Rumlar Asker Sayısını Ne Vakit Azaltacak

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 14 Ocak 2009 Saat : 12:12


 

Geçmişi hayli katliamlarla dolu olan ve hastalık derecesindeki Enosis saplantısı ile bu adaya felaket getiren lanet papaz Makarios’un (sivil ismi Mihail Hristodolu Muskos) emri ile üstelik de 25 Haziran 1964 tarih ve 227 ETNA sayılı  Gizli Emir ile kurulan Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) her gün asker sayısını arttırmakta, silahlanmasına da hız vermektedir.


Rum tarafındaki Maronitler (Hıristiyan Lübnanlı Araplar) Ermeni ve Latinler 2008 yılına kadar RMMO’ya çağrılmamaktaydı ve askerlikten muaf tutulmaktaydılar. 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası, bu üç grubu azınlık olarak tanımlamış ve Mecliste de oy hakkı olmadan temsiliyet vermişti.


Rum hükümeti 2008 yılı içinde yasa değiştirerek MAronitleri, Ermenileri ve Latinleri askere almak kararı aldı. Yani onlara da artık RMMO kışlalarında Kıbrıslı Türkler düşman olarak tanıtılacak ve beyinlerine Türk düşmanlığı sokulacak. Her hangi bir çatışma olursa da, bu güne kadar bizlere karşı savaşmamış olan bu kişiler, ister istemez bize karşı cephe almaya zorlanacaklar ve ellerine Türkleri öldürmek için silah verilecek.


Bu uygulama tamamen 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasına aykırıdır. KKTC hükümeti bu konuyu hemen BM’ye ve AB’ye taşımalı, gerekli yerlere de yazılar gönderip şikayetlerini dile getirmelidir.


Rumların adanın yerlisi olan ve 900 yıldır bu adada yaşayan Latinleri, çoğunluğu I.ci dünya savaşından adaya gelmiş olan Ermenileri ve neredeyse adadaki varlıkları bin yılı geçmiş olan Maronitleri askere alarak RMMO’da görev yapan personel sayısını arttırmayı planlamaktadır. Gerçekte de hedefleri ihtiyatlarla birlikte RMMO’daki asker sayısını yüz bine çıkarmaktır.


Nüfuslarının az olması askerde görev yapabilecek erkek sayısını kısıtlamaktadır. Beş yüz beş bin seçmen olması demek, 18 yaş üzerinde yaklaşık ikiyüz ellibin erkeğin bulunduğunu göstermektedir. Askerlik yaşı geçtikten sonra vatandaş yaptıkları “Rum Yerleşikleri”n sayısının yaklaşık yirmi bin olduğu düşünülürse, 18-50 yaş grubundaki erkeklerin sayısının ortalama olarak yüz elli bin olduğu ortaya çıkmaktadır.


Bu da, Rum erkeklerinin her üç tanesinden ikisinin mükellef veya ihtiyat asker olduğu demektir.             


Güney Kıbrıs’ta Harp Okulu olmadığı için 1960’dan beridir tüm RMMO Subayları Atina Harp Akademisinde ve Topçu okullarında eğitim görmektedirler. Yeterli olamayan subay sayısı ise bilinçli olarak Yunanistan silahlı kuvvetlerinden karşılanmaktadır. Özellikle de Yunan Genel Kurmayı RMMO’yu yönetebilmek için bu güne kadar RMMO komutanı da dahil olmak üzere tüm üst düzey subayları Yunanistan’dan göndermiştir.  


Subay göndermekle de kalmayan Yunanistan, paralı asker adı altında binlerce Yunanlı askeri de bu kılıf altında adaya sokmuş ve RMMO’nun asker sayısını çoğaltmak yoluna gitmiştir. 


Yunan Silahlı Kuvvetleri tarafından Yunanistan’da paralı asker olarak silah altına alınan bin kişilik Yunan askeri, geçtiğimiz Ocak ayında Güney Kıbrıs’a gönderildi. Bu askerlerin 500’ü Larnaka  ve diğer 500’ü ise Lefkoşa’daki Acemi Er eğitim Merkezlerinde iki aylık eğitimden geçirildikten sonra RMMO’suna katıldı. Bu katılımı Mart ayında kademeli olarak bin kişilik bir alay daha takip etti.


Bu paralı askerler bilahare yapılan resmi törenlerde silahları ile birlikte boy gösterdiler. Şu anda RMMO’da görev yapan Yunanistan’dan gelmiş paralı askerlerin sayısı  20,000’dir.


Ülkelerin askeri yapısı ve orduları konusunda uluslar arası üne ve güvene sahip “Askeri Savunma Dergisi” olan “Jane’s Defence Weekly” ( http://www.janes-defence-weekly.com  adresinden bu derginin web sayfasına ulaşılıp istenen ülkenin ordusu ile ilgili güncel bilgiler alınabilir) 2008 ortalarında RMMO’nun saldırı gücünü Aralık 2008’e kadar üçte bir oranında arttıracağı iddiası yer almıştı. Dergiye göre RMMO Genel Kurmaylığı mevcut yapılaşmada, örgütlenmede ve işleyişinde köklü değişiklikler yapmak kararı almış ve bu değişiklikler sonucunda da RMMO’nun savaş yeteneği bugüne kıyasla üçte bir oranında arttırılacak. 


Beş ay evvel ortaya atılan bu iddia tamamen doğru çıktı ve Rum hükümeti 41 adet tank alımı için gerekli olan kararı geçen hafta içinde aldı. 


Cumhurbaşkanımız Mehmet Ali Talat’ın canla başla adada kalıcı barışın tesisi için çabalarken Rumların silahlanmaya hız vermesi çok anlamlı ve itici bir gelişme.


Adadaki varlığı ile 1974 yılından beri Rumların her tür saldırısına mani olan Türk Barış Kuvvetlerinin adayı terk etmesini isteyen ve bunu her platforma dile getiren Rumlar, kendi yerel ordularının sayısını yüzbine çıkarmak için uğraşmakta,  20,000 adet Yunan askerine paralı asker adı altında para ödemekte ve her gün silahlarını da arttırmaktadır. 


Türk askeri adadan çekilmeye karar verirse, Rumların bu yüz bin kişilik ordusu nereye gidecek. Ellerindeki silahları ne yapacak.


Yoksa daha evvel yaptıkları gibi, tümünü imha ettik deyip sadece bozuk olanları imha edip, gerisini de bir gün nasıl olsa lazım olacak diyerekten çanaklayacaklar mı?  


Çok merak ediyorum niye RMMO’nun savaş gücü tam da Hristofyas’ın adaya Barış getirmek için soyunduğu bir zamanda %35 arttırılıyor.


Kime karşı kullanılacak bu artırım. 


1963’de olduğu gibi gene Kıbrıs’lı Türklere karşı mı?

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • ABD GAZZE’de Liman istiyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Aile Vakfımızın İftar Yemeği
 • Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler
 • 60 Yıllık Yanlış Düzeltilmeli
 • Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor?
 • BRTK TV Programı
 • Müzakerelerin İçeriği Değişir mi?  
 • Doğu Akdeniz ve KKTC başlıklı KONFERANS
 • Soğuk Savaş Kızışıyor
 • Okunma 45
  Rumlar Asker Sayısını Ne Vakit Azaltacak için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar