RMMO’ya Türklerin Katkısı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 11 Ocak 2009 Saat : 12:12


 

1989 yılında Kıbrıs Rum tarafındaki iki büyük banka birleşerek, dünyada yaygın bir şekilde kullanılan dört büyük kredi kartı şirketinin -Visa, Mastercard, Diners Club ve American Express- çeşitli bankalar aracılığı ile kullanıcılara sunulan kartlarının tek elden yönetimi ve kontrolü konusunda girişim yaptılar ve merkezi Lefkoşa’da olan JCC Payment Systems Ltd. (http://www.jcc.com.cy) şirketini kurdular.


Bu şirketin ana ortağı %45 hisse ile Bank of Cyprus, %30 hisse ile Marfin Popular Bank ve %25 hisse ile de içinde Hellenic Bank, National Bank of Greece, Piraeus Bank ve Alpha Bank’ın yer aldığı bir konsorsiyum oldu. Şirketin 64’ü Lefkoşa2da çalışan 67 personeli mevcut ve Güney Kıbrıs’ta kullanılan tüm kredi kartları da bu şirket kanalı ile ana kredi kartı şirketlerinin hesaplarına geçmekte ve ödemeler yapılmakta.  


Bu nedenle de Güney Kıbrıs’ta perakende satış yapan tüm satış yerlerinden kredi kartı ile yapılan tüm alışverişler, merkezi Lefkoşa’da olan bu JCC Payment Systems Ltd.’in kayıtlarında yer almaktadır. Her yıl sonunda JCC şirketi yıllık bilançosunu ve yapılan harcamaların dökümünü açıklamaktadır.   


JCC Payment Systems Ltd.’in her yıl sonu ilan ettiği verilere göre, kapıların açıldığı 23 Nisan 2003 yılından günümüze kadar Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Rum tarafında harcadıkları para miktarı toplam olarak 76,460,000 Euro, bu günkü kurla da 164,389,000 TL.


Tabii bu rakama nakit harcamalar dahil değil. Herhalde bir o kadar da nakit harcama yapılmıştır.


Harcama grafiği sistematik olarak 2003 yılından günümüze artış göstermiş ve 8.6 milyon Euro’dan başlayarak 19.92 milyon Euro’ya kadar kademeli olarak artmış.


Kapıların 23 Nisan 2003’de açılması nedeni ile 2003 yılı yarım sene olarak kabul edilirse, son 5.5 senedeki ortalama yıllık harcama miktarı 13.9 milyon Euro, yani 29.9 milyon TL.


2008 yılında Rum tarafında harcanan 19.92 milyon Euro’yu yani 42.83 milyon TL’yi resmi nüfusumuza bölersek, kişi başı harcama yıllık 156 TL. Eğer bu rakamı Rum tarafına geçebilen KKTC vatandaşlarına bölersek, yaklaşık kişi başı harcama yıllık 356 TL olmaktadır.


2003 yılının Nisan ayından günümüze kadar Kıbrıslı Türklerin, Rum devletine yaptıkları doğrudan katkı 29,590,020 TL., Rum şirketlerine yaptıkları katkı da 24,658,350 TL.


Bu beş buçuk yılda Kıbrıslı Türklerin, 1963 yılında bize soykırım uygulayan ve o günden beridir de bizleri bu adadan atmaya çalışan Rum devletine ve Rumlara yaptıkları parasal katkı, toplam 54,248,370 TL. dir.


Herhalde 1958 yılından beridir bu adada verdiğimiz varoluş mücadelesinde şehit olan kardeşlerimizin kemikleri de 54 milyon kere sızlamıştır.


İşin kötü tarafı ise Kıbrıslı Türklerin, bu beş buçuk yıldaki harcamaları ile, hastalık derecesindeki Enosis saplantısı ile bu adaya felaket getiren lanet papaz Makarios’un (sivil ismi Mihail Hristodolu Muskos) emri ile (3206/01 [227 ETNA sayı ve 25 Haziran 1964 tarihli] Gizli Emir) kurulan Tümen Komutanlığına (RMMO, Rum Milli Muhafız Ordusu) silah alımları için tamı tamına 3,058,400 Euro, yani 6,575,560 TL katkı yapmış olması.


Rum tarafında yapılan tüm alışverişlerde %4 oranında RMMO’ya katkı payı vardır ve devlet hazinesine girmeden direkt olarak RMMO Kolordu komutanlığına gitmektedir bu pay.


Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Meclisi Savunma Komitesi, geçen hafta içinde gerçekleştirdiği basına kapalı toplantısında Savunma Bakanlığı Genel Müdürü Petros Kareklas’ın komite üyelerine bilgi vermesinin ardından, Rum Milli Muhafız Ordusunun (Kıbrıs Türklere) vuruş gücünü arttırmak için Rusya’dan bir Tank Taburu’nun gereksinimine tekabül eden 41 adet modern ağır tank alımıyla ilgili 115 milyon Euro ödeneği serbest bıraktı.


Buna ilaveten de Rum  Savunma Bakanlığı, bu yıl içerisinde söz konusu 41 adet tanka ilaveten TOR M2 hava savunma sistemleri ve Kornet güdümlü füze alımını da masaya koydu. Aralık 2008’de ise Rum Milli Muhafız Ordusu’nun mevcut zırhlı araçlarının gece görüşlerini yükseltmek için termik kamera alımına yönelik ödeneği de serbest bırakmıştı.


İşte, zamanı gelince, aynen Çekoslovakya’dan aldıkları silahlarla bizlere 21 Aralık 1963’den sonra sistematik olarak uyguladıkları katliamların benzerini uygulayabilmek ve Kıbrıs adasından atabilmek için, bu silahları alıyorlar. Ve bizde onlara çok cömert bir şekilde altı buçuk milyon Türk Liralık katkı yapıyoruz.


“Alın paramızı ve bu parayla silah alın, zamanı gelince de bize karşı kullanınız” diyoruz Rumlara açıkça.


Halkımıza, Rumları şirin göstermeye çalışan, KKTC’deki vergiler ile gümrük harçlarını  bilinçli bir şekilde yükselterek halkımızı Rum tarafından alış verişe teşvik eden yöneticiler ile siyasileri kınamak ve bunun hesabını sormak gerekmektedir.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • ABD GAZZE’de Liman istiyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Aile Vakfımızın İftar Yemeği
 • Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler
 • 60 Yıllık Yanlış Düzeltilmeli
 • Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor?
 • BRTK TV Programı
 • Müzakerelerin İçeriği Değişir mi?  
 • Doğu Akdeniz ve KKTC başlıklı KONFERANS
 • Soğuk Savaş Kızışıyor
 • Okunma 37
  RMMO’ya Türklerin Katkısı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar