protestoda bulunması gerektiği, Straw’la görüşmeyi haklı şekilde reddeden Cumhurbaşkanı Papadopulos’un desteklenmesi gerektiği” vurgulandı.

“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığının desteklenmesi gerektiği, çünkü Straw’un ziyaretinin hedefinin egemenliği altını oymak, buna paralel yasadışı devletin statüsünü yükseltmek olduğu” da ileri sürüldü.

Protesto eylemini, Rum Göçmenler Birliği “Özgür Girne” Karpaz Koordinasyon Komitesi” “Özgür Karpaz”, “Özgür Omorfo” ve diğer daha küçük göçmen dernekleri organize etti.

FİLELEFTHEROS, Çevreciler Ekologlar Hareketi’nin dünkü toplantısından sonra iki otobüse binen taraftarların İngiliz Yüksek Komiserliğinin bulunduğu alana giderek Straw’un ziyaretini protesto ettiklerini de yazdı.

Gazeteye göre, Çevreciler, özellikle Straw’un KKTC Cumhurbaşkanı M. Ali Talat’la Başkanlık Köşkü’nde görüşecek olması nedeniyle Straw ziyaretini protesto ettiler.

Çevreciler Yüksek Komiserlik Binası duvarına kınama afişleri yapıştırılırken, çeşitli sloganlar da attılar. Takviye edilmiş Rum polisi ise olayları izlemekle yetindi.

SİMERİNİ, “Göçmenler Ayakta – Straw’a Karşı Eylemler” başlıklı haberde, Çevreciler Hareketi Milletvekili Yorgo Perdikis’in açıklamasına da yer verdi.

Perdikis “Partiler ve hükümet, tahriği sineye çekti, o nedenle vatandaşlar tepki göstermelidir” diye konuştu. (GÖK/ATA/pha)

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 59
  Kıbrıs-İngiltere çekişmesi bu günün olayı değil için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar