Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti fuhuş ve insan gücü sömürüsünden dolayı göz altına mı alınıyor?

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 5 Şubat 2005 Saat : 2:17


 

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan MAHİ gazetesi dün “Lefkoşa’nın 24 saat çalışan geneleve dönüştüğünü” belirterek, Asyalılar ve özellikle Çinliler tarafından yapılan fuhşun Lefkoşa surlarının hem içine ve hem de dışına taştığını yazdı.

Fuhşun artık geceleri değil, gündüze de taşındığını belirten gazete Asyalı kadınları pazarlayanların, “Piyasa” olarak kullandıkları Solomu Meydanı, Eleftheria Meydanı, OHİ Çarşısı ve bazı park alanlarında dolaştıklarını yazdı. Gazete, kadınları pazarlayanların polisi yanıltmak için arkasında “Satılık” yazılı ve cep telefonu numaraları bulunan araçlarda gezdiklerini ve böylelikle “Müşteri” ayarladıklarını belirterek, polisi de bu yöntemle aldattıklarını yazdı.

Geçen sene ABD, Güney Kıbrıs’ı fuhuş ve insan gücü sömürüsü ile yeterince mücadele etmediği gerekçesi ile “Gri Liste”ye yani “Gözetim altına alınan ülkeler” listesine koymuştu.

1990’ların başından beri Güney Kıbrıs kanalı ile yapılan fuhuş ve insan gücü sömürüsü büyük boyutlarda olmasına rağmen ABD Elçilik mensuplarına daha düne kadar ellerinde yeterince delil olmadığından, Güney Kıbrıs’ı 2000 yılında başlatılan   “Trafficking in PersonsTIP (Yabancıları düşük ücretlerle çalıştırmak ve/veya fuhuşa zorlamak) raporuna yani “fuhuş ve insan gücü sömürü listesi”ne alamadıklarını söylediler.

ABD’de bulunan ve konu ile ilgili birimden iki tane üst düzey görevli birkaç gün evvel Güney Kıbrıs’a gelerek kendilerine rapor edilenlerin gerçek olup olmadığını ve Kıbrıs Rum Hükümetinin konu hakkında ne gibi tedbirler aldığını araştırmaya başladı.

Bunun üzerine dün Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Polis Genel Müdürü  fuhuş ve insan gücü sömürüsü nedeni ile Güney Kıbrıs’ın bir takım Uluslar arası yaptırımlara maruz kalabileceğini raporlarla ortaya koydu ve Papadopulos hükümetini uyardı.

TIP raporu yani “fuhuş ve insan gücü sömürü listesi”, 140 ülkeyi kapsamaktadır. Bu liste  kendi içinde de 3 bölüme ayrılmıştır.

1.ci Grup :  Daha çok Avrupa ülkelerini kapsamaktadır. Söz konusu ülkelerde fuhuş ve insan gücü sömürüsü büyük bir endüstri halindedir ve ilgili ülkenin hükümeti de bu konu ile mücadele etmek için gerekli olan önlemleri uygulamaya koymamıştır. Bu grupta, aralarında Güney Kore, Fas, Gana ve Tayvan’ında bulunduğu 25 ülke yer almaktadır.

2.ci Grup :          Bu grupta 54 ülke bulunmaktadır. Aralarında Güney Kıbrıs, Afganistan ve İran’ında bulunduğu bu ülkelerde, fuhuş ve insan gücü sömürüsü çok yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Fakat buna karşın ilgili hükümetler dikkate değer bir mücadele ortaya koymuşlar ve bir evvelki rapora göre de gelişme sağlamışlardır.

3.cü Grup : Bu grupta,  hiçbir araştırmanın yapılamadığı ve uluslar arası her hangi bir  tedbirin alınamadığı Kuzey Kore, Küba ve Sudan yer almaktadır.

Yunanistan, Türkiye, Güney Kıbrıs, Nijerya, Rusya, Pakistan ve Kongo 2.ci grupta yer almaktadır.

KKTC ise beyaz listede olan ender ülkelerden bir tanesidir. Bu güne kadar her hangi bir fuhuş ve/veya insan gücü sömürüsü vakası ilgili uluslar arası birime rapor edilmemiştir.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 84
  Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti fuhuş ve insan gücü sömürüsünden dolayı göz altına mı alınıyor? için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar