Rum Şahinler Adanın Geleceğini Belirleyecek

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 1 Mayıs 2012 Saat : 11:45


 
Takke düştü Üniter Devlet Gözüktü by Ata ATUN

Takke düştü Üniter Devlet Gözüktü by Ata ATUN

Kıbrıs Türk tarafında bu güne değin hep Rum tezlerini savunan ve bu davranışını da marifet sayan belli bir kesim var.

Cumhurbaşkanı ve Hükümet ne derse hep aksini söylemekte, liderler arasındaki her görüşmeden sonra da bir kulpunu bulup Cumhurbaşkanımızı bir şekilde suçlamakta.

26 Nisan’da BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in Ledra Palas’taki basın toplantısından sonra da ağızlarından ilk çıkan söz “Downer konuşmasında Türkleri suçlayan işaretler verdi” oldu.

Ben bu basın toplantısına katıldım.

Downer’den Türkleri suçlayan ne bir söz duydum ne bir işaret işittim nede gördüm.

Downer konuşurken yüzü, odanın yapısı ve kürsünün konumundan dolayı Ledra Palas Barikatının Türk tarafına dönüktü. Belki de bizim tarafa bakarak konuştu diye bazı arkadaşlar bunu “işaret” olarak algılamışlarsa onu bilemem.

Bırakın Downer’in Türkleri suçlamasını, ağızlarından kerhen federasyon kelimesini düşürmeyen Rumlar bile artık “Politik yalan söylemeyi” bir kenara bıraktılar ve kendi aralarında Federasyondan vazgeçme kavgası başlattılar.

Yani aslında “Takke düştü, kel görünmeye başladı.”

Rumların bu güne değin hiç Federasyon istekleri olmamıştı ama bunu saklamayı ve sanki istermiş gibi görünmeyi de çok iyi başardılar. AB’yi ve BM’yi de bayağı güzel kandırdılar yıllarca.

İstedikleri ve uzun vadede hedefledikleri “Üniter Rum Devleti kurmak”tı ama ne Makarios, ne de ondan sonra gelen Kiprianu, Vasiliu ve Klerides bunu hiç açıkça dile getirmediler.

Bu düşüncelerini ilk defa açık ve net olarak dile getiren Tassos Papadopulos oldu. Geleneksel yazılım tarzının dışında adında 2 tane “s” harfi olduğunu iddia ederek diğer “Tasos”lardan farklı olduğunu her fırsatta dile getiren 5. Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Tassos Papadopulos resmen açıkladı bu ülkülerini. Ve arkasından da Türkleri “Ozmosis” yöntemiyle yani “geçirim ile içimize alıp uzun vadede eritir yok ederiz” diyerek de ileriye dönük planlarını açıklamıştı.

Ama artık Downer’in son basın toplantısından sonra iş ayyuka çıktı.

Rum tarafında “Şahinler” olarak anılan ama kendileri merkez partileri olduklarını iddia eden DİKO, KS EDEK, EURO. KO ve Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’nin oluşturduğu ittifak, Ortak Cumhurbaşkanı Adayı tespit etmek toplantısında “İki bölgeli, İki toplumlu, Siyaseten eşit iki devletten oluşacak Federal Cumhuriyet” tipi çözümü savunmayacak bir adayın belirlenebilmesi için öneriler sundular.

Rum meclisinde DIKO’nun 9, EDEK’in 5, EUROKO’nun 2 ve Ekologların 1 milletvekili var. 56 sandalyeli mecliste 17 koltukları var ve toplam oy potansiyelleri de yüzde 30.78.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde fire vermezler ve arkalarına da Kilisenin desteğini alırlarsa ortak adayları rahat bir şekilde Cumhurbaşkanı olur.

Önerileri üst üste koyarsanız, çıkan tarife uygun ilk sırada Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, İkinci sırada da eski Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, Üçüncü sırada da Yorgos Yakovou çıkmakta.

Yorgos Yakovou tam bir kurt politikacı. 1998 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKEL ve DIKO ortak adayı olarak yüzde 49.2 oy almış ve Klerides’e karşı seçimi kaybetmişti. Dezavantajı solcu olması.

Bana göre Yorgos Lillikas’ın şansı az. Aşırı soldan aşırı sağa Annan Planı döneminde keskin bir geçiş yaptığı için “Kararsız” sol oyları bile alamayacak.

Markulli ideal bir aday. EOKA’cı bir aileden geliyor. Dindar ve Rum Milliyetçisi. Bir tek dezavantajı var. O da kadın olması. Solcu Rumlar cinsiyet ayırımı yapmıyor ama merkez parti olduklarını iddia edenler yapabilir.

“DİKO, KS EDEK, EURO. KO ve Ekologlar ittifakı”na ilaveten Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iki toplumlu ve iki kesimli federasyon çözümünü savunmayacak adayı destekleyecek olan  “Özgür Girne Örgütü” gibi Sivil Toplum Örgütleri ve Apoel gibi aşırı sağcı Futbol takımları da var. Rum Ortodoks Kilisesi ise bunların başını çekiyor. Bu grubun toplam oyları yüzde 40 civarında.

BM ne isterse yapsın. Adada ayrılık bu ittifakın adayı ile başlayacak.

 

 

Ata ATUN

ata.atun@atun.com

http://www.ataatun.com

2 Mayıs 2012

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 93
  Rum Şahinler Adanın Geleceğini Belirleyecek için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar