Maraş Planı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 9 Temmuz 2013 Saat : 8:00


 

Rumlar BM tarafından Kıbrıs Müzakerelerinin başlatılması girişimini baltalamak için bir müddettir Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin “Hayır” diyeceği bir girişim yapmak peşinde. Bu girişimin adı da “Maraş Planı”.

 

Kafalarındaki senaryo belli. Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin de Rumları Füle kanalı ile Türkiye’ye ileteceklerini iddia ettikleri “Maraş Planı”na verecekleri yanıtta belli.

 

Rumların kafalarındaki senaryo, güya müzakereleri ilerletmek ve karşılıklı güven yaratacak bir öneri sunmak girişimi kisvesi altında Maraş’ın iadesini talep ederek Kıbrıs Türk tarafına ve Türkiye’ye “Hayır” dedirtmek ve arkasında da “Türkler Anlaşma İstemiyor” yaygarasını kopararak, müzakerelere oturmamak.

 

Rumların yapmayı planladıkları Maraş ile ilgili öneriye Türkiye’nin ne yanıt vereceğini ben şimdiden söyleyebilirim. Türkiye, Rumları muhatap almadığı için Füle kanalı ile iletilmeye çalışılacak öneriyi almayı kabul etmeyeceğini Füle’ye bildirecek ve Kıbrıslı Rumlara “muhatabınız ben değil, Kıbrıslı Türklerdir” diyerek önerilerini Kıbrıs Türk tarafına iletmelerini kibarca diplomatik dilde tavsiye edecektir.

 

Rumlar, Maraş önerisine ilaveten masaya oturmamak için perde arkası siyasi dolaplar da çevirmeye başladılar. Dün yapılan Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in başkanlığındaki Rum siyasi parti başkanları toplantısında alınan ve 16 Temmuz’da Rum Yönetimi Başkanlığı sarayında yapılacak Rum Ulusal Konseyi toplantısına sunulacak karar, tamamen müzakereleri baltalayıcı ve çıkmaza sokacak bir çalışmanın ürünü.

 

Dünkü toplantıda alına karar, Rum Siyasi Partilerin yüzde yetmiş beşinin onaylamadığı hiç bir konu müzakerelerde görüşülmeyecek mealinde. Zaten Rum Temsilciler Meclisinde 5 tane siyasi parti var.

Rum lider Anastasiades’in partisi DISI. Rum Meclisinde en çok sandalyeye sahip ve Kıbrıs Rum Milliyetçisi.

 

Bir evvelki Rum lider Hristofyas’ın partisi AKEL. Komünist felsefeye inanan ve Rum ekonomisini zamanında tedbir almadığı için batıran parti.

 

Bir evvelki Meclis Başkanının partisi DIKO. Adı Demokrat ama felsefesi Yunan Milliyetçiliği. Parti Başkanı yarı Ermeni yarı Rum Karoyan ile iki evvelki Rum lider Tassos Papadopulos’un oğlu Lefkoşa Milletvekili Nikolaos Papadopulos’un iktidar savaşı hala sürmekte.

 

Rum temsilciler Meclisi Başkanı Yannakis Om iriu’nun partisi EDEK. Parti baş harflerinin açılımı Milliyetçi (Nasyonal) Sosyalist yani Hitlerin NAZİ partisi ile aynı. Hem sosyalist hem de Yunan Milliyetçisi bir parti. 21 Aralık 1963 tarihinde Kıbrıs’lı Türklere acımasızca saldıran Rum milislerin komutanı ve Kara Papaz Makarios’un doktoru Vasos Lissaridis bu partinin kurucu başkanı.

 

Şilluris’in adı Avrupa Birliği Partisi olan ama felsefesi aşırı Yunan Milliyetçiliği olan sağ görüşlü  partisi.

 

Perdikis’in adı çevreci veya Yeşilleri çağrıştıran Ekologlar olan ama felsefesi aşırı Yunan Milliyetçiliği olan sağ görüşlü partisi.

 

Bu partileri ister alt alta, ister yan yana koyup toplayın. İster Rum Meclisindeki parti sayısına göre, ister temsiliyete göre toplayın ve yüzde yetmiş beşini alın, yani Rum lider Anastasiades’in dediği gibi dörtte üçünü. Bulacağınız yüzde yetmiş beş veya da dörtte üç hiç bir zamanda ve koşulda Kıbrıslı Türklerle ortak bir devlet kurmak istemeyen, Kıbrıslı Türklere azınlık statüsünden başka hiç bir hak tanımak istemeyen bir oran.

 

Anastasiades, ne “Dönüşümlü Başkanlığı”, ne “Çapraz Oylamayı” ne de “Ortak Bir Devlet Kurmayı” bu dörtte üçe kabul ettiremez.  Zaten kendisi de peşinen kabul etmiyor bunları.

Amaç, müzakerelere oturmak değil müzakereleri baltalamak, AB’den veya da BM’den gelecek kendilerine göre taviz diye tanımlanacak önerileri geri çevirmeye şimdiden zemin hazırlayıp, “Bizim Rum Siyasi parti Başkanları bu öneriyi kabul etmez” gerekçesini öne sürüp, reddetmek.

 

İşte Rumların haftalardır üzerinde çalıştıklarını iddia ettikleri Güven Yapıcı Öneri “Maraş Planı”nın esası bu. Bilmekte fayda var.

 

Ata ATUN

e-mail: ata@kk.tc

http://www.ataatun.com

10 Temmuz 2013

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 84
  Maraş Planı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar