Rumlar Topraklarımızdaki Köylerin muhtarlarını da atamaya başladı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 15 Nisan 2005 Saat : 3:05


 

Koruçam’da (Kormacit) 112 tane Maronit yaşamaktadır. Bu insanlar bizler kadar belki de bizlerden daha fazla Kıbrıs’lıdırlar ve asırlardır bu yörede yaşamaktadırlar. 1571’de Osmanlı adayı aldığı vakit Maronitler gene bu yörede yaşamaktaydılar ve Kıbrıs Lüzinyan Krallığı ve Venedik Cumhuriyeti tarafından kabul görmüş Piskoposlukları da bulunmaktaydı. Osmanlı Padişahı Sarı Selim adayı alınca, aynı hakları kendilerine tanıyarak, dinlerini, dillerini, kültürlerini ve sosyal yaşamlarını günümüze kadar koruyabilmelerine olanak sağlamıştır.

KKTC hükümeti 30 yıllık bir süre sonrasında, bir anlamda yumuşama ve güven artırma adımı olarak, Kuzey’de yaşayan Maronit azınlığa, kendi muhtarlarını seçme hakkını tanıma kararı almış ve Dış işleri Bakanlığı, 15 Mart tarihinde Koruçam köyünde muhtar ve azaların seçiminin yapılacağını ilan etmiştir. Seçim programına göre aday olmak isteyen Maronitler’den 31 Mart tarihine kadar Dış işleri Bakanlığına başvurmaları istenmiş ve söz konusu süre içerisinde 1 muhtar ve 4 aza için yasal yollardan başvuruda bulunan köy sakinleri arasında17 Nisan günü “Muhtarlık ve Aza” seçimi yapılacaktır.  Bu seçimde seçmen sayısının, yani 112 kişinin salt çoğunluğuyla muhtar seçilecektir. Muhtar adaylarından bir tanesi 57 oy alana kadar da seçim tekrarlanacaktır. Koruçam’da yaşayan 112 Maronit’in hiçbir baskı altında kalmadan, kendi iradelerini kullanarak kendi muhtarlarını belirlemesi, KKTC’de yıllardır var olan ve bir çok ülkenin imrendiği demokrasinin bir gereğidir.

Buraya kadar her şey güzel ve demokrasi kurallarına uygun.

Gelin bir de bu konuda Rum Hükümetinin yaptıklarına bakın…

Rum İçişleri Bakanı Andreas Hristu evvelki gün  yaptığı açıklamada, Koruçam muhtarlığına bir atama yaptığını ve Muhtar olarak “Yoannis Cucukis”i atadığını belirtti. Özrü ise tam tabirle kabahatinden daha büyük.  Hristu’ya göre Serbest seçimlerinin yapılamadığı, KKTC sınırları içindeki köylere muhtar atamak, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin egemenlik hakkı imiş.

Bakan Hristu, aynı zamanda Koruçam sakinlerinin muhtarlığa Koruçam Kooperatif Şirketi Sekreteri “İlias Papas”ın atanması yönünde imza toplamasını garip bulduğunu, bu güne kadar onlarca muhtar atamasının yapıldığını ve muhtarların siyasi kriterlerle seçildiğini ise ilk kez duyduğunu sözlerine ekledi.

Koruçam sakinlerinin muhtarlığa getirilmesi için imza topladıkları Bay “İlias Papas”, 17 Nisan’da yapılacak muhtarlık seçimlerinde adaylığını koydu ve büyük bir olasılıkla da kazanacak.

Buna karşın Hristu, Muhtarlığa  atadığı fakat Muhtarlık seçiminde adaylığını koymayan Cucukis’in Koruçam köyünün büyük bir bölümü tarafından desteklendiğini  de iddia ediyor ama Koruçamlı Maronitlerin davranışı bu sözlerin tam ters istikametinde.  Koruçamlı Maronitler, Cucukis’in muhtarlığa atanmasına tepki gösterdiler ve KKTC tarafından demokratik yollarla Muhtarlık seçimlerinin yapılacak olmasından da çok memnunlar.

Seçimi kim kazanırsa kazansın, ki benim öngörüm Kooperatif Şirketi Sekreteri “İlias Papas” bu seçimi kazanacaktır, Koruçam’da 2 tane Muhtar olacaktır.

Birisi bizim tanıdığımız ve “seçimi kazanmış Muhtar”, diğeri de Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin atadığı Muhtar, “Yoannis Cucukis”.

Koruçamlı Maronitlerin Rum tarafında işleri olunca “Cucukis”, Türk tarafında işleri olunca “Papas” imzalayacak ve mühürleyecek evrakları.

Ama bence AB ve demokrasiye inanmış devletler, demokratik yolla seçilen Muhtara daha sempatik bakacak ve bu da uzun vadede KKTC’nin varlığını ve yasallığını pekiştirmesine çok yardımcı olacak.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları



 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 67
  Rumlar Topraklarımızdaki Köylerin muhtarlarını da atamaya başladı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar