Papadopoulos: solution must respect right of return

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 10 Ekim 2004 Saat : 9:39


 

PRESIDENT Tassos Papadopoulos said yesterday the government would not abandon the rights of its citizens as the European Court of Human Rights (ECHR) had confirmed them.

Addressing a Seminar on International Law and Human Rights in Limassol, Papadopoulos said the safeguarding of human rights was a fundamental prerequisite for the permanent and peaceful solution of political problems.

He added Cyprus was a victim of violation of fundamental principles of international law through the Turkish invasion in 1974 and the occupation of its northern third by Turkish troops.

“A large part of the Cypriot population was a victim of mass and organised human rights violations by these troops and this situation continues,” he said.

The president also informed the seminar’s participants on the appeals made to the ECHR by the Cyprus Republic against Turkey.

He said that the CoE’s Human Rights Committee in three interstate appeals ascertained violations of the European Convention on Human Rights due to Turkey’s refusal to allow approximately 200,000 Greek Cypriot refugees to return to their homes in Turkish occupied areas, while it had also ascertained the inhuman treatment of Greek Cypriots which led to their ousting from the northern part of the island, deprivation of their properties, and denial of information regarding the persons missing since the Turkish invasion.

He added: “We will not abandon the rights of the Cypriots citizens, as they were confirmed by the European Court, and we will not accept any settlement which will not be in line with the respect of the human rights of all Cypriots, Greek Cypriots and Turkish Cypriots, the fair solution of property issues, according to the ECHR’s decision, and the respect of the refugees’ right to return to their properties.”

”Medeniyetler çatışmasının tek çözümü, AB üyesi bir Türkiye”

Avrupa Birliği Komisyonu’nun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Chris Patten, medeniyetler çatışmasını önlemek için “Türkiye’nin AB üyeliğinden daha iyi bir çözüm düşünemediğini” söyledi.

Fransa’nın Türkiye politikasını ‘çelişkili’ bularak eleştiren Patten, Fransızların Türkiye’nin müstakbel AB üyeliğini referanduma götürme kararına da gönderme yaparak, “Ben referandumlardan nefret ediyorum.” diye tepki gösteriyor.

Rum ve Fransız komiserlerin İlerleme Raporu’nu sulandırma gayretlerine Birliğin genişlemeden sorumlu komiseri Günter Verheugen ile birlikte karşı çıkan Patten, “Türkiye’nin üyeliğiyle AB’nin dünyada daha önemli bir oyuncu haline geleceğini” vurguluyor.

Aralarında Türk basınından sadece Zaman’ın bulunduğu gazetecilere son gelişmeleri değerlendiren ve soruları cevaplandıran Chris Patten, İlerleme Raporu’nun müzakerelerin başlatılmasını tavsiye etmesinden ‘çok mutlu’ olduğunu söyledi. İngiliz asıllı üye, tablonun Türkiye lehine değişmesinde jeostratejik sebeplerin önemli rol oynadığını vurguladı.

Komisyonda göreve başladığında üyelerin çoğunluğunun Türkiye’nin üyeliğine sıcak bakmadığını belirten Chris Patten, kendisinin Türkiye’nin üyeliğini başından beri destekleyen az sayı-da komiserden biri olduğunu ifade etti.

Patten, Avrupa’daki Türkiye muhaliflerinin sıkça dile getirdiği “Ukrayna ve Fas da birliğe üye olacak mı?” argümanına da “Türkiye’ye 1963’te verilen taahhütleri hatırlatarak cevap veriyor. Türkiye için coğrafya tartışmasının yapılamayacağını belirten Patten, “Avrupa hem coğrafî hem siyasî bir varlık. Avrupalı ve bizim değerlerimizi paylaşan bir ülke üye olabilir; ama değerlerimizi paylaşan bütün ülkelerin üye olabileceği gibi bir kaide yok.” dedi.

Raporda yer alan “Türk işgücünün serbest dolaşımına daimi kısıtlamalar” teklifine de değinen Patten, bunun ‘ikinci sınıf’ üyelik getireceği yaklaşımının doğru olmadığını kaydetti. Türk hükümetinin kendisini bu tür kısıtlamalara hazırladığını sandığını söyleyen Patten, nüfusu hızla azalan AB’nin Türkiye’nin genç nüfusuna ihtiyaç duyacağını ima etti.

Türkiye’nin üyeliği ile AB’nin dünya siyasetinde daha önemli bir oyuncu haline geleceğinin altını çizen Patten, Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya’da Türkiye’nin AB’ye çok büyük açılımlar sağlayacağını belirtti. Türkiye’nin güçlü bir orduya sahip olduğuna dikkat çeken Patten, “Türkiye’nin kendine has bir bölge ve dünya tasavvuru var. Türkiye’nin katılımı AB’yi çok daha önemli bir uluslararası oyuncu haline getirecektir.” dedi. Türkiye’nin üyeliğinin, İslam âlemi ile Avrupa ve ABD arasında medeniyetler çatışması yaşanacağına dair tezlere büyük bir darbe indireceğini kaydeden Patten, “Bu çatışmayı engelleyecek en önemli unsur Türkiye’nin üyeliğidir.” yorumunu yaptı. Patten, Fransa’nın bir yandan AB’nin dünyada etkin olmasını savunurken Türkiye’nin üyeliğine itiraz etmesini çelişkili bulduğunu da dile getirdi.

Aynı zamanda Hong Kong’un son İngiliz valisi olan Patten, Türkiye için referandum fikrine de şiddetle karşı çıkıyor. Referandumları, ‘sınırlı soruların sorulduğu’ meclis iradesini zedeleyen popülist yöntemler olarak nitelendiren Patten, Mussolini ve Hitler’in sık sık referanduma gitmekten çok hoşlandıklarını hatırlattı. Bu yüzden Fransa ya da Hollanda’da anayasa tartışmasının Türkiye tartışmasına dönüşmesine izin vermenin gülünç olduğunu belirten Patten, güçlü hükümetlerin referandum istemeyeceklerini kaydetti.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 67
  Papadopoulos: solution must respect right of return için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar