Mali Yardım Yalanının Mumu Söndü

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 20 Mart 2006 Saat : 3:07


 

Mali yardım Tüzüğü konusunda atan atana. AP’ye gönderdiğimiz temsilcilerimiz bile işin detayının farkında değil.

Radyolara çıkıp, AB’nin Mali Yardım Tüzüğünün onaylanmasından sonra Lefkoşa’nın Türk kesiminde, Rum tarafındaki AB ofisinden bağımsız ve GKRY kontrolü olmaksızın icraat yapacak AB ofisinin açılacağından bahsediyorlar.

 

Neyse ki yalancının mumu yatsıya kadar yanar diye bir atasözümüz var, kimin okuduğunu anladığı kimin de okumasına rağmen anlamadığı ve attığı, yakında ortaya çıkacak.

Avrupa Birliği hâlihazırda söz konusu AB ofisinin Kıbrıs’ın Rum tarafında açılmasına ve Kıbrıs Türk tarafı ile temaslarını Rum tarafındaki ofisten yürütmesine karar verdi.  Zaten başka türlüsü de olamazdı. Anında Rumların VETO’su veya HAYIR oyu ile karşılaşırdı.

 

Kesinlikle, AB’nin Mali Yardım ile ilgili ana ofisi Lefkoşa’nın Güney kesiminde açılacak ve belki Türk tarafında göstermelik olarak bir irtibat bürosu kuracaklar. Brüksel zaten daha şimdiden söz konusu ana AB ofisinin Lefkoşa’nın Rum tarafında açılmasına dair kararını verdi. Bunu kimin değiştirebileceğini de bayağı merak ediyorum.

 

Mali Yardım Tüzüğüne göre GKRY’nin onaylamadığı hiçbir proje ihaleye çıkarılmayacak ve bu Mali Yardım kesinlikle Kıbrıs (Rum) Hükümeti üzerinden geçerek KKTC’ye gelecek.

Bunu ben söylemiyorum. Mali Yardım Tüzüğü söylüyor. İsteyen açar okur.

 

Geçirilen tüzükte, ödeneklerin kullanılmasına ilişkin net maddeler var.  Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinin bu paraların nasıl ve nerelerde kullanılacağı konusunda temel rolü ve söz hakkı olduğu yazılmış Tüzük içindeki maddelere. Tüzük değişmeden, bu koşullar  da değişmeyeceğine göre kim demiş ki, KKTC, GKRY’ni bypass ederek veya saf dışı bırakarak AB ile direk temas kurup, Mali yardımı sadece AB ile karşılıklı anlaştıktan sonra kullanabilecek diye. Böylesi bir iddiaya Türkçede “Desteksiz atma” diyorlar.

 

Mali Yardım Tüzüğünde, Kıbrıslı Rumların haklarına saygı gösterileceğine dair kesin ifadeler var. AB hukuk ilkelerine dayalı bir birlik olduğuna göre, Rumların talep ve önerileri ile beyan edilmiş olan mülkiyet hakları Tüzük içinde de korunmak zorunda. Zaten Mali Yardım Tüzüğünün gözle görülemeyen amacı, KKTC sınırları içinde bulunan  “1974 öncesi Rumlara ait olan toprakları” önce meşrulaştırmak, “Rum Mülkü” kavramını belgelere geçirmek, sonra da üzerlerinde Mali Yardım Tüzüğü kisvesi altında kontrol kurmak.

 

Mali Yardım Tüzüğünün ilgili maddesi uyarınca AB’nin finansmanıyla KKTC sınırları içinde yapılacak yatırım projeleri veya dosyaları önce, AB’ye üye tüm ülkelerin de söz sahibi olduğu “İzleme Komitesi”nin özel onayını gerektiriyor. Bu onay özellikle Yunanistan ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin saf dışı bırakılmaması için konmuş bir güvenlik tedbiri. Buradaki amaç KKTC sınırları içinde yapılacak herhangi bir AB finansmanlı yatırımın  “1974 öncesi Rumlara ait olan toprakların” Kıbrıs’lı Türkler tarafından kullanılmasına mani olmak. Yani diğer bir deyimle “Moratoryum”.

 

Aynen Direk Ticaret Tüzüğünde açık ve net olarak yazılan “Moratoryum” gibi. Buradaki fark, Mali Yardım Tüzüğünde “Moratoryum” kelimesi, satırların mana içerikleri içine saklanmış.  O kadar.

Bu Moratoryum kavaramı aslında, 1974 öncesi Kıbrıs’lı Rumlara ait olan taşınmaz malların üzerinde inşaat yapılamayacağını ve gerekli olan temel bakımın dışında 1974 öncesi Kıbrıs’lı Rumlara ait taşınmaz malların (burada kast edilen binalardır) tamir edilemeyeceği ve inkişaf ettirilemeyeceği anlamına geliyor.

 

Tabi bir de, Direk Ticaret Tüzüğünün bel kemiğini oluşturan BM’nin 550 (1984) Sayılı Kararının 5.ci maddesi var. Kısaca Maraş’ın Rumlara iadesini öngörüyor. Şimdi hepsi bu iki Tüzükte birleşti.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 43
  Mali Yardım Yalanının Mumu Söndü için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar