Pile Nerede (1)

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 24 Mayıs 2010 Saat : 12:12


 

Ben güya bu konularda bir uzmanım ama gerçekte Pile’nin “Nerede” olduğundan ve Statüsünün de ne olduğundan tam olarak da emin değilim.


Sanırım başkaları da bilmiyor.


Pile bazen “Ara Bölge”de, bazen KKTC sınırları içinde, bazen KKTC sınırları dışında, bazen İngiliz Üsler bölgesinde, bazen de uzayda.


KKTC’deki bürokratların işine nasıl geliyorsa öyle konumlandırılıyor Pile. Her devlet dairesinde ayrı bir uygulama var.


Maliye Bakanlığı, Pile’yi KKTC sınırları içinde kabul eder, arabalarının ve Pile’deki Türklere giden her tür eşyanın gümrüğünü alır, köyden dolaylı ve direkt vergilerini toplar.


İçişleri Bakanlığı, Pile’yi KKTC sınırları içinde kabul eder ve seçim zamanında sandık kurar oylarını kabul eder, muhtar ve İhtiyar Heyeti azası seçimlerini yapar, doğanları ölenleri kaydeder, av ruhsatlarını çıkarır, parasal tahsilat yapar, Beyarmudu Belediyesine bağlı olduğunu ilan eder.


Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon Dairesi Pile’yi KKTC içinde kabul eder ve hizmet götürür. 


Pile’deki alış verişlerde Türk parası geçer ve toplanan KDV KKTC hükümetine ödenir.


Güvenlik Kuvvetleri, Pile’de doğan her erkek çocuğunu yaşı gelince askere alır.


Pile köyü gerçekte fiziksel olarak da, harita üzerinde de “Ara Bölge” içinde yer almaktadır. 


Kuzeyden güneye doğru yerlerin dizilimini yaparsak, en kuzeyde Beyarmudu köyü bulunmakta. Sonra güneye doğru önce Egemen İngiliz Üs Bölgesi, sonra Pile köyünün de içinde yer aldığı “Ara Bölge” ve Ara Bölgeden sonra da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi toprakları yer alır.


Beyarmudu’ndan Pile’ye gitmek için önce Egemen İngiliz Üs Bölgesinden geçerek “Ara Bölge”ye ulaşmak gerekmektedir.


23 Nisan 2003 tarihinde kapılar açılmadan önce, Pile’ye özel izinle gidiliyordu. Pile’de ikamet etmeyenler, devletin bir biriminden aldıkları izinle Pile’ye gidebiliyorlardı.


Kapıların açılması ile işler kolaylaşacağına daha da zorlaşmış.


Köylülerin demesine göre de, bir gece dönemin Cumhurbaşkanı temsilcisi Özdil Nami’nin Pile’de Rum lider Tasos Papadopulos’un özel temsilcisi Yiannis Cionis’ile yaptığı toplantı sonrasında her şey alt üst olmuş.


Pile’nin de içinde yer aldığı “Ara Bölge”nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile olan sınırındaki giriş kapısı, ki üzerinden yüksek gerilim hatları geçmektedir, bir gecede kaldırılmış ve Pile köyü adeta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bir parçası haline getirilmiş.


Hali araziler önce Rum gençlere ev yapmak üzere tahsis edilmiş, sonra da yüzde 3 faiz ve 25 yıl vade ile ev kredisi verilerek ev yapmaları sağlanmış. Ara Bölgeye konut yapmak yasak iken, Pile köyünün güneyi, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi sınırına kadar evlerle dolu şimdi.


Buna karşın KKTC hükümeti KKTC’nin kontrolündeki hali arazileri Pile’li Türk gençlere vermeyerek adeta Pile köyünü Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin kontrolüne terk etmiş. Buna ilaveten de Pile’li Türklerin KKTC’ye giriş ve çıkışlarını da kolaylaştırılacağına iyice zorlaştırarak Rum’un ekmeğine bal sürmüş.


Öncelikle Pile sakini Türklerin ve Beyarmudu’luların ara bölgeye geçişlerinde kullanılan “Batı Kapısı”nı kullanmaları yasaklanmış ve Beyarmudu sınır kapısına yönlendirilmiş.


Bunu fırsat bilen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi de, İngiliz Üs Yönetimi ile ortak bir karar alarak Pile köyünün güney tarafındaki, yani “Ara Bölge” ile “Rum kesimi” arasındaki sınır kapısında uygulanmakta olan “Yeşil Hat Tüzüğü”nü yerinden kaldırıp, “Ara Bölge”nin de kuzeyinde yer alan İngiliz Üs Bölgesinin girişinden de öteye, “Ara Bölge” sonrasında yer alan İngiliz Üs Bölgesi ile Beyarmudu köyü arasındaki sınır kapısına taşımış. Yani Beyarmudu Sınır kapısından sonra giriş yapılan topraklar Egemen İngiliz Üs Bölgesi olsa da “Yeşil Hat Tüzüğü” uygulaması bahanesi ile denetim şimdi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından Beyarmudu sınır kapısının hemen çıkışında yapılıyor.


Devam edecek ……

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Why No Turkish
 • Okunma 198
  Pile Nerede (1) için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar