Müzakerelere devam

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 27 Kasım 2006 Saat : 7:14


 

Rumların bütün engellemelerine ve çabalarına rağmen AB-Türkiye müzakerelerinin devam edeceği yavaş yavaş netleşiyor.

 

Türkiye’nin AB karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi konusunda kolaylıklar sağlanması amacıyla Finlandiya dönem başkanlığının başlattığı girişimin başarıya ulaşması çabalarının devam etmesi sonucunda AB-Akdeniz toplantısı sebebiyle Finlandiya’nın Tabere kentine gidecek olan Türkiye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün ardından GKRY Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas da kendisine yapılan davetin ardından Tabere’ye gitme kararı aldı.

 

Son aşama ve son karar Tabere’de alınacak gibi gözüküyor. Büyük bir olasılıkla Tabere’de Rumlar köşeye iyice sıkışacak.

Fin önerileri içinde bu sefer Ercan Havalanın olduğu ima ediliyor. Her ne kadar Rumlar bu öneriyi peşin olarak reddetmişlerse de, masadan kalkan taraf olmamak, reddeden taraf olmamak için başak bir konuda sorun çıkararak kriz yaratmak oyununu oynayacaklar gibi gözüküyor.

 

Annan’ın İstanbul’a gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında Kofi Annan’ın Finlandiya Başkanlığı’ndan Tabere’de sunulması beklenen pakete Ercan Havaalanını da dahil etmesini istemesi, olayların seyrini iyice değiştirmişe benziyor.

 

KKTC temsilcilerinin varlığının Tabere’deki görüşmede öngörülmemesi nedeni ile KKTC temsilcisi bu görüşmelerde yer almayacak. Kıbrıs’la ilgili görüşmelerde KKTC temsilcisine yer verilmemesi durumu Kıbrıs konusu ve Kıbrıs’ta çözüm amaçlı görüşmeler konusunda çok tehlikeli yeni bir kapı açacak. Yıllardır kendisinin muhatabının KKTC değil Türkiye olduğunu söyleyen Papadopulos’un siyaseten yükselme isteği yerine gelmiş olacak ve Türkiye’nin diplomatik olarak tanımadığı ve muhatap kabul etmediği GKRY bir yerde yasallık kazanarak eşit statüde bir devlet haline gelecek.

 

Tabere’deki görüşmelerde kilitlenmelerin, son dakika sürprizlerinin ve manevralarının gerçekleşmesi olasılığı var. Finlandiya formülünün başarısızlığa uğraması, Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmemesi ve yaptırımlar uygulanmasının gerekmesi durumunda, AB Komisyonu gümrük birliği ile ilişkili 3 müzakere başlığının “dondurulmasını” önerecek.

 

Söz konusu bu 3 müzakere başlığının dondurulması müzakerelerin akışını pek etkilemeyecek. Bu 3 müzakere başlığının dışındaki müzakere başlıkları açılabilecek ve itiraz eden olmazsa kapanabilecek ve tamamlanacak. İtiraz eden varsa veya Türkiye’nin Limanlar veya benzeri konulardaki yükümlülüklerini yerine getirmesi istenirse, yükümlülükler yerine getirilene kadar açılan başlıklar kapanamayacaklar.

AB’den gelen haberler, AB üyesi yarıdan çok fazla sayıda ülkenin bu formüle onay vermeye hazır olduğu yönünde.

 

Bu önlemlerin ve engellemelerin pratikte Türkiye’ye hiçbir zararı olmayacak. Zararı gören Kıbrıs’lı Türkler ve kan pahasına kurdukları KKTC olacak. Kıbrıs Türklerinin kurdukları devlet olan KKTC ise görüşmelerde artık muhatap alınmadığı ve taraf olamadığı için, gelecekte kendisine verilecek yer, GKRY içindeki Ermeniler, Maronitler ve Latinler gibi bir azınlık statüsü olacak. Bu da Kıbrıs’lı Türklerin var oluş mücadelesinin açıkça sonunu getirecek.

 

Türkiye’de Mayıs 2007 de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Ekim Ayında yapılacak Milletvekilliği seçimleri nedeni ile görev başındaki hükümet, AB-Türkiye müzakereleri ve Kıbrıs konusunda yumuşak bir davranış içine giremeyecekken aynı şekilde 21 Şubat 2008’de yapılacak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeni ile de Kıbrıs’lı Rum siyasiler de iç tribünlere yönelik sert tavırlar içinde olacaklar.

 

Dış politika, Türkiye-AB müzakereleri ve Türkiye-Kıbrıs Rum ilişkileri önümüzdeki 30 ay içinde bayağı hareketli ve sert geçecek. Kötü olan taraf, oynanan bu oyunda KKTC’nin artık yerinin bulunmaması. KKTC artık saha dışında.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 36
  Müzakerelere devam için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar