Rumlar kime karşı silahlanıyor

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 2 Aralık 2009 Saat : 12:12


 

Yunan veya Rum kargo gemileri, Yunan Deniz Kuvvetlerine  bağlı askeri nakliye gemileri ve tank çıkarma gemileri, YUNANİSTAN  SİLAH SANAYİ ŞİRKETİ ve Yunanistan’da faaliyet gösteren PİRKAL cephane fabrikasında üretilen RMMO’nun gereksinimi olan bazı silah ve cephaneleri yıllardır Yunanistan’dan Güney Kıbrıs limanlarına taşımakta.


Bunun sonucu olarak RMMO, ada’da muhtemel bir çatışma öncesi günlük, aylık ve üç aylık temel silah ve cephane stoklarını daha 1998 yılında tamamladı.


Yunanistan’da üretilen ve RMMO’ya sevkedilen söz konusu cephane, silah ve harp araçları Baf, Poli (Eski Baf), Lefkoşa, Larnaka, Limasol ve Poyraz Burnu’ndaki (Cape Greko) depolarda saklanıyor. Bu depoların yer seçimi ise Türkler tarafından gerçekleştirilecek bir saldırıya göre tespit edildi.


1999 yılında Türkiye’deki bazı yoğun yerleşim yerlerini vuracak şekilde sipariş edilen ve parası peşin yatırılan S300 PMUI FÜZE SİSTEMİ, Türkiye’nin yoğun baskısı sonucu adaya gönderilemedi ve Rodos adasına konuşlandırıldı.


2003 yılında Rum Milli Muhafız Ordusunun saldırı gücünü arttırmak için  MİLAN füzeleri satın alındı.


18 Aralık 2007 tarihinde S300’leri adaya getirebilmek için defalarca yapılan girişimler sonuç vermeyince de karşılığında TOR-M1 Kısa Menzilli Top ve Slovak yapımı 155 mm. Zuzana Toplar alınarak, S300 füzeleri Yunanistan’a devredildi.  


2008 yılında NORINCON isimli Çin devlet şirketine 84 adet 155’lik top satın alınması için sipariş verilmiş ve sözleşmenin dahi imzalanmış olmasına rağmen Türkiye’ nin baskısı sonucunda bu sipariş Pekin Hükümeti tarafından iptal edildi.


Silahlanma konusunda hiç boş durmayan Rumlar 2009 Bütçesine silahlanma için 368,600,000  Avro koydular ve 2009 yılı içinde de Rusya yapımı 42 adet T-80 tankı, TOR M2 uçaksavar füze sistemleri, KORNET tanksavar füze sistemleri ve askeri nitelikli 3 adet helikopter sipariş ettiler.


Bu siparişleri kesinleştikten sonra da askeri uçak ve helikopterlerin inişi için seyyar aydınlatma sistemleri, tam teçhizatlı seyyar hastane ve Rum komando kuvvetleri için de Commando tipi 60 milimetre çapında havan topu ve mermilerinin sipariş çalışmalarını başlattılar.


Geçmiş yıllardaki askeri tatbikatlarında Kıbrıs`ın kuzeyini nasıl ele geçirebileceklerinin provasını dahi yapmış olan Rumlar, kişi başına silahlanmada Avrupa Birliği(AB) ve dünya sıralamasında üst sıralarda  yer alıyorlar.


Cenevre Uluslararası İlişkiler Akademisi’nin yayımladığı 2009 silah izleme raporuna göre, küçük ve hafif silah ithalat eden devletler sıralamasında Güney Kıbrıs, ABD ve Suudi Arabistan’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Dördüncü sırada ise Almanya var.


Kıbrıs Rum Yönetiminin silahlanma konusundaki girişimlerine ilaveten çatışma anında yaklaşık 94,000 kişiyi birkaç saat içinde organize bir şekilde silahlı olarak toplayabilecek ve daha evvelden belirlenmiş mevzilere sevk edebilecek bir sistemi mevcuttur.


Bu amaçla evlerinde yeterli silah ve söz konusu silahın mermilerini bulunduran ve RMMO’da askerlik hizmetini tamamlamış 60,000 adet İHTİYAT askeri;


Her koşulda tepeden tırnağa silahlı 2 dönem, toplam 24,000 adet RMMO askeri;


1960 Anayasasına göre sayıları 900 olması gerekirken 1,500 olan Yunanistan’dan gelen Yunan Alayı (ELDIK) mensupları; ve


Yunanistan’dan gelen ve sayıları 2009 yılında 20,000’ini bulan Paralı askerler’le birlikte seferi haldeki Rum Silahlı Kuvvetleri toplamda 94,000 kişilik bir saldırı gücünü oluşturmaktadır.


Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla BM Genel Sekreteri`nin iyiniyet misyonu çerçevesinde liderler arasında tam teşekküllü görüşmeler sürerken, Rum Yönetiminin perde arkasından Rum Milli Muhafız Ordusu’nu (RMMO) durmaksızın silahlandırmaya devam ederek adada saldırıya yönelik bir savaş gücü yaratma çabası içinde olduğu yukardaki rakamlarla apaçık ortada.


Tüm bu bulgulardan sonra merak ettiğim bir kaç konu çıktı ortaya;


Birincisi Rumların bu denli yoğun bir şekilde kime karşı silahlanmakta olduğu. Bize, yani Türklere karşı mı yoksa Afrika veya Ortadoğu’dan gelebilecek bir saldırıya karşı mı.


İkincisi Rumların silahlanmaya ayırdıkları bu parayı nereden buldukları. Rum tarafında gerçekleşen her faturalı satışın %6’sı RMMO’ya gitmektedir. Son altı yılda Kıbrıslı Türklerin Rum tarafında yaptıkları kredi kartlı ve nakit alışverişden RMMO’ya giden para yaklaşık yirmi milyon Avro civarında olduğuna göre bu silahların bazılarını zamanı gelince bizleri öldürsünler diye RMMO’ya biz mi hediye ettik.     


Üçüncüsü ise adada 1974 yılından beridir barışı sağlayan Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir gün bu adadan gitmesi durumunda Rumların bu askeri gücünün ve silahlarının nereye gideceği veya ne olacağı. 


Herhalde evdeki silahlarının içine çiçek ekmeyeceklerdir 1963-1974 döneminde yaşadığımız karanlık yıllarda olduğu gibi….

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 72
  Rumlar kime karşı silahlanıyor için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar