Papadopulos ve 1963 EOKA Hükümeti

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 12 Nisan 2005 Saat : 3:04


 

Papadopulos 2 gün evvel yaklaşık 80 Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum gencin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, aklında olanları, düşüncelerinin perde arkasındakilerini ve bilinç altındaki duygularını tam olarak ortaya koydu.

Konuşması sırasında ağzından çıkan “Annan Planı’nın Türkiye ve İngiltere gibi yabancı ülkelerin çıkarlarına hizmet ettiğini, planın dengeli olmadığını ve daha çok Türkiye ve yabancıların çıkarlarını tatmin ettiğini” sözleri aslında beni çok etkiledi ve düşünceye sevketti.

Eminim yukarıdaki cümle ve daha sonra vurgulayacağım kendinin veya baryalarının söylediği cümleler sizi de bayağı düşündürecek.

Yukarıdaki cümlede beni en çok etkileyen “Annan Planı’nın Türkiye ve İngiltere gibi yabancı ülkelerin kelime dizisi oldu. Papadopulos’un, Türkiye’nin Kıbrıs’lı Türklerin anavatanı olmasına rağmen ve de Kıbrıs’ın 500 yıldan fazla Türk idaresinde kalmış olmasına rağmen, Türkiye’yi yabancı ülke olarak tanımlaması bana “Türk” olan bizlere karşı yapılmış büyük bir saygısızlık olarak geldi.

Bizler de Kıbrıs’lıyız ama “Türkiye” bizim için yabancı olarak tanımlanacak veya sınıflandırılacak bir ülke değil. Tam tersine “Türkiye” bizim anavatanımız. Annan Planında bizim lehimize olan bir madde elbette ki Türkiye’nin de lehine olacaktır.

Annan Planına Papadopulos’un  bakış açısından bakarsam, demek ki bu planın kabul edilebilir olabilmesi için, planda ne biz “Kıbrıs’lı Türklerin” ne de “Türkiye”nin lehine her hangi bir madde olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde “Annan Planı Türkiye ve İngiltere gibi yabancı ülkelerin çıkarlarına hizmet eden” bir plan olmaktadır.

Bana göre ikinci önemli konu ise, AKEL Genel Sekreteri ve Rum Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Pazar günü Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’i anma töreninde sarfettiği sözlere karşın, Eurodi Milletvekili Prodromos Prodromu’nun  verdiği yanıtta yer alan Papadopulos ile ilgili tanımlaması ve sözleri.

Prodromu “Hristofyas tarihi katlediyor. Meclis başkanıysa bunu EOKA’nın kurtuluş mücadelesine borçludur. Kendisi de EOKA ileri geleni olan ve ilk EOKA hükümetinde bakan olan Cumhurbaşkanı Papadopulos’tan ve bu ülkenin kurtuluş mücadelesine saygı göstermesi gerektiği konusunda Meclis Başkanı’na ikazda bulunmasını bekliyoruz” şeklindeki sözleri,  1963 yılında Kıbrıs’ta Türklere yönelik saldırıları başlatan Rum Hükümetinin yapısını ortaya koyuyor.

Kendisi de EOKA ileri geleni olan ve ilk EOKA hükümetinde bakan olan Cumhurbaşkanı Papadopulos’tan sözleri ve tanımı ile Prodromu, 1963 yılında iş başında olan hükümetinin “EOKA Hükümeti” olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Benim bildiğim ve de adım gibi emin olduğum şu ki, Güney’de politik işler iyi gitmiyor. Ne vakit iş başında olan hükümet, günlük politikanın dışına çıkıp toplumun tabusu olan “Kahramanlıkları” bir bahane ile ortaya atıp arkasına saklanmaya çalışıyorsa, bilin ki işler kötüye gitmekte ve başları belaya girmek üzeredir. Tekrar toplumun desteğini kazanmak için “Eski Kahramanlara” sarılmaya çalışırlar ama bu destek kısa zamanlı ve geçici olduğundan, kaçınılmaz son aniden kapılarını çalar ve artık bundan kurtuluş yoktur.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 57
  Papadopulos ve 1963 EOKA Hükümeti için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar