Rumlar sıkıştıkça taktik değiştiriyor

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 2 Mart 2005 Saat : 2:39


 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği, KKTC’de 17 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından, Nisan ayı sonu veya Mayıs ayı başlarında, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin yeniden başlamasıyla ilgili olarak Kıbrıs’a bir ziyaret düzenlemeyi programlıyor. Genel Sekreter Kofi Annan, bu program çerçevesinde muhtemelen yardımcısı Kieran Prendergast’ı Kıbrıs’a gönderecek ve tarafların nabzını yoklayacak.

Türkiye Cumhuriyeti 3 Ekim’de AB ile müzakereleri başlatabilmek için bir an evvel Kıbrıs sorununu çözmeyi planlıyor ve devamlı olarak Papadopulos’u masaya oturtabilmek için girişimlerde ve tekliflerde bulunuyor. Bu tür girişimlerin en son örneği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği ve soruna dahil tüm tarafların yer alacağı 5’li görüşme yapılması önerisi idi.

Birkaç gün evvel AB Parlamentosunda Mali Yardım ve Doğrudan Ticaret tüzüğü ile ilgili bir oylama yapıldı. Avrupa Parlamentosu (AP), Rum parlamenterlerin yoğun girişimleri sonucunda KKTC’ye yapılması kararlaştırılan Mali Yardım ve Doğrudan Ticaret tüzüklerinin hemen onaylanmasını öngören karar tasarını 250’ye karşı 254 oyla reddetti. Avrupa Konseyi’nde Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü engellemekle yetinmeyen Rumlar, yoğun bir propaganda ile Avrupa Parlamentosu’nun tüzüklerin onaylanması yönünde çağrı yapmasını da engelledi.

İşin doğrusu, AB Kıbrıs’lı Türklere verdiği sözleri yerine getirmek için çaba sarf ederken, sırtını Avrupa Birliği’ne dayamış olan Güney Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin diplomatik çözüm yollarını tıkamasından artık bıktı ve usandı.

AB Dönem Başkanı Lüksemburg’un AB işlerinden ve Göçten sorumlu Devlet Bakanı Nicolas Schmit, 27 Şubat pazar akşamı Ankara’ya geldi. AKP ile tanışmak istediği belirtilen Schmit, pazartesi sabahı ilk olarak AKP yetkilileriyle buluştu ve görüştü. Bunun ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile yaptığı toplantıda 3 Ekim’de başlayacak olan AB üyeliği müzakerelerine ilişkin konuları ve Kıbrıs’ı görüştü.
Papadopulos, karakterine uygun olarak sıcağı sıcağına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği ve soruna dahil tüm tarafların yer alacağı 5’li görüşme önerisini reddetti. Arkasından Yunanistan’da reddetti. Halbuki teklif son derece mantıklı idi ve 1960 Zürih Anlaşmasını temel alarak tüm tarafları bir araya topluyordu.

Gün geçtikçe yavaş yavaş bir köşeye doğru itildiğinin ve kaçınılmaz olarak köşeye sıkıştırılacağının kokusunu alan Rum yöneticiler hemen taktik değiştirdiler.

Önce Papadopulos, Kıbrıslı Türklerle diyaloğu reddetmediğini ve KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ile 17 Nisan’da yapılacak KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “Kıbrıs Türk toplumunun Cumhurbaşkanı (lideri) olarak seçilmesi halinde, Kıbrıs sorununu BM çerçevesinde görüşebileceğini” açıkladı. Tabii bu görüşme bence Mehmet Ali Talat’a münhasır değil. Kim Cumhurbaşkanı seçilirse onunla görüşürüm manasında alıyorum ben bu sözleri.

Arkasından Erdoğan’ın önerisine yanlış yaklaştığını hemen fark etti ve Rum hükümeti sözcüsü Kipros Hrisostomides kanalı ile, Birleşmiş Milletler gözetiminde olması koşuluyla müzakerelere başlamaya hazır olduklarını ancak bunun dışındaki herhangi bir yöntemi kabul etmeyeceklerini açıklattı.

Dikkat edin, 17 Aralık’tan sonra ısrarla konuyu AB platformuna çekmeye çalışan ve çözüme yönelik her tür görüşmeyi reddeden Papadoplus, ilk defa resmi yoldan “BM çerçevesinde” müzakerelere başlamayı kabul ettiğini açıkladı.

Ufukta BM gözetiminde bir dizi görüşmeler gözüküyor…Bu defaki ufuk elle tutulacak kadar yakın…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 47
  Rumlar sıkıştıkça taktik değiştiriyor için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar