Rumlar oyun bozanlığa başladı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 2 Nisan 2006 Saat : 5:40


 

Paris görüşmesi sonrasında yer alan gelişmelerin arkasından, iki toplumun liderlerini karşılıklı görüştürme çabaları devam ederken Kıbrıs Rumlarının başı Papadopulos’un ne zaman su koyacağını merakla bekliyordum ki, daha aradan 72 saat bile geçmeden güneyden taraf oyun bozanlık sinyaller gelmeye başladı.

 

İşin başında ısrarla Kıbrıs sorunun esasına ilişkin konuların da teknik Komitelerde görüşülmesini isteyen ve Kıbrıs sorununun esasına ilişkin konuların da ele alınmaması durumunda prosedürüne iştirak etmeyeceğini söyleyen Rum tarafı şimdi fikir değiştirdi ve ipe un sermek için düğmeye bastı.

 

Tasos Papdaopulos’un BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la Paris’te gerçekleştirdiği  görüşmeden sonra yaptığı yanıltıcı açıklamada, her iki toplumdan vatandaşların gündelik hayatlarını etkileyen konuların ve Kıbrıs sorununun esasına ilişkin konuların görüşülmesine karar verildiği söylemişti. Bizim Cumhurbaşkanımız orada olmadan biz Kıbrıs’lı Türkleri bağlayan böylesi bir kararı nasıl alabilmişlerdi anlamamıştım ama sonradan bunun bir nevi dezenformasyon olduğu çıktı ortaya.

 

CB Mehmet Ali Talat, evvelki gün Otonom Kayıp Şahısları Araştırma Komitesi’nin üçüncü üyesinin atanması vesilesiyle verilecek davette Başkan Papadopulos’la yapacakları görüşmede yalnız gündelik konuları değil esasa ilişkin konuları da ele almaya hazır olduğunu söyleyince, Rum hükümeti esasa ilişkin konuların görüşülebilmesi için iyi bir ön hazırlık yapılması gerektiği iddiası ile geriye adım atmak için bu yanıtın arkasına saklanarak oyun bozanlığını başlattı.

 

Aslında bu gelişme onların arayıp da bulamadıkları bir ortam ve gizli hedefleri de  Papadopulos’un Talat ile görüşmesine bir bahane ile mani olmak. Onlara göre zaten CB Talat, Papadopulos’un muhatabı değil. Olsa olsa Elefteria meydanındaki muhtar Yorgo’nun  muhatabı olabilir sadece.

 

Bu oyun bozanlığı pekiştirmek için de dün Lillikas bir de açıklama yaptı ve Kıbrıslı Türk lider Mehmet Ali Talat’ın (asla Cumhurbaşkanı M. A. Talat demiyorlar) geç de olsa  Başkan Papadopulos’la görüşme yapmayı kabul etmesinden memnun olduklarını ancak CB Talat’ın ağzından çıkan sözlerden  bu görüşmeyi küçümseme eğiliminde olduğunu ve görüşme öncesinde iyi bir ortam yaratılmasına katkı koymak yerine olumsuz bir ortam yaratacak yorumlarda bulunduğundan dolayı da üzüntü içinde bulunduklarını belirtti.

 

Birkaç gün sonra da CB Talat’ın gözünün üstünde kaşı var, bu bizi çok rencide etti biz bu görüşmelerden vazgeçtik derlerse de hiç şaşmayın. Bu taktiği geçmiş yıllarda çok uyguladılar ve gene de yapabilirler.

 

Gelinen bu aşamada, Papadopulos’un hiçte istemediği bu görüşmeden kaçması biraz da zor gözüküyor.

Birleşmiş Milletler Yönetimi ve ABD yetkilileri Cumhurbaşkanı M. A. Talat ve Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos’un kayıplar konusunda yapmaları beklenen bu görüşmeyi, 24 Nisan 2004 Referandum şokundan sonra olumlu bir adım olarak görüyorlar.

 

BM, ABD ve garantör taraf olan İngilizler, teknik komitelerin 28 Mayıs’daki milletvekilliği seçimleri öncesinde oluşturulmasını ve seçimler sonrasında  prosedürün uygulanması ile Kıbrıs sorununda bir hareketliliğin başlamasını istiyorlar. Bu aşamada,  Tasos Papadopulos’un tüm direnmesine rağmen M. A. Talat ile zoraki yapacağı bu görüşmeden beklentileri ve ümitleri var. Bu görüşmenin şimdilik “Kayıplar Konusu” ile sınırlı kalacak olmasına rağmen, toplum liderleri arasındaki isteksizliği ve megalomaniyi kırabileceğine ve çözüm sürecinde yeni kapıları açabileceğine inanıyorlar.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 40
  Rumlar oyun bozanlığa başladı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar