Rum siyasi aktörleri-5

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 18 Ocak 2010 Saat : 12:12


 

“Kıbrıs Rum tarafındaki politik sahnede neler olup bittiğini anlamak için önce Rum siyasileri ve Rum siyasi partilerin politik yelpazedeki yerleri ile geçmişlerini bilmek,  bu yapılaşmayı kavrayabilmek için de, biraz da olsa Kıbrıs’ın tarihi hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor” …… 


Ekolojik-Çevresel Hareket, KKP:


Bu siyasi partinin tam adı Ekolojik-Çevresel Hareket’dir.  İngilizce adı “Ecological-Environmental Movement” ve Rumca adı da “Kinima Kologon-Perivallontiston”ur. Kısaca “Ekologlar” veya kendi kendilerine taktıkları lakapla “Kıbrıs Yeşiller Partisi” olarak anılmaktadırlar.


Ekolojik-Çevresel Hareket veya AB içinde daha sık bir şekilde kullandıkları diğer adları olan “Kıbrıs Yeşiller Partisi” Mart 1996 tarihinde kuruldu.


Kıbrıs Yeşiller Partisinin Genel Sekreteri Milletvekili George Perdikes’dir. Merkez Komitesi 7 üyelidir ve dönüşümlü olarak her üye beli bir dönem Komite Başkanlığı yapmaktadır. 21 Mayıs 2006 seçimlerinde oyların yaklaşık %2’sini alarak 56 sandalyeli Rum Meclisinde 1 Milletvekili ile temsil edilmektedir. Bu Rum meclisinde Yeşiller partisinin ilk temsiliyetidir.


24 Nisan 2004 tarihinde yapılan Annan Planı referandumunda “Hayır” propagandası yapmışlar ve dönemin Cumhurbaşkanı Papadopulos’a da tam destek vermişlerdir.


Partinin isminin kısaca “Yeşiller” olması, partinin Rum siyasi yelpazesindeki yerini tanımlayabilmek açısından çok yanıltıcıdır. Rum Milliyetçiliği güden aşırı sağcı bir partidir. Kesinlikle, müzakereler sonucunda Kıbrıslı Türklerle birlikte kurulacak bir devlet istememektedirler ve olası bir devlette de Kıbrıslı Türklere herhangi bir siyasi eşitlik veya hak verilmesine fanatizm düzeyinde karşıdırlar.


Önce Lefkoşa Surlar içinin, sonra Lefkoşa şehrinin tümünün ve en sonunda da adanın tümünün askerden arındırılmasını savunmaktadırlar. Türk askerinin adayı terk etmesini, Maraş’ın derhal Türklerin elinden alınmasını ve 1974 tarihindeki Rum sahiplerine iade edilmesini, Maronitlerin de eksiksiz olarak köylerine ve topraklarına dönmelerini istemektedirler. Bu konuda Avrupa Parlamentosunda üyesi oldukları Avrupa Yeşiller Partisini ustalıkla kullanarak, isteklerini canlı tutmaktadırlar.


Bu nedenle de Avrupa Yeşiller Partisi bu yanıltıcı propagandanın etkisi altında kalarak, birleşik bir federal Kıbrıs’ta, tek vatandaşlık ve tek egemenlikle, yabancı birlikler ve garantiler olmadan, tüm Kıbrıslıların insan haklarını garanti edecek bir çözümü desteklediğini zaman zaman açıklamaktadır.


Buna karşın Avrupa Yeşiller Partisinin Rum ve Yunanlı olmayan üyeleri olası her fırsatta ve dostça konuşmalarda, Kıbrıs Rum Yeşiller partisi üyelerinin “Yeşil” değil “Faşist” ve “Aşırı Sağcı” olduklarından bahsederek şaşkınlıklarını ve düş kırıklıklarını dile getirmektedirler.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 30
  Rum siyasi aktörleri-5 için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar